Po zwiększeniu w 2022 r. w Europie czynszów w najlepszych nieruchomościach logistyczno-magazynowych o 10,4 proc. w najbliższym czasie trend wzrostowy powinien się utrzymać – nawet mimo niższego popytu najemców – uważają analitycy Savills.

– Wskaźniki pustostanów wzrastają na większości rynków, ale ograniczona ilość powierzchni w budowie w minionej dekadzie oraz duży popyt najemców w ostatnich latach stwarzają przestrzeń do kolejnych podwyżek czynszów – skomentował Andrew Blennerhassett, dyrektor Savills.

W Polsce czynsze bazowe od początku ub.r. poszły w górę średnio o 15–25 proc., ale czynsze efektywne – czyli rzeczywiście płacone przez najemców – o 20–30 proc. Oznacza to, że mamy teraz rynek właściciela, a nie klienta: deweloperzy oferują ograniczone pakiety zachęt, np. krótsze okresy bezczynszowe. Jak podaje Savills, w tej chwili czynsze efektywne wahają się od 2,9 do 5,75 euro za mkw. miesięcznie w magazynach wielkopowierzchniowych i ponad 5,75 euro za mkw. miesięcznie w mniejszych magazynach.

Na GPW notowany jest jeden deweloper magazynowy, MLP Group, a także Marvipol, który współpracuje z branżowym gigantem Panattoni. Również część generalnych wykonawców, jak Dekpol czy Mirbud, współpracuje z deweloperami magazynowymi.