Bliżej wyznaczenia następcy LIBOR

Komisja Europejska powinna do końca października poinformować o wyznaczeniu SARON jako zamiennika wskaźnika ważnego dla frankowiczów.

Publikacja: 14.10.2021 05:11

Bliżej wyznaczenia następcy LIBOR

Foto: Adobestock

Przedstawiciele krajów członkowskich Unii Europejskiej zagłosowali w stosunku 27:0 za tym, aby stawka referencyjna SARON zastąpiła LIBOR CHF, który będzie obliczany tylko do końca tego roku – wynika z naszych nieoficjalnych informacji uzyskanych od jednego z banków.

Banki się niecierpliwią...

Wcześniej rozpoczęła się druga runda opiniowania przez instytucje reprezentujące kraje członkowskie. Pierwsza, odbywająca się wiosną i latem, miała większy zakres i została storpedowana przez polskich frankowiczów, którzy zasypali Komisję Europejską negatywnymi opiniami. W sierpniu przekonywali, że zamiana LIBOR na SARON to jednostronna i bezprawna ingerencja w aktywne umowy. Choć kwotowania obu stawek są teraz niemal identyczne i zamiana ich nie wpłynie na oprocentowanie, to twierdzili, że szykowana zmiana to efekt działania „lobby bankowego". Z kolei pozytywnie projekt oceniły m.in. Ministerstwo Finansów, Bankowy Fundusz Gwarancyjny i Komisja Nadzoru Finansowego. Zwróciły uwagę, że pozwoli to uniknąć znaczących zaburzeń na polskim rynku finansowym.

– Wydaje się, że nie ma już czynnika, który mógłby w najbliższych tygodniach spowodować brak wyznaczenia przez KE następcy stawki LIBOR – mówi jeden z bankowców, chcący zachować anonimowość.

GG Parkiet

Banki z niecierpliwością i coraz większym niepokojem czekały na to, aż KE skorzysta ze swojego prawa i wyznaczy zamiennika wskaźnika LIBOR w krajach UE. Czasu jest mało, bo LIBOR CHF będzie obliczany tylko do końca tego roku. Jednak do tej pory KE tego nie zrobiła, choć już wcześniej wskazała stawkę SARON jako zamiennika dla LIBOR CHF w odniesieniu do hipotek, rachunków oszczędnościowych, kredytów konsumenckich i dla małych firm, zawartych przed styczniem 2018 r. i zapadających po grudniu 2021 r.

Dla banków wyznaczenie w tym roku stawki SARON jako zamiennika stopy LIBOR CHF jest niezbędne, aby uniknąć masowego aneksowania umów hipotek frankowych, których w Polsce jest 415 tys. i opiewają na blisko 95 mld zł. Byłby to duży wysiłek organizacyjny i wyzwanie, aby w parę tygodni aneksować tak wiele umów. Szczególnie że klienci nie chcą tego robić. Inna opcja to jednostronne ingerowanie przez banki w umowy, ale to byłoby bardzo ryzykowne i dawałoby frankowiczom dźwignię do podważania tych umów w sądach.

... i informują klientów

Banki przygotowują się jednak na negatywny scenariusz, czyli brak wyznaczenia przez KE zamiennika stawki LIBOR. Przygotowują się operacyjnie do prób podpisywania aneksów, ale na razie jeszcze w większości wstrzymują się, dopiero brak decyzji KE w listopadzie mógłby oznaczać konieczność podjęcia szybkich działań. Z sygnałów od klientów wynika jednak, że niektóre banki wysyłają – choć nie jest to masowe działanie – propozycje podpisania aneksów. BNP Paribas informuje np. kredytobiorców, że mogą szybciej uregulować kwestię ustalania oprocentowania, zanim jeszcze KE zakończy prace. Dlatego bank proponuje aneks do umowy, który trzeba podpisać w oddziale, i wpisanie stawki SARON zastępującej dotychczas obowiązujący LIBOR.

Większy nacisk kładziony jest na razie na informowanie. PKO BP wysłał klientom komunikat o zakończeniu publikacji LIBOR i zapowiada, że będzie w kolejnej korespondencji informował o przebiegu wydarzeń. Według naszych informacji banki starają się ujednolicić treść komunikatów, w których chcą uspokoić klientów i przekazać im, że zamiana stawek referencyjnych nie będzie miała dla nich znaczenia w zakresie wysokości oprocentowania i rat. Banki będą się komunikować z klientami na stronach internetowych czy w bankowości elektronicznej.

Banki
Millennium: strategia z powrotem do dywidend
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Banki
Rekord zysku Santandera nagrodzony wzrostem notowań na parkiecie
Banki
Wyniki Santandera lepsze niż się spodziewano. Akcje drożeją
Banki
Bank Millennium pozytywnie zaskakuje. Zysk wyższy od oczekiwań
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Banki
Nie wszystkie banki z rekordami wyników
Banki
Jakie zyski pokażą banki za III kwartał? Zaskakujące prognozy