Zakończył się drugi etap konsultacji publicznych projektu ustawy wprowadzającej szereg zmian na rynku kapitałowym. W ocenie Izby Domów Maklerskich przedstawiony projekt uwzględnia wiele uwag zgłoszonych na etapie poprzednich uzgodnień, ale nadal są obszary, które wymagają doprecyzowania i zawierają nieścisłości. Zapytaliśmy o nie resort finansów, ale do czasu zamknięcia tego wydania gazety nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Makler i spory...
Wątpliwości środowiska maklerskiego budzi m.in. propozycja uchylenia artykułu zobowiązującego do zatrudniania w firmie inwestycyjnej na podstawie umowy o pracę przynajmniej jednego maklera papierów wartościowych. IDM podkreśla, że ten wymóg stoi na straży rzetelnego i profesjonalnego wykonywania czynności maklerskich przez uprawnionego, licencjonowanego profesjonalistę. Branża zwraca też uwagę, że uregulowany stosunek pracy z maklerem papierów wartościowych wiąże się z dostępem do tajemnicy zawodowej oraz informacji poufnych.
– Zmiana tego zapisu oznacza ryzyko obniżenia jakości świadczonych usług i bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ochrony klienta. Poza tym makler papierów wartościowych jest wpisany w kulturę organizacyjną biur oraz domów maklerskich w Polsce i na świecie i stanowi jeden z filarów zaufania do rynku – podkreślają przedstawiciele IDM.
Czytaj więcej
Pośrednicy nie kryją zaskoczenia zapowiedzią wyższych opłat technologicznych na warszawskiej giełdzie. Argumenty operatora do nich nie trafiają.
Ich obawy budzi również propozycja zmian w ustawie o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Nowy przepis wprowadza możliwość udostępnienia osobie fizycznej, biorącej pod uwagę wytoczenie sprawy w postępowaniu cywilnym przeciwko firmie inwestycyjnej, pełnych protokołów z kontroli KNF, które zawierają szereg informacji stanowiących tajemnicę zawodową (w tym dane klientów firmy inwestycyjnej). IDM przestrzega, że mimo możliwej anonimizacji tych dokumentów istnieje duże ryzyko ujawnienia informacji chronionych, w tym stanowiących tajemnicę zawodową. W związku z tym Izba proponuje, żeby KNF przekazywała jedynie wyciągi z protokołów. Ponadto brokerzy są zaniepokojeni faktem, że nowy przepis pomija w całym procesie udostępniania informacji firmę inwestycyjną, której dotyczyć ma ewentualny pozew. Postulują, aby to zmienić.