Finanse: Nowy program BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z pięcioma bankami komercyjnymi wprowadzającą nowy Program Akredytyw Eksportowych. Współpraca z bankami ma znacząco ułatwić eksporterom realizowanie zamówień na rynkach o podwyższonym ryzyku.

Publikacja: 11.01.2018 04:00

Umowa została podpisana z Pekao, Aliorem, Raiffeisen Polbankiem, Citi Handlowym i Credit Agricole (kolejne banki są na etapie końcowych uzgodnień).

 Dzięki temu banki, które podpisały umowę z BGK, będą mogły potwierdzać akredytywy eksportowe bezpośrednio swoim klientom, a BGK będzie przejmować od nich wynikające z akredytyw ryzyko banku zagranicznego.

– Otwieramy nowe pole współpracy z bankami komercyjnymi, które dotychczas podchodziły raczej ostrożnie do transakcji z krajami o podwyższonym ryzyku. Dzięki zawartym dziś umowom dajemy bankom możliwość wspierania przedsiębiorców zarówno na rynkach bliskich, takich jak Rosja czy Białoruś, jak i dalekich, takich jak kraje Afryki – mówi Wojciech Hann, członek zarządu BGK.

Akredytywa eksportowa zobowiązuje bank importera do zapłaty określonej kwoty w zamian za dokumenty, które prezentuje w niej firma za pośrednictwem swojego banku. Jeżeli dokumenty są zgodne, to wypłata pieniędzy jest gwarantowana, nawet jeżeli importer okaże się niewypłacalny lub odmówi zapłaty.

– Po gwarancjach de minimis jest to kolejny etap świetnie układającej się współpracy na rzecz polskich przedsiębiorstw pomiędzy bankiem rozwojowym, jakim jest BGK, a bankami komercyjnymi – mówi Tomasz Styczyński, wiceprezes Pekao nadzorujący pion małych i średnich firm.

– Dzięki podpisaniu umowy z BGK uzyskamy dodatkowe możliwości wspierania współpracy polskich eksporterów z kontrahentami w krajach o podwyższonym ryzyku, co pozwoli na rozszerzenie ich działalności na bliskich i dalekich rynkach, np. w Afryce – mówi Michał Chyczewski, p.o. prezesa Aliora. – Jako bank dążymy do kompleksowej obsługi firm z sektora MŚP, więc ten instrument doskonale uzupełnia naszą ofertę – dodaje Chyczewski.

Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków
Banki
Pekao przedstawia nową strategię. Stawia na młodych i AI
Banki
Obniżki stóp procentowych? I tak chcemy rosnąć!
Banki
Duży bank w Polsce pójdzie pod młotek? „Teraz to mało prawdopodobne”