Pokaźny zastrzyk gotówki dla GTC

Dzięki kredytowi od konsorcjum niemieckich banków Globe Trade Centre nie tylko obniży koszty obsługi zadłużenia. Zyska również dodatkowe pieniądze na inwestycje

Publikacja: 05.08.2009 08:03

Erez Boniel, członek zarządu i dyrektor finansowy GTC, szacuje, że refinansowanie Galerii Mokotów ob

Erez Boniel, członek zarządu i dyrektor finansowy GTC, szacuje, że refinansowanie Galerii Mokotów obniży koszty kredytu związanego z tą inwestycją o ponad połowę. Pożyczka została udzielona przy wycenie obiektu równej 378 mln euro (1,55 mld zł), o 5 proc. niższej niż na koniec 2008 r.

Foto: Archiwum

205 mln euro, czyli około 840 mln zł, otrzyma od konsorcjum niemieckich banków spółka, do której należy warszawskie centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Mokotów. Jej właścicielami są: Globe Trade Centre i Unibail Rodamco (mają po 50 proc. udziałów). Pożyczka została udzielona na pięć lat z możliwością jej przedłużenia na kolejne dwa lata.

[srodtytul]Niższe koszty kredytu... [/srodtytul]

Przedstawiciele GTC wskazują, że uzyskany kredyt refinansujący jest jedną z największych tego typu transakcji na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. – Negocjacje z niemieckimi bankami trwały około trzech miesięcy – mówi Erez Boniel, członek zarządu i dyrektor finansowy giełdowej spółki.

Wskazuje, że pożyczka od niemieckich banków znacznie obniży koszty obsługi zadłużenia Galerii Mokotów. Jej oprocentowanie opiera się bowiem na trzymiesięcznej stawce WIBOR (około 0,9 proc.), powiększonej o marżę w wysokości 2,25 proc. – Do tego dojdą koszty zabezpieczenia przed ryzykiem zmiany stóp procentowych, które szacuję na około 0,5 proc. rocznie. Łączny koszt nowej pożyczki wyniesie więc 3,6–3,7 proc. rocznie. Oprocentowanie obecnego kredytu to natomiast 7,9 proc. W każdym roku zaoszczędzimy zatem około 55 proc. – kalkuluje Boniel.

[srodtytul]...i 120 mln euro nadwyżki [/srodtytul]

Drugą znaczącą korzyścią, wynikającą z zawarcia kredytu refinansującego, będzie dodatkowy, pokaźny zastrzyk gotówki. Dzięki uzyskaniu aż 205 mln euro pożyczki, po spłaceniu obecnego kredytu Galerii Mokotów do dyspozycji pozostanie jeszcze około 120 mln euro (ponad 490 mln zł). – Fundusze te powiększą zasoby gotówki GTC i zostaną przeznaczone na inwestycje, w tym m.in. na wkład własny (equity) w projektach, dla których w późniejszym terminie będziemy się starać o finansowanie z banków, a także na okazyjne zakupy, które mogą pojawić się w przyszłości – mówi członek zarządu GTC.

Pytany, czy spółka negocjuje obecnie refinansowanie także innych projektów, odpowiada: Można założyć, że GTC zawsze prowadzi rozmowy o finansowaniu lub refinansowaniu projektów, aby zapewnić stały, odpowiedni dopływ gotówki dla kolejnych przedsięwzięć.

– Zawsze szukamy lepszych rozwiązań – to klucz do naszego sukcesu. Umiarkowana dźwignia finansowa w przypadku naszych ukończonych projektów daje nam potencjał do zaciągnięcia kolejnych pożyczek, jeśli będzie taka potrzeba – dodaje dyrektor finansowy GTC.

[srodtytul]W 2010 r. inwestycje nie będą mniejsze [/srodtytul]

Według Ereza Boniela, tegoroczne wydatki inwestycyjne Globe Trade Centre sięgną 350 mln euro. – Nie sprecyzowaliśmy jeszcze planów na 2010 r. Biorąc jednak pod uwagę, że zamierzamy ukończyć projekty o powierzchni około 175 tys. mkw. (mam na myśli te, których realizację już rozpoczęliśmy), w przyszłym roku zainwestujemy zapewne podobną sumę jak w obecnym. A jeśli gospodarka przyspieszy, kwota ta wzrośnie – wskazuje. Dodaje, że GTC zapewniło już finansowanie wszystkich tych przedsięwzięć.

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?