Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.04.2019 05:00 Publikacja: 12.04.2019 05:00
Foto: parkiet.com
Zarząd kontrolowanej przez hiszpański Ferrovial firmy proponuje, by na dywidendę przeznaczyć 6,3 zł na akcję – to najmniej od 2015 r.
Analitycy DM BDM wskazują, że proponowana dywidenda to 53 proc. skonsolidowanego zysku netto za 2018 r., podczas gdy w poprzednich sześciu latach było to 81–101 proc. Jak wyjaśnia zarząd, cięcie to efekt trudnej sytuacji na rynku budowlanym i planowanych wydatków inwestycyjnych. Na konferencji podsumowującej 2018 r. w lutym prezes Dariusz Blocher sugerował, że dywidenda może być niższa niż 100 proc. jednostkowego zysku m.in. z uwagi na rozmowy w sprawie przejęcia 51 proc. udziałów w FB Serwisie od Ferrovialu – poza udziałami przejmowany byłby dług FB Serwisu. Analitycy wskazują, że wciąż nie wiadomo, czy do transakcji dojdzie (zakończenie negocjacji spodziewane było pod koniec I kwartału), a jeśli tak, to na jakich warunkach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Perspektywa cięć stóp pozytywnie wpływa na postrzeganie deweloperów mieszkaniowych przez rynek. Paliwem kolejnych wzrostów mogą być dane o sprzedaży za II kwartał – jeśli pokażą one poprawę.
Unibep jest jednym z czternastu graczy, którzy będą mogli się starać o kontrakty drogowe o łącznej wartości 2,3 mld zł netto.
W I kwartale 2025 r. deweloperzy uruchamiali relatywnie dużo projektów, mimo wciąż nie najlepszego otoczenia. Wyraźnie zwolnili jednak z tempem uzyskiwania pozwoleń. Co zmieni na rynku spodziewana obniżka stóp?
Papiery dewelopera na Catalyst są wciąż wyceniane z dyskontem, ale już nie tak mocnym, jak przed świętami. Przełomowych informacji brak, belgijska część grupy walczy o utrzymanie płynności.
Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka poprawiła wyniki z działalności operacyjnej – mimo wpadki w Niemczech. Strata netto to głównie skutek aktualizacji wyceny portfela nieruchomości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas