1. To będzie dobry rok dla wyników banków, ale pozytywy są już raczej w cenach
Wynik odsetkowy wspierać będzie środowisko wysokich stóp procentowych, a jednocześnie ożywienie gospodarcze powinno utrzymywać pod kontrolą koszty ryzyka – zapowiada Michał Konarski z mBanku. Jak przewiduje analityk, instytucje będą zawiązywać niższe rezerwy, ale ich wyniki obciążą wakacje kredytowe. Najlepszych wyników należy spodziewać się po tych, które poradziły już sobie z problemem kredytów frankowych – BNP Paribas, Pekao, Alior oraz ING BSK.
– W najnowszej strategii wobec całego sektora bankowo-finansowego przyjmujemy nastawienie neutralne i zalecamy selektywne podejście do poszczególnych spółek – deklaruje specjalista.
Jak dodaje Konarski, spośród pozostałych spółek finansowych PZU wspierać będą dobre wyniki Aliora i Pekao oraz wypłata wysokiej dywidendy. Tymczasem dobrym sposobem na rozgrywanie stymulacyjnej polityki rządu może być zakup akcji Kruka, który jest jedną z niewielu spółek charakteryzujących się tak bezpośrednim wpływem polityki fiskalnej na wyniki finansowe.
2. Perspektywy detalistów z GPW są obiecujące, najlepiej rokują ci odzieżowi
Wśród notowanych na GPW spółek handlowych najlepiej rokują charakteryzujący się cyklicznością biznesów detaliści odzieżowi – ocenia Janusz Pięta z mBanku. Jak zauważa analityk, dochody rozporządzalne konsumentów będą rosły wraz ze wzrostem realnych płac i stymulacją fiskalną, na którą składają się 800+ i inne programy socjalne (dodatkowo od 2025 r. może wzrosnąć kwota wolna od podatku). Popyt na odzież i obuwie jest natomiast wysoce wrażliwy na zmiany w płacach realnych i dlatego w 2024 r. powinien odbijać szybciej niż konsumpcja prywatna w całej gospodarce. Silny popyt tworzy dobre warunki do poprawy marżowości brutto, co jednak na poziomie marżowości EBITDA będzie kompensowane przez wzrost kosztów płacy w wyniku podwyżki płacy minimalnej.
– Na perspektywę poprawy marżowości brutto wpływa znaczący spadek cen frachtów w porównaniu z pułapami notowanymi w okresie najsilniejszych zakłóceń w łańcuchach dostaw, a w podobny sposób oddziałuje umacnianie się złotego do dolara – analizuje specjalista. Na tle detalistów odzieżowych słabiej wyglądają perspektywy sieci spożywczych. Słabnąca presja inflacyjna ogranicza im pole do podnoszenia cen, podwyżki płacy minimalnej podbiją koszty, a nie wiadomo, czy zerowa stawka VAT na żywność zostanie utrzymana. Jak dodatkowo zauważa Pięta, zagrożeniem dla Eurocashu może być ustawa dotycząca recyklingu – pojawienie się w dużych marketach recyklomatów będzie skutkowało dalszym spadkiem wolumenów w mniejszych sklepach, będących klientami spółki.
3. Znaki zapytania nad perspektywami nie muszą oznaczać przeceny deweloperów
Stojące przed branżą w 2024 r. wyzwania nie muszą doprowadzić do przeceny akcji, bo spadek sprzedaży mieszkań przez spółki jest spodziewany. Jak zauważa Krzysztof Pado z DM BDM, zakończony program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” zostanie być może zastąpiony programem „Mieszkanie na start”, którego projekt został zaprezentowany. Ale program w ostatecznej wersji może wyglądać inaczej, jeśli oczywiście przejdzie przez Sejm i zyska aprobatę prezydenta. Jak dodaje specjalista, zmiana rządu ewidentnie wpłynęła na podejście NBP do polityki monetarnej. – Znaczące obniżki stóp się oddalają – wskazuje Pado.