Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.02.2017 15:36 Publikacja: 04.02.2012 08:22
Foto: Archiwum
Wszystko wskazuje, że negocjacje Grecji z jej wierzycielami w sprawie redukcji jej zadłużenia na drodze zamiany starych obligacji na nowe, warte mniej, wkrótce się zakończą. Wierzy pan, że ta restrukturyzacja zadłużenia odmieni losy Aten?
Media poświęcają tym negocjacjom dużo uwagi, ale rynkowe wyceny greckich obligacji mówią na ten temat wszystko, co powinno się wiedzieć. A rynki wskazują, że papiery te warte są około 20–30 centów za każde euro wartości nominalnej, czyli że Grecja jest bankrutem.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Druga połowa zeszłego tygodnia w wykonaniu europejskich rynków akcji wypadła dość blado. Mało który podjął starania wymazania środowej wyprzedaży, a to nie wróży nic dobrego na ostatni tydzień miesiąca.
Rynki jak na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie „zgniłej” koalicji z lewicą lub wystraszyć ewentualny dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Stwierdzenia amerykańskiego prezydenta i idące za nimi działania budzą coraz większy niepokój i są źródłem wzrostu niepewności na rynkach finansowych. Trudno się więc dziwić, że na giełdy zaczyna zaglądać korekta, a złoto bije kolejne rekordy.
Plan zwiększenia wydatków na zbrojenia w Europie poprawił perspektywy sektora obronnego , co znalazło odzwierciedlenie w dynamicznie drożejących akcjach jego przedstawicieli. Głównymi beneficjentami są europejskie koncerny zbrojeniowe.
Styczniowo-lutowa hossa na GPW pozwoliła odrobić już zdecydowaną większość zaległości polskich akcji względem rynków globalnych, jakie powstały w drugiej połowie 2024. Sęk w tym, że nasze długoterminowe wskaźniki znów znalazły się na poziomach nieodległych od historycznych szczytów cyklu giełdowego.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy. Odpowiedź jest twierdząca. Co więcej, indeks WIG20 ma przestrzeń do dalszej zwyżki. Ale niektóre firmy są już przewartościowane.
Tytuł jest rzecz jasna wzięty z okładki książki Johna Reeda, amerykańskiego dziennikarza i socjalisty, który zrelacjonował w niej wydarzenia Rewolucji Październikowej 1917 roku. Będąc „on the ground”, jak mówimy w biznesie inwestycyjnym.
Minister finansów zapowiedział zmiany limitów wpłat na konta IKZE. Pomysł uatrakcyjnienia tej formy oszczędzania na emeryturę należy ocenić pozytywnie.
Luty na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem znakomitych nastrojów. Indeksy biją historyczne lub długoterminowe rekordy, a to wszystko przy wyraźnie podwyższonych obrotach i sile złotego.
Mniej więcej 60 sesji trwała ostatnia zwyżka zakotwiczona w listopadowym dnie. Moglibyśmy być wyżej, ale pojawiły się niepokojące sygnały.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Inflacji nie sprostały także obligacje korporacyjne oparte na stawce WIBOR, choć oczywiście wszystko zależy od wysokości doliczanej marży.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas