Zarząd PBG złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości układowej spółki przed rokiem. Sąd podjął decyzję w tej sprawie 13 czerwca 2012 r. Od tego czasu budowlana firma próbuje uzgodnić z wierzycielami warunki układu, którego zatwierdzenie umożliwiłoby jej kontynuowanie działalności. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli PBG wynika, że zaktualizowane propozycje układowe zostaną przedstawione w połowie czerwca. Analitycy wciąż są jednak sceptyczni w ocenie szans na powodzenie procesu.
Czas ucieka
Krzysztof Pado z DM BDM ocenia, że czas działa niekorzystnie na prawdopodobieństwo zawarcia przez PBG układu. – Wydaje mi się, że spór dotyczy przede wszystkim tego, że Jerzy Wiśniewski chce zachować kontrolę nad spółką, a wierzyciele nie chcą się zgodzić, by doszło do tego na korzystnych dla niego warunkach – mówi. – Dojście do porozumienia z wierzycielami może być bardzo trudne, tym bardziej że największy akcjonariusz PBG w ostatnim roku podejmował różne działania, które były negatywnie oceniane przez rynek. Niejasny był chociażby zastaw na rzecz cypryjskiej spółki ustanowiony na pakiecie kontrolnym Rafako. Do dziś nie wiadomo, kto stoi za tą firmą – dodaje.
Ostrożny w ocenie szans na zawarcie przez PBG układu jest Piotr Nawrocki z DI Investors. – Ciężko mi znaleźć fundamentalne przesłanki, które przekonałyby dziś wierzycieli, że dzięki działalności spółki będą w stanie odzyskać to, co zostało do niej włożone za pośrednictwem kredytów i obligacji – tłumaczy swoją ostrożność. – Zagrożeniem dla całego procesu jest stan i sytuacja Rafako, które miało być motorem napędowym grupy, a samo złapało zadyszkę po przejęciu przez PBG – dodaje.
Szans na zawarcie układu nie chce zaś oceniać Adrian Kyrcz z DM BZ WBK. – Czynnikiem, który wpłynąłby na ich zwiększenie, z pewnością byłaby jednak informacja, że inwestycja w Opolu będzie realizowana przez konsorcjum, w którym znalazło się wchodzące w skład grupy Rafako. Ostatnie tygodnie to bowiem okres dużej niepewności i pojawiających się co chwilę odmiennych informacji – zaznacza.
Co dadzą Chińczycy?
W minionym tygodniu Rafako, którego 61,01 proc. kapitału kontroluje PBG, poinformowało, że podpisało umowę konsorcjum oraz umowę o współpracy przy realizacji wartej 4,4 mld zł netto inwestycji w należącej do Tauronu Elektrowni Jaworzno III. W reakcji na tę informację akcje PBG i Rafako zyskały po ponad 20 proc.