Wyceny banków na GPW spadły. Na które warto postawić?

2019 r. nie przyniesie aż tak szybkiego wzrostu gospodarczego, ale zyski banków nadal powinny się poprawiać. W obliczu ostatniego obniżenia ich wycen może oznaczać to okazję.

Aktualizacja: 02.01.2019 12:12 Publikacja: 02.01.2019 05:19

Wyceny banków na GPW spadły. Na które warto postawić?

Foto: Adobestock

WIG-banki spadł od początku 2018 r. o 12 proc. Na sporym minusie są notowania niemal wszystkich banków z GPW i to w roku, gdy gospodarka rosła w 5-proc. tempie. Mimo że 2019 r. przyniesie słabszy wzrost gospodarczy, to powinien pozwolić na zwyżki notowań banków, szczególnie po ostatnim spadku wycen.

Przecenione okazje?

Haitong wskazuje, że PKB w 2019 r. wzrośnie o 3,6 proc., a w 2020 r. o 3 proc., wobec wzrostu o około 5 proc. w 2018 r. Konsumpcja i inwestycje powinny nadal być wysokie, ale ten drugi czynnik napędzi głównie sektor publiczny. Wzrost akcji kredytowej powinien się utrzymać na solidnym poziomie (6,6 proc. w 2019 r. wobec 6,8 proc. w 2018 r., z wyłączeniem hipotek walutowych). Analitycy DM mBanku przyznają, że szczyt cyklu gospodarczego jest już za nami, ale wzrost PKB w 2019 r. będzie nadal na odpowiednio wysokim poziomie, pozwalającym utrzymać wysoką jakość kredytów i wzrost akcji kredytowej. Poza tym stopa bezrobocia pozostanie na historycznie niskich poziomach i poprawiają się perspektywy dywidendowe – dodają eksperci Vestor DM. Ci pierwsi prognozują, że polskie banki zwiększą zyski o 15 proc., ci drudzy – o 13 proc. Wzrost zysku na akcję banków będzie więc nieco wolniejszy, ale wciąż dobry. Najbardziej ostrożny jest Haitong – zysk netto analizowanych przez niego banków ma urosnąć tylko o 5 proc. wobec 11 proc. w 2018 r. To szacunek o 5 proc. poniżej obecnej średniej prognoz. Hamulcem mogą być wynik z prowizji i koszty ryzyka.

Wyceny zdaniem ekspertów stanowią w niektórych przypadkach okazje do kupna. Vestor DM zwraca uwagę, że WIG-banki pod względem wskaźnika C/Z notowany jest na rocznej prognozie na poziomie 12,2, czyli z dyskontem w wysokości 9 i 13 proc. odpowiednio do rocznej i pięcioletniej średniej. W przypadku wskaźnika C/WK jest to 1,20, czyli z dyskontem w wysokości 7 i 15 proc. Uznali, że przy ROE w okolicach 9–10 proc., niezłym wzroście zysków na akcję i lepszej perspektywie dywidend wyceny wyglądają na zachęcające.

Faworytami brokerów są Pekao i Alior, kontrolowane przez PZU, które ostatnio wyraźnie potaniały i notowane są znacznie poniżej średnich sprzed lat. Analitycy DM mBanku wskazują, że wyróżniają je atrakcyjne perspektywy wyników, niska wycena z dużym dyskontem do porównywalnych banków i wysoka płynność handlu ich akcjami. Pytanie jednak, co musi się stać, by zmieniło się postrzeganie tych banków przez rynek i aby ich notowania wreszcie odbiły.

Dobre oceny

Pozytywne opinie zbiera także PKO BP, który biznesowo dobrze sobie radzi, zwiększa zyski i ma szansę na wypłatę dużych dywidend począwszy już od 2019 r. (do podziału może trafiać połowa rocznych zysków). Ale notowania tego banku dobrze sobie radziły i wycena nie jest tak niska, jak w przypadku wspomnianej dwójki, potencjał wzrostu kursu jest więc bardziej ograniczony.

Foto: GG Parkiet

Według analityków czarnym koniem 2019 r. może być Santander BP, który ma za sobą dość trudny rok, gdy wyniki nie spełniły oczekiwań ze względu na koszty rebrandingu i przejęcia części detalicznej Deutsche Banku Polska. W nowym roku powinny pojawiać się pierwsze synergie, wynik odsetkowy nie będzie już pod presją, koszty ryzyka powinny być bardziej stabilne, a dywidenda wysoka.

Mimo ostatniej korekty wciąż wysoka jest wycena ING BSK. W 2018 r. wyniki były poniżej oczekiwań ze względu na wzrost kosztów działania i ryzyka, ale to wciąż ponadprzeciętny bank pod względem rentowności i wzrostu akcji kredytowej. To najdroższy bank na GPW i ostatnie rekomendacje są głównie neutralne lub lekko pozytywne. Podobnie jest w przypadku Handlowego, który zrewidował strategię i nie będzie już wypłacał całego zysku na dywidendę, ale trzy czwarte. W przypadku mBanku także dominują neutralne zalecenia, bardziej podzielone opinie są wobec Millennium, który przejmuje EuroBank i niektórzy analitycy bardzo pozytywnie oceniają ten ruch.

Ryzyko polityczne

Foto: GG Parkiet

mBank i Millennium mają duży udział hipotek walutowych i zdaniem analityków rok 2019, w którym odbędą się wybory parlamentarne, może przynieść kosztowną dla banków ustawę frankową.

Banki
Pekao wypłaci większe dywidendy z zysku. To 18,36 zł na akcję
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
S&P, Moody’s i Fitch podwyższyły swoje oceny mBanku
Banki
Ponad 13 mld zł straty miał NBP w 2024 r. Kolejny rok bez wpłaty do budżetu
Banki
Pierwsze kredyty z nowym wskaźnikiem dopiero w I połowie 2026 r.
Banki
Czy Pekao skorzysta na udziale w holdingu PZU?
Banki
Banki nie walczą o oszczędności Polaków