Producent wyposażenia i akcesoriów samochodowych, dotychczas zdany na łaskę koniunktury na rynku motoryzacyjnym, zdywersyfikował źródła swoich przychodów. Jego zarząd zapowiedział skokową poprawę wyników finansowych. Rynkowi taki scenariusz się spodobał. Kurs akcji Groclinu od kwietnia, czyli od momentu, gdy ogłoszono fuzję z Kabel-Technik Polska, poszedł w górę o ponad 250 proc., do prawie 40 zł. Ostatnim razem za akcje producenta płacono tyle w 2007 r., gdy indeksy warszawskiego parkietu znajdowały się w okolicach szczytu poprzedniej hossy.
Fuzja sposobem na kryzys
Bolączką Groclinu, jak również innych dostawców podzespołów dla koncernów motoryzacyjnych, była przez ostatnie lata spadająca produkcja samochodów. Okres żniw dla spółki zarządzanej przez Zbigniewa Drzymałę skończył się wraz z nadejściem kryzysu w 2008 r. Z powodu załamania rynku motoryzacyjnego zmniejszyła się liczba zamówień, a dodatkowo banki, wcześniej chętnie wspierające spółkę, zaczęły domagać się spłaty kredytów. Kryzys w Groclinie udało się zażegnać dzięki sprzedaży części aktywów. Firma przeszła głęboką restrukturyzację, co pozwoliło zredukować koszty i poprawić wyniki.
Z uwagi na wciąż trudną sytuację na rynku motoryzacyjnym zarząd modyfikuje strategię grupy. Konieczność zróżnicowania źródeł przychodów zaowocowała współpracą z producentem wiązek kablowych Kabel-Technik Polska. Efektem tej kooperacji było uruchomienie z początkiem kwietnia w Grodzisku Wielkopolskim produkcji wiązek kablowych. Zdecydowano także o połączeniu obu podmiotów. Od 2013 r. spółka jest nie tylko dostawcą tapicerki samochodowej, ale dostarcza także systemy wiązek elektrycznych oraz szafy sterownicze, m.in. dla przemysłu kolejowego, branży energetycznej oraz budowlanej.
Efekty synergii
Zdaniem Grzegorza Kujawskiego, analityka Trigon DM, szersza oferta produktowa Kabel-Technik Polska daje grupie możliwość uniezależnienia się od koniunktury w branży automotive w związku z realizacją zleceń dla przemysłu maszynowego, kolejnictwa i energetyki. – Działanie w pokrewnych branżach daje możliwość oferowania produktów komplementarnych dotychczasowym klientom obu spółek. Przykładem takim 2,5-roczny kontrakt Groclinu na dostawę tapicerki samochodowej do modelu VW T5 o wartości 16 mln euro, do którego część wiązek kablowych dostarczanych jest przez Kabel Technik Polska – wylicza ekspert Trigon DM.
Wśród istotnych efektów synergii analityk wskazuje na optymalizację wykorzystania aktywów produkcyjnych Groclinu. – Ze względu na obniżenie w Europie popytu na samochody potencjał produkcyjny spółki w pierwszej połowie tego roku był wykorzystany zaledwie w 45 proc. Dla porównania producent wiązek wykorzystywał 95 proc. mocy wytwórczych, a inwestycje w nową powierzchnię produkcyjną były ograniczane ze względu na napięty cash flow w związku z poszerzaniem parku maszynowego – przekonuje Kujawski. Prezesi obu firm zresztą nie ukrywali, że tym, co skłoniło je do połączenia, była z jednej strony chęć wykorzystania nadwyżek mocy produkcyjnych w Groclinie, a z drugiej wysokie ich wykorzystanie oraz dobre perspektywy rozwoju Kabel-Technik Polska.