W ostatnich latach główne banki centralne próbowały samodzielnie uruchomić ożywienie gospodarcze, stosując bezprecedensowe bodźce monetarne i fiskalne, głównie w reakcji na turbulencje spowodowane przez pandemię, zakłócenia w łańcuchach dostaw i zawirowania na rynku pracy. Jednak, podobnie jak w przypadku „odpalania na pych”, takiemu działaniu często towarzyszą momenty gwałtownych szarpnięć i pojawienie się zaskakujących konsekwencji w postaci inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej. Uważamy, że inwestorzy muszą teraz przygotować się na podążanie drogą, na której napotkają nowe rodzaje ryzyka, ale także szeroki wachlarz możliwości. Czego mogą spodziewać się inwestorzy lokujący w akcje i obligacje w otoczeniu, w którym stopy procentowe mogą pozostać przez dłuższy czas na wyższych poziomach?
Akcje: nowe czynniki generowania zwrotu
Oczekujemy, że w nadchodzących latach rynek akcji nabierze charakteru bardziej zindywidualizowanego i dyskryminacyjnego. Obciążenie wyższymi stopami procentowymi i kosztem kapitału sugeruje, że możliwości generowania wysokiego wskaźnika alfa mogą stać się nie tylko bardziej globalne, ale także bardziej oddolne i determinowane rentownością. Kiedy pieniądz jest tani, tak jak przed pandemią, firmy często zadłużają się w celu zwiększania przychodów. Kiedy jednak pieniądz staje się drogi, jak obecnie, firmy często poświęcają wzrost obrotów na rzecz wzrostu zysków.
Spojrzenie na minione supercykle na rynkach akcji
Uważa się, że od zakończenia drugiej wojny światowej trzykrotnie mieliśmy do czynienia z „supercyklami” na rynku akcji, czy inaczej sekularnymi rynkami byka: w okresach 1945–1968, 1982–2000 i 2009–2020.
Każdy z tych cykli charakteryzuje się obecnością jednego lub więcej z następujących czynników: bardzo silny wzrost, spadające stopy procentowe, niskie wyceny początkowe z towarzyszącym im wzrostem marży zysku. Mimo że warunki te sprzyjały wysokim zwrotom na rynkach akcji, to wysokość premii za ryzyko również spadła wraz ze spadkiem ryzyka globalnego systemu. Wyrastały nowe instytucje międzynarodowe oraz globalny system handlu oparty na ustalonych regułach.
W czasie trwania supercyklu 1945–1968 w zmniejszeniu skali niepewności pomogło utworzenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego, a także systemu monetarnego z Bretton Woods. W międzyczasie handel światowy rozwijał się dzięki silniejszym ramom instytucjonalnym, takim jak układ ogólny w sprawie taryf celnych i handlu (GATT) z 1948 r. czy później przy wsparciu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), utworzonej w 1964 r. Międzynarodowe negocjacje doprowadziły do 1967 r. do obniżek ceł handlowych na wiele produktów średnio o 35–40 proc. i zostały wówczas powszechnie określone jako „najważniejsze negocjacje handlowe i taryfowe w historii”.