Mieszkaniowe tarcze i promocje. Na systemowe obniżki cen się nie zapowiada

Szeregi klientów kredytowych topnieją z miesiąca na miesiąc. Część firm uruchamia programy wsparcia popytu.

Publikacja: 07.06.2022 21:00

Szybki wzrost stóp procentowych i zaostrzenie zasad badania zdolności kredytowej dziesiątkują klient

Szybki wzrost stóp procentowych i zaostrzenie zasad badania zdolności kredytowej dziesiątkują klientelę budowniczych mieszkań. Część graczy uruchamia czasowe programy wsparcia nabywców, ale wciąż nie zapowiada się na systemowe obniżki cen lokali.

Foto: Shutterstock

Rosnące szybko stopy i nakazana przez KNF ostrzejsza weryfikacja zdolności kredytowej Polaków zdusiły popyt na pożyczki, a co za tym idzie mieszkania. Eksperci oczekują kontynuacji trendu.

Deweloperzy podkreślają na konferencjach, że ich klienci są mniej wrażliwi na wzrost stóp i cen, że kupują dużo za gotówkę, że spadek sprzedaży w ujęciu ilościowym wobec często rekordowego 2021 r. jest oczywisty, ale w ujęciu wartościowym źle nie będzie, bo ceny mieszkań rok do roku są wyższe. Nie znaczy to, że spółki nie podejmują żadnych działań stymulujących popyt, a przynajmniej w ramach krótkoterminowych promocji.

Uspokajanie nastrojów

Archicom wprowadził program „Rok bez czynszu". Kto kupi lokal do końca czerwca, może liczyć na wypłatę równowartości nawet 17 miesięcznych czynszów, maksymalnie 11 tys. zł. „W dobie rosnących kosztów utrzymania mieszkania – m.in. ceny energii, ogrzewania, ale również podstawowych artykułów oraz jedzenia – gwarancje bezpieczeństwa i zapewnienie status quo w każdym obszarze życia stają się bezcenne" – wskazuje deweloper. Żadnych specjalnych programów nie ma przy tym Echo Investment, właściciel 66 proc. akcji Archicomu. Nic dziwnego, w I kwartale br. udział zakupów gotówkowych wyniósł aż 70 proc. – firma zaznacza, że na lokale w centrach miast klienci zawsze będą.

Na perturbacje rynkowe zareagował również Atal. Klienci, którzy podpiszą umowę do końca sierpnia, mogą skorzystać z preferencyjnego harmonogramu płatności, który daje więcej czasu na załatwienie finansowania i uruchomienie kredytu. Tacy klienci otrzymują też gwarancję ceny za mieszkanie obowiązującej w chwili podpisania umowy.

Bogatą klientelę ma też Dom Development, choć i tu w przypadku jednego projektu znalazło się ciekawe przesłanie do potencjalnych nabywców: „Warto zaznaczyć, że w dobie wysokiej inflacji klienci potrzebują poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Aby im to zapewnić oferujemy notarialną gwarancję stałej ceny" – czytamy. Teoretycznie cena ustalona w umowie deweloperskiej jest nie do ruszenia, ale nabywcy na rynku pierwotnym mogą obawiać się „propozycji" aneksowania – a jeszcze niedawno plotkowano, że spółki zaczną po prostu wpisywać do nowych umów deweloperskich klauzule indeksacyjne.

– Obecna sytuacja makro, a zwłaszcza ograniczenie dostępności kredytów jako skutku rosnących stóp, spowodowała zauważalny wzrost udziału klientów inwestycyjnych czy też gotówkowych. Dostrzegając ten trend, rozpoczynamy promocję skierowaną właśnie do tych klientów, co nie oznacza, że nie będą mogli z niej skorzystać klienci posiłkujący się kredytem – mówi Iwona Sroka, wiceprezes budującego w kilkunastu miastach Murapolu. – Specjalną akcją obejmujemy 207 mieszkań gotowych do odbioru od ręki oraz takich, które będą oddawane do końca tego roku. Do każdego z nich dodajemy pakiet bonusów o wartości sięgającej nawet 100 tys. zł. Może on składać się z rabatu, nawet dwóch miejsc postojowych, systemu smart home w wersji premium oraz ubezpieczenia od utraty stałego źródła dochodu albo pobytu w szpitalu. Można z niej skorzystać do końca miesiąca – dodaje.

Topniejący rynek

Według szacunków BIG Data Rynekpierwotny.pl w maju deweloperzy sprzedali w siedmiu największych polskich miastach 2,45 tys. mieszkań, o 49 proc. mniej rok do roku i o 28 proc. mniej od średniego wyniku notowanego w okresie styczeń–kwiecień. Mocny majowy spadek to efekt topniejącego popytu na kredyty w kwietniu. Zatem dalsze pogorszenie sytuacji na rynku hipotek w maju – według szacunków BIK do banków wpłynęło najmniej wniosków od stycznia 2007 r. – zapowiada słaby pod względem sprzedaży lokali czerwiec.

Budownictwo
Zbigniew Juroszek, prezes Atalu: Deweloperzy też czekają na cięcia stóp
Budownictwo
Deweloperzy zaciągnęli hamulec na święta. Dane z mieszkaniówki po grudniu
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą