#WykresDnia: Spada zaufanie konsumentów

Indeks konsumencki GfK spadł w Niemczech do -15,5 w kwietniu, najniżej od 14 miesięcy, z -8,5 w marcu. Oczekiwania dochodowe spadły do ​​-22.1, najniżej od czasu badań GfK.

Publikacja: 29.03.2022 10:05

#WykresDnia: Spada zaufanie konsumentów

Foto: Bloomberg

Foto: Bloomberg

Zaufanie konsumentów w Niemczech spadło w marcu, a kwietniowa prognoza spadła o 7,0 punktów w ujęciu miesięcznym, by osiągnąć ujemną wartość 15,5 punktu, podał instytut badań rynku GfK w opublikowanym we wtorek raporcie.

Oczekiwania gospodarcze ucierpiały w marcu, ponieważ wskaźnik spadł o 33 punkty miesiąc do miesiąca do ujemnego poziomu 8,9. Niższą wartość zmierzono ostatnio w maju 2020 r., kiedy nastąpiła pierwsza blokada pandemiczna. Wskaźnik skłonności do zakupów spadł nieznacznie w marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem, spadając o 3,5 punktu do obecnej wartości ujemnej 2,1.

– W lutym wciąż były duże nadzieje, że nastroje konsumentów znacznie się poprawią wraz z przewidywalnym złagodzeniem ograniczeń związanych z pandemią. Jednak początek wojny na Ukrainie sprawił, że nadzieje te zniknęły w powietrzu. Rosnąca niepewność i sankcje wobec Rosji spowodowały, że ceny energii w szczególności poszybują w górę, co wyraźnie nadweręży ogólne nastroje konsumentów – stwierdził ekspert ds. konsumentów GfK Rolf Buerkl.

Stwierdził, że w lutym były duże nadzieje, że nastroje konsumentów znacznie się poprawią, gdy złagodzone zostaną ograniczenia związane z pandemią, ale początek wojny w Ukrainie je zniweczył.

GfK wykorzystuje dane z trzech subindeksów z bieżącego miesiąca, aby uzyskać dane dotyczące nastrojów w nadchodzącym miesiącu, mierząc oczekiwania ekonomiczne konsumentów, oczekiwania dotyczące dochodów i skłonność do zakupów. Jak wynika z badania, wszystkie trzy miary odnotowały w marcu spadki. Oczekiwania dochodowe Niemców ucierpiały, spadając w marcu do minus 22,1 z 3,9 w poprzednim miesiącu, najniższej wartości od stycznia 2009 r. w okresie kryzysu finansowego.

– Konsumenci widzą, jak ich siła nabywcza maleje w wyniku gwałtownego wzrostu cen gazu, oleju opałowego i benzyny – napisano w raporcie. Dziewięciu na 10 Niemców jest bardzo mocno lub bardzo zaniepokojonych gwałtownym wzrostem cen w sektorze energetycznym.

Oczekiwania dla całej gospodarki również uległy wyraźnemu pogorszeniu, do minus 8,9 pkt w marcu z 24,1 pkt w lutym. – Sankcje, wysokie ceny energii i problemy z łańcuchem dostaw spowodowały, że ryzyko recesji gwałtownie wzrosło – napisał GfK.

Skłonność do zakupów spadła tylko nieznacznie w ciągu miesiąca, do minus 2,1 w marcu z 1,4 w lutym, wynika z sondażu.

Konsekwencje wojny w Ukrainie zwiększają niepokój konsumentów o wysokie ceny energii, a trwała poprawa nastrojów konsumenckich jest możliwa tylko dzięki szybkiemu zawieszeniu broni, po którym nastąpią negocjacje pokojowe, powiedział Buerkl.

– Wtedy krajowa gospodarka ponownie znacząco przyczyni się do ogólnego rozwoju gospodarczego w wyniku zmniejszającej się niepewności, a złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią również będzie mogło mieć pozytywny skutek – stwierdził.

Natomiast Zaufanie brytyjskich konsumentów „nadal spada”, ponieważ rosnąca inflacja powoduje kryzys kosztów utrzymania, a rząd znajduje się pod presją, aby lepiej złagodzić kłopoty finansowe. Indeks zaufania konsumentów GfK spadł w marcu o pięć punktów do minus 31 – czwarty miesięczny spadek z rzędu, ponieważ oficjalne dane wykazały spadek sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Ostatni raz zaufanie konsumentów było tak niskie w ostatnim kwartale 2020 r., kiedy rosły zachorowania na Covid.

– W tym miesiącu konsumenci stają przed murem zmartwień, a w naszych liczbach widać wyraźnie kryzys – powiedział dyrektor ds. strategii klienta GfK Joe Staton.

– Konsumenci w Wielkiej Brytanii doświadczają skutków gwałtownie rosnących kosztów życia przy wysokim poziomie inflacji od 30 lat… w tle stagnacji podwyżek płac, które nie są w stanie zrekompensować przymusu finansowego – stwierdził.

Staton dodał, że zaufanie do osobistej sytuacji finansowej ludzi i do całej gospodarki było „poważnie osłabione” również z powodu wojny na Ukrainie i rosnącej liczby Covid w Wielkiej Brytanii. – Perspektywy zaufania konsumentów nie są dobre; na pewno nadejdzie więcej złych wieści – uważa.

Analizy rynkowe
Akcje producentów uzbrojenia na fali wznoszącej
Analizy rynkowe
Oby rajd na GPW nie okazał się już ostatnim akcentem na koniec cyklu...
Analizy rynkowe
WIG20 może przebić 2800 pkt
Analizy rynkowe
WIG20 - drzwi do 2900 pkt przymknięte
Analizy rynkowe
Czy niemieckie wybory mogą zaszkodzić hossie we Frankfurcie?
Analizy rynkowe
Wzrosty spółek zbrojeniowych i przecena niemieckich obligacji