Inwestycyjny dekalog od Komisji Nadzoru Finansowego

Publikacja: 19.07.2023 21:00

Inwestycyjny dekalog od Komisji Nadzoru Finansowego

Foto: Adobe Stock

Nie ma bezpiecznych inwestycji | Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem – im wyższa możliwa stopa zwrotu, tym wyższe ryzyko. Dotyczy to poszczególnych spółek, ale również całych klas aktywów, począwszy od depozytów, poprzez obligacje (skarbowe co do zasady wiążą się z niższym ryzykiem niż korporacyjne), do akcji.

Dywersyfikuj ryzyko | Należy inwestować tylko te środki, które nie będą potrzebne w codziennym życiu. Trzeba też unikać przeznaczania wszystkich pieniędzy na jedną inwestycję. Lokując wolne środki w kilka różniących się od siebie produktów, zmniejszamy ryzyko straty i możemy łatwiej wycofać środki.

Upewnij się, jaki produkt tak naprawdę kupujesz | Zdarza się, że produkty inwestycyjne oferowane są łącznie i jednocześnie kupujemy np. wysoko oprocentowaną lokatę i jednostki uczestnictwa funduszu. Taka inwestycja jest obarczona ryzykiem i możliwością poniesienia straty (z części zainwestowanej w fundusz). Nie jest to jedyny przykład złożonych inwestycji lub skomplikowanych produktów. Zasada jest prosta: nie lokujmy pieniędzy w produkty, których budowy lub działania nie rozumiemy.

Ważne jest nie tylko, co kupujesz, ale też od kogo | Do sprzedaży instrumentów finansowych (np. akcji, obligacji, tytułów uczestnictwa funduszy inwestycyjnych) uprawnieni są licencjonowani pośrednicy. Zanim zdecydujemy się na inwestycję, warto sprawdzić (np. za pomocą wyszukiwarki dostępnej na stronie KNF), czy pośrednik znajduje się na liście podmiotów nadzorowanych przez Komisję.

Czytaj więcej

Giełdowe spekulacje jak heroina. Lądowanie będzie bolesne

Masz prawo żądać informacji | Upewnijmy się, że otrzymaliśmy wystarczające informacje o inwestycji, jej charakterze, ryzykach, kosztach i zabezpieczeniach. Jeśli czegoś nie rozumiemy, zadawajmy sprzedawcy bądź doradcy pytania.

Płynność | Pamiętajmy, że wycofanie środków z inwestycji może być utrudnione. Dopuszczenie akcji do obrotu na giełdzie nie gwarantuje płynności umożliwiającej ich zbycie po cenie rynkowej. Jeżeli poziom obrotów będzie zbyt niski w stosunku do ich podaży, może to negatywnie wpłynąć na cenę.

Uważaj na kupowanie na kredyt | Wartość akcji może spaść i w efekcie może być niższa niż wartość zaciągniętego kredytu. Inwestowanie własnych środków jest bezpieczniejsze.

Nie daj się zwieść każdej znalezionej w sieci informacji | Często na forach internetowych czy w serwisach społecznościowych pojawiają się wpisy użytkowników przedstawiające ich opinie dotyczące danej spółki lub instrumentu finansowego. Pamiętajmy, że są to ich subiektywne opinie. I nie zawsze prawdziwe.

Innowacyjny pomysł nie oznacza sukcesu finansowego | Inwestując np. w młode firmy należy mieć świadomość, że taka inwestycja jest obarczona wyższym ryzykiem.

Akcje, obligacje i tytuły uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego | Inwestorzy muszą się liczyć z utratą znaczącej części lub całości zainwestowanych środków.

Analizy rynkowe
Na giełdzie w Warszawie nie widać końca korekty
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Analizy rynkowe
Spółki z WIG20 w odwrocie. Kiedy znów wrócą do łask?
Analizy rynkowe
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny na Wschodzie
Analizy rynkowe
Trump 2.0, czyli nie graj przeciwko Ameryce
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Analizy rynkowe
W 2024 r. spółki mają pod górkę. Które osiągną cele?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Interpretowanie wyniku wyborów w USA