Kończący się sezon publikacji raportów kwartalnych przyniósł do tej pory więcej rozczarowań niż pozytywnych zaskoczeń. Jest to istotna zmiana w porównaniu z poprzednimi kwartałami, pokazująca, że wpływ coraz bardziej wymagającego otoczenia nie został doszacowany przez rynek i w przypadku części firm oczekiwania dotyczące zysków były zbyt optymistyczne. Mimo to nie brakowało spółek, których rezultaty na plus rozminęły się z oczekiwaniami analityków. Czy pozytywny trend w ich wynikach będzie kontynuowany?
Objawienia sezonu
Jedną z większych pozytywnych niespodzianek sprawił inwestorom Benefit Systems. Spółka znacząco poprawiła rezultaty sprzed roku, a skala poprawy pozytywnie zaskoczyła analityków. – Wyniki Benefit System wypadły pozytywnie w I półroczu 2022 r., za czym stała odbudowa liczby użytkowników kart oraz pełnego otwarcia branży fitness po ograniczeniach związanych z pandemią Covid-19 – wyjaśnia Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas. Przekonuje, że trend ten powinien być również kontynuowany w II półroczu, a dodatkowym wsparciem dla biznesu spółki jest utrzymująca się mocna kondycja rynku pracy w Polsce oraz w krajach regionu, gdzie funkcjonuje firma. – Poza trendami rynkowymi, wspierającymi czynnikami dla wyników są trwające renegocjacje kontraktów z klientami w segmencie kart (czyli stopniowe podwyżki cen) oraz dalsza optymalizacja kosztów funkcjonowania klubów fitness, przy normalizacji aktywności użytkowników kart wraz ze zwiększającą się ich liczbą. Z kolei dwoma czynnikami ryzyka, o które mogą obawiać się inwestorzy, jest zwiększająca się konkurencja w Polsce oraz negatywny wpływ spowolnienia gospodarczego na rynek pracy i w związku z tym niższy popyt na karty sportowe oraz oferowane przez spółkę usługi – wskazuje.
Dzięki wysokiemu popytowi na usługi oraz strategii sprzedaży własnych produktów solidne rezultaty przedstawiło Asseco Poland, które na plus rozminęły się z przewidywaniami analityków. Zdaniem Dominika Niszcza, analityka Trigon DM, spółka nie powinna mieć problemów z kontynuacją wzrostowej tendencji w wynikach w kolejnych okresach. – Zakładamy, że spółka będzie w stanie o kilka procent poprawiać zyski w kolejnych okresach. Dla grupy sprzyjające są obecnie kursy walutowe, ekspozycja w Polsce na sektor administracji z długookresowymi kontraktami oraz w ostatnim czasie lekkie wyhamowanie presji na wynagrodzenia. Zwracamy też uwagę na dość niską bazę wynikową z ostatniego kwartału poprzedniego roku, który sezonowo jest zwykle lepszy, co powinno wspierać dynamiki w drugim półroczu – uważa Dominik Niszcz, analityk Trigon DM. – Jeśli chodzi o biznesy zagraniczne, to zwracamy uwagę na wzrosty w Asseco SEE oraz w spółkach izraelskich, ale jednocześnie pewien spadek rentowności był zauważalny np. w Europie Środkowej czy Zachodniej. Natomiast na rynku polskim w spółce matce większość zysków pochodziła w ostatnim okresie z sektora publicznego, co oznacza mniejszą wrażliwość na wahania koniunktury. W obszarze korporacyjnym ekspozycja na sektor energetyczny czy telekomunikację również implikuje mniejsze ryzyko ograniczenia wydatków na IT ze strony klientów w przypadku spowolnienia w gospodarce, ale bardziej ryzykowny będzie sektor finansów, szczególnie gdyby w średnim okresie dochodziło do jego dalszej konsolidacji – dodaje.
Pomimo zawirowań na rynkach wschodnich pozytywnie zaskoczył wynikami Asbis. Dystrybutor IT może się pochwalić znaczącą poprawą marży brutto, która w II kw. była na rekordowym poziomie. W efekcie w całym I półroczu spółka miała 1,2 mld USD przychodów oraz 27,1 mln USD zysku netto, będąc na dobrej drodze ku realizacji całorocznych prognoz zakładających przychody na poziomie pomiędzy 2,2–2,4 mld USD i 48–52 mln USD zysku netto. – Stopień realizacji górnych widełek naszej prognozy jest bardzo wysoki, biorąc pod uwagę fakt, że ostatni kwartał roku to historycznie najlepszy okres sprzedaży w naszej branży. Uważamy, że jeśli sytuacja w Ukrainie i sąsiednich rynkach nie pogorszy się, nasza prognoza na 2022 r. jest niezagrożona – ocenia Serhei Kostevitch, prezes Asbisu.