Termin sztuczna inteligencja zdominował świat start-upów – większość innowacyjnych przedsięwzięć pojawiających się na rynku stara się uwypuklić choć drobny aspekt działalności, który pozwoliłby określić go jako projekt AI. Dlaczego? Bo globalny boom na tę technologię nie ominął też inwestorów, którzy – w wielu wypadkach – skoncentrowali się właśnie na poszukiwaniu firm rozwijających takie systemy. Eksperci nie chcą mówić o bańce inwestycyjnej, ale trend jest wyraźny. W tym kontekście rodzą się pytania: czy AI pozwoli zatem wygrzebać się rynkowi venture capital z wielomiesięcznego dołka i czy skręt inwestorów w stronę sztucznej inteligencji pozbawi finansowania start-upy, które tworzą inny rodzaj innowacji?
Boty pchają branżę VC
Wydaje się, że spadki branża VC ma już za sobą. Najnowsze dane Crunchbase za luty br. pokazują, iż globalne finansowanie wysokiego ryzyka osiągnęło 21,5 mld dol., a to oznacza zbliżony poziom miesiąc do miesiąca i niewielki wzrost względem lutego zeszłego roku. Bez wątpienia w odbiciu pomogły inwestycje w projekty AI. Wystarczy wspomnieć o jednej z największych transakcji ubiegłego miesiąca, w ramach której do start-upu Moonshot AI z Pekinu popłynął 1 mld dol. przy wycenie spółki na 2,5 mld. dol. Tym samym firma, która została założona rok wcześniej, weszła z impetem – dzięki pieniądzom od Alibaby oraz funduszu Sequoia Capital China – do grona tzw. jednorożców.
finansowania pozyskał w lutym br. chiński start-up Moonshot AI. W firmę od sztucznej inteligencji, która na rynku działa ledwie od roku, zainwestował m.in. koncern Alibaba
Imponujące wsparcie otrzymały też inne spółki opracowujące boty – m.in. kalifornijski Glean został dokapitalizowany kwotą ok. 200 mln dol., zaś Figure AI, start-up tworzący inteligentne humanoidy, zebrał 675 mln dol. Mniejsze rundy zasiliły również europejskie podmioty. Jak wyliczają analitycy Vestbee, w tym gronie są choćby takie firmy tworzące systemy sztucznej inteligencji, jak niemiecka Enviria (185 mln euro), włoskie MMI (100 mln euro), a także francuskie Planity i PennyLane (odpowiednio 45 i 40 mln euro) czy fiński Bob W (40 mln euro). Ogólnie rzecz biorąc, firmy zajmujące się zaawansowanymi algorytmami przejęły w ostatnich tygodniach większą część inwestycji VC. Według Crunchbase ponad jedna piąta wszystkich funduszy w lutym trafiła właśnie do firm zajmujących się tą technologią. AI zgarnęła więc w miesiąc 4,7 mld dol., ponad dwa razy więcej niż w styczniu br. i aż o 124 proc. więcej niż w lutym 2023 r. A to – zdaniem ekspertów – dopiero początek tej fali. W niedawnej rozmowie z Crunchbase News Dharmesh Thakker z Battery Ventures prognozował, iż wydatki na systemy AI – w miarę jak sztuczna inteligencja zapewni wzrost produktywności i doprowadzi do wzrostu PKB – wzrosną w ciągu najbliższych pięciu–siedmiu lat nawet trzykrotnie.