Pozytywne zaskoczenia sezonu wyników za II kw.

Mimo wielu wyzwań dla wciąż sporej grupy spółek z warszawskiego parkietu poprzedni kwartał był udany, co znalazło potwierdzenie w opublikowanych raportach finansowych.

Publikacja: 18.09.2022 13:09

Pozytywne zaskoczenia sezonu wyników za II kw.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Kończący się sezon publikacji raportów kwartalnych przyniósł do tej pory więcej rozczarowań niż pozytywnych zaskoczeń. Jest to istotna zmiana w porównaniu z poprzednimi kwartałami, pokazująca, że wpływ coraz bardziej wymagającego otoczenia nie został doszacowany przez rynek i w przypadku części firm oczekiwania dotyczące zysków były zbyt optymistyczne. Mimo to nie brakowało spółek, których rezultaty na plus rozminęły się z oczekiwaniami analityków. Czy pozytywny trend w ich wynikach będzie kontynuowany?

Objawienia sezonu

Jedną z większych pozytywnych niespodzianek sprawił inwestorom Benefit Systems. Spółka znacząco poprawiła rezultaty sprzed roku, a skala poprawy pozytywnie zaskoczyła analityków. – Wyniki Benefit System wypadły pozytywnie w I półroczu 2022 r., za czym stała odbudowa liczby użytkowników kart oraz pełnego otwarcia branży fitness po ograniczeniach związanych z pandemią Covid-19 – wyjaśnia Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas. Przekonuje, że trend ten powinien być również kontynuowany w II półroczu, a dodatkowym wsparciem dla biznesu spółki jest utrzymująca się mocna kondycja rynku pracy w Polsce oraz w krajach regionu, gdzie funkcjonuje firma. – Poza trendami rynkowymi, wspierającymi czynnikami dla wyników są trwające renegocjacje kontraktów z klientami w segmencie kart (czyli stopniowe podwyżki cen) oraz dalsza optymalizacja kosztów funkcjonowania klubów fitness, przy normalizacji aktywności użytkowników kart wraz ze zwiększającą się ich liczbą. Z kolei dwoma czynnikami ryzyka, o które mogą obawiać się inwestorzy, jest zwiększająca się konkurencja w Polsce oraz negatywny wpływ spowolnienia gospodarczego na rynek pracy i w związku z tym niższy popyt na karty sportowe oraz oferowane przez spółkę usługi – wskazuje.

Dzięki wysokiemu popytowi na usługi oraz strategii sprzedaży własnych produktów solidne rezultaty przedstawiło Asseco Poland, które na plus rozminęły się z przewidywaniami analityków. Zdaniem Dominika Niszcza, analityka Trigon DM, spółka nie powinna mieć problemów z kontynuacją wzrostowej tendencji w wynikach w kolejnych okresach. – Zakładamy, że spółka będzie w stanie o kilka procent poprawiać zyski w kolejnych okresach. Dla grupy sprzyjające są obecnie kursy walutowe, ekspozycja w Polsce na sektor administracji z długookresowymi kontraktami oraz w ostatnim czasie lekkie wyhamowanie presji na wynagrodzenia. Zwracamy też uwagę na dość niską bazę wynikową z ostatniego kwartału poprzedniego roku, który sezonowo jest zwykle lepszy, co powinno wspierać dynamiki w drugim półroczu – uważa Dominik Niszcz, analityk Trigon DM. – Jeśli chodzi o biznesy zagraniczne, to zwracamy uwagę na wzrosty w Asseco SEE oraz w spółkach izraelskich, ale jednocześnie pewien spadek rentowności był zauważalny np. w Europie Środkowej czy Zachodniej. Natomiast na rynku polskim w spółce matce większość zysków pochodziła w ostatnim okresie z sektora publicznego, co oznacza mniejszą wrażliwość na wahania koniunktury. W obszarze korporacyjnym ekspozycja na sektor energetyczny czy telekomunikację również implikuje mniejsze ryzyko ograniczenia wydatków na IT ze strony klientów w przypadku spowolnienia w gospodarce, ale bardziej ryzykowny będzie sektor finansów, szczególnie gdyby w średnim okresie dochodziło do jego dalszej konsolidacji – dodaje.

Pomimo zawirowań na rynkach wschodnich pozytywnie zaskoczył wynikami Asbis. Dystrybutor IT może się pochwalić znaczącą poprawą marży brutto, która w II kw. była na rekordowym poziomie. W efekcie w całym I półroczu spółka miała 1,2 mld USD przychodów oraz 27,1 mln USD zysku netto, będąc na dobrej drodze ku realizacji całorocznych prognoz zakładających przychody na poziomie pomiędzy 2,2–2,4 mld USD i 48–52 mln USD zysku netto. – Stopień realizacji górnych widełek naszej prognozy jest bardzo wysoki, biorąc pod uwagę fakt, że ostatni kwartał roku to historycznie najlepszy okres sprzedaży w naszej branży. Uważamy, że jeśli sytuacja w Ukrainie i sąsiednich rynkach nie pogorszy się, nasza prognoza na 2022 r. jest niezagrożona – ocenia Serhei Kostevitch, prezes Asbisu.

Dobra passa trwa

Kolejny bardzo udany kwartał ma za sobą Torpol, dzięki czemu zysk netto budowlanej spółki poszybował w górę o 222 proc., do 65 mln zł. – Po bardzo dobrym II kwartale wiele wskazuje, że wynik z 2021 r. zostanie istotnie poprawiony w bieżącym roku. Powyższe jest zasługą przede wszystkim wysokiej rentowności na kontraktach podpisywanych 1-2 lata wcześniej, których przerób będzie kontynuowany jeszcze w II połowie roku, a ich strona kosztowa jest zabezpieczona – uważa Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas.

Problemów z kontynuacją pozytywnego trendu w wynikach nie miało Dino, co było efektem rozwoju organicznego i poprawy efektywności.- Spółka przedstawiła bardzo dobre wyniki za II kwartał. Drugi raz z rzędu wypadły lekko powyżej wysokich rynkowych oczekiwań i naszej prognozy. Imponujące były dynamiki wzrostu sprzedaży (50,3 proc.) i wysoka sprzedaż porównywalna (29,8 proc.). Negatywnie tylko zaskoczyły marże, które nieznacznie spadły ze względu na presję kosztową – wskazuje Dariusz Dadej, analityk Noble Securities. Uważa, że szanse na kontynuację pozytywnych trendów w wynikach są duże ze względu na wciąż sprzyjające otoczenie inflacyjne, a w szczególności inflację cen żywności, które Dino potrafi wykorzystywać. – Zakładamy, że spółka będzie w stanie wciąż utrzymywać w najbliższym czasie relatywnie wysoką dynamikę wzrostu przychodów i przynajmniej podobną jak w minionych latach dynamikę wzrostu sprzedaży porównywalnej. Z kolei wzrost skali działalności powinien być czynnikiem sprzyjającym w neutralizowaniu obserwowanej presji inflacyjnej na koszty działalności, która prawdopodobnie będzie jednym z większych wyzwań w 2022 roku. Rosnące ceny towarów rolnych, energii elektrycznej, gazu ziemnego, opakowań oraz koszty pracy będą przekładać się na rosnące koszty produkcji żywności, a tym samym na wzrost cen po stronie dostaw i jednocześnie również będą wpływać na koszty operacyjne, wywierając presję na rentowność – przewiduje.

Po raz kolejny pozytywnie zaskoczył XTB będący beneficjentem wzrostu zmienności notowań na rynkach finansowych. Większa aktywność inwestorów oraz napływ nowych klientów oznaczały dużo wyższe wpływy. Analitycy w II kw. nie docenili jednak brokera, którego przychody i zyski wypadły powyżej oczekiwań. – XTB okazuje się spółką dogodną na trudne czasy – poprawiła wyniki w okresie pandemii, a w 2022 r., w okresie widma recesji europejskiej gospodarki, jest na dobrej drodze do wypracowania rekordowych wyników rocznych – wskazuje Łukasz Rozbicki, zarządzający w MM Prime TFI.

– Spółce pomaga wysoka zmienność rynkowa generująca bardzo wysoką rentowność na lata, ale jej dobre wyniki to zdecydowanie nie tylko wpływ korzystnych warunków rynkowych, ale też póki co efektywnej strategii pozyskiwania nowych klientów (w tym roku kwartalnie znacznie powyżej planu co najmniej 40 tys. nowych klientów), a dodatkowo w tym roku spółce udało się także mocno zwiększyć i utrzymać przez dwa kwartały bazę aktywnych klientów. Taka baza wraz ze wciąż wysoką zmiennością notowań akcji i surowców jest dobrym prognostykiem na wyniki III kw., aczkolwiek utrzymanie ich na poziomie II kw., gdy w wakacje zwykle spada aktywność klientów, może być trudnym zadaniem – uważa.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?