Wiemy już, jak nazywać się będzie nowy wskaźnik referencyjny

Znany wszystkim indeks WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką – POLSTR – zdecydowała w czwartek Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych

Publikacja: 30.01.2025 14:22

Wiemy już, jak nazywać się będzie nowy wskaźnik referencyjny

Foto: AdobeStock

- Po zapoznaniu się z opiniami dotyczącymi aspektów prawnych, rynkowych i marketingowych, KS NGR podjął 24 stycznia 2025 roku decyzję, o wyborze docelowej nazwy POLSTR (Polish Short Term Rate) dla propozycji indeksu – podała Narodowa Grupa Robocza. Dotychczas nosił on roboczą nazwę WIRF-.

Czytaj więcej

Kuriozalny wyrok w sprawie WIBOR-u

Kiedy kredyty z nową stawką

Docelowo nowy wskaźnik POLSTR będzie kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu unijnego rozporządzenia BMR, i będzie stosowany w umowach finansowych (np. kredytów ze zmienną stopą procentową), instrumentach finansowych (np. obligacjach Skarbu Państwa, papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie).

Sam wybór nazwy nie oznacza jednak, że od razu pojawi się on rynku. Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich wyjaśniał ostatnio, że konieczna jest m.in. aktualizacja tzw. mapy drogowej, która określi harmonogram i tzw. kamienie milowe jego wdrożenia w życie. Wkrótce dowiemy się więc, jakie będą graniczne daty pojawienia się POLSTR przykładowo w kredytach hipotecznych czy innych produktach bankowych. Albo jak ma wyglądać proces zastępowania wskaźnika referencyjnego w obecnych umowach kredytowych.

Czytaj więcej

Reforma WIBOR-u w końcu może ruszyć. Jakie korzyści dla klientów?

Jak jest liczony nowy wskaźnik

Ciekawe, że stawki POLSTR nie są obecnie publikowane przez administratora wskaźników referencyjnych – GPW Benchmark. Prezes Białek informował, że w tej w chwili trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji przez tę spółkę. Ma ona być gotowa ciągu kwartału, a GPW Benchmark ma udostępnić także historyczne projekcje, tak by wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się, jak nowy wskaźnik kształtował się w przeszłości.

Zdaniem ZBP, indeks POLSTR jest najbardziej zbliżony do stopy referencyjnej NBP i o relatywnie najmniejszej zmienności pośród wszystkich wskaźników alternatywnych wobec WIBOR badanych przez Narodową Grupę Roboczą. Liczony jest on jako średnia stopa procentowa transakcji depozytowych typu overnight podmiotów finansowych (w tym banków).

Czy zmiana oznacza spadek kosztów kredytów 

- Nie wiadomo jeszcze ile będzie wynosił nowy wskaźnik. Na podstawie stawki POLONIA publikowanej przez NBP można szacować jednak, że wyniósłby obecnie ok. 5,02 proc. Dla porównania WIBOR 3M wynosi 5,86 proc.– komentuje z kolei Jarosław Sadowski, dyrektor departamentu analiz Rankomat.pl. Teoretycznie więc kredyty mieszkaniowego mogłyby być tańsze.

- Zła wiadomość jest taka, że w przypadku spłacanych już kredytów hipotecznych zmiany wejdą w życie prawdopodobnie dopiero w 2028 r. Ponadto nowy wskaźnik zostanie skorygowany o tzw. spread, który podniesie jego poziom mniej więcej do poziomu WIBOR-u. Raty spłacanych już kredytów nie ulegną więc zmianie lub zmiany będą minimalne – analizuje Sadowski.

26 lutego 2025, Warszawa

IX Spotkanie Liderów
Branży Nieruchomości

WEŹ UDZIAŁ

- Dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie zmiana dużo szybciej zostanie wprowadzona dla nowo udzielanych kredytów i może obniżyć ich raty. To jednak wymagałoby, aby banki stosowały taką samą marżę dla nowego wskaźnika, jak dla WIBOR-u. Wtedy rata nowo udzielanego kredytu na 400 000 zł na 30 lat spadłaby o ok. 232 zł – wylicza ekspert. Z drugiej strony jednak, bankowa marża może wzrosnąć.

Reforma wskaźników – jakie przyczyny

Reforma wskaźników referencyjnych w Polsce to efekt globalnego trendu odchodzenia od wskaźników typu IBOR i zastępowanie ich wskaźnikami typu RFR (risk-free rates). Rozpoczęła się ona w 2022 r., początkowo wybór padł na indeks WIRON, ale okazał się on zbyt zmienny ze względu na duży udział depozytów dużych przedsiębiorstw. W marcu 2024 r. ruszył przegląd reformy i po konsultacjach z rynkiem, w grudniu 2024 r. zdecydowano, że WIBOR zostanie zastąpiony wskaźnikiem o roboczej nazwie WIRF-.

Banki
W bankowości telefon wyprzedził komputer
Banki
Pierwszy „polski” wyrok
Banki
Akcje PKO BP rekordowo drogie. Będą dalsze wzrosty?
Banki
Banki mają duże zyski. ING BSK wypłaci dywidendę. Co zrobi mBank?
Banki
Bank Anglii tnie stopy procentowe
Banki
Zysk mBanku liczony w końcu w miliardach