W pierwszych dniach po wyborach amerykańskiego prezydenta euforia panowała w niemal wszystkich segmentach rynku finansowego. Było jednak oczywiste, że taki stan nie może trwać zbyt długo. No i zaczęło się różnicowanie reakcji w miarę interpretowania możliwych konsekwencji decyzji przyszłego prezydenta.
Bitcoin i dolar na trampolinie, niepokój na emerging markets
Największym beneficjentem jest rynek kryptowalut po deklaracjach Donalda Trumpa w kwestii deregulacji oraz stworzenia w Stanach Zjednoczonych komfortowych warunków do rozwoju cyfrowego pieniądza. Do czwartku bitcoin zyskiwał na wartości 11 proc., przez moment zaś jego notowania przekraczały 90 000 dolarów, ustanawiając oczywiście rekord wszech czasów. Warto przy tym pamiętać, że w poprzednim tygodniu kryptowalutowy lider zyskał aż ponad 17 proc. W tym przypadku można mówić o prawdziwej euforii, a nawet niegrzeszący nadmiernym optymizmem eksperci nie negują możliwości przekroczenia psychologicznej bariery 100 000 dolarów, i to w nieodległej przyszłości. Od początku roku zwyżka sięga już 112 proc.
Rajd kontynuuje także amerykańska waluta. Dollar Index w ostatnich dniach szedł w górę o 1,4 proc., docierając do poziomu najwyższego od listopada ubiegłego roku. Dolar od stycznia zyskał prawie 5,1 proc. Kurs euro zbliża się do 1,05 dolara i jest najniżej od połowy października 2023 r. O ile w przypadku bitcoina większej przeceny raczej nie należy się obawiać, to z dolarem może być różnie. Na jego korzyść będzie wpływać dobra kondycja amerykańskiej gospodarki i prawdopodobne ograniczenie tempa luzowania polityki pieniężnej w ślad za odradzaniem się inflacji, zaś przeciw niemu działać może wzrost deficytu budżetowego i zadłużenia.
Warto obserwować zmiany sytuacji na rynku długu. Od września rentowność amerykańskich obligacji skarbowych idzie w górę, trochę wbrew działaniom i zapowiedziom Fedu. W ostatnich dniach tendencja ta jeszcze przybrała na sile i w przypadku papierów dziesięcioletnich rentowność zbliża się do poziomu 4,5 proc., jest najwyżej od początku lipca.