CCC, PKO BP i Synthos typami analityków na ostatni kwartał

Eksperci oceniają, że w końcówce roku na warszawskim parkiecie panować powinna niezła koniunktura. Pewnym zagrożeniem dla sytuacji na naszym rynku może być jednak polityka Fedu.

Aktualizacja: 11.02.2017 12:01 Publikacja: 26.09.2013 11:00

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO?BP

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO?BP

Foto: Archiwum

PKO BP, Synthos i CCC to spółki, których akcje warto mieć w portfelu w IV kwartale, gdyż ich ceny mogą szczególnie mocno wzrosnąć w tym czasie – wynika z ankiety przeprowadzonej przez „Parkiet" wśród przedstawicieli dziesięciu domów maklerskich. Akcje największego polskiego banku zostały wskazane przez pięciu ekspertów. Chemiczna i obuwnicza spółka otrzymały zaś po trzy pozytywne wskazania. Analityków poprosiliśmy również o wskazanie firm, których papierów lepiej unikać w IV kwartale. Najwięcej negatywnych wskazań otrzymał Eurocash, który został wytypowany przez pięć osób. Po trzy głosy otrzymały Grupa Lotos i PKN Orlen. Ekspertów prosiliśmy o wskazywanie spółek z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80. W związku z tym, że niektóre firmy otrzymywały zarówno pozytywne, jak i negatywne głosy, to w tabeli zamieściliśmy różnicę między liczbą wskazań na plus i na minus. Wyłącznie pozytywne głosy otrzymały PKO BP i Synthos. W wypadku CCC przy czterech głosach na plus nie obyło się bez jednego wskazania na minus. Jeszcze bardziej podzielone opinie panowały w wypadku KGHM i Budimeksu. Akcje miedziowego koncernu poleciło trzech analityków, dwóch kolejnych radziło ich jednak unikać. Budowlana firma otrzymała zaś po dwa pozytywne i negatywne wskazania.

Niezła koniunktura?

Ekspertów spytaliśmy również o to, jaka sytuacja będzie panować na warszawskim parkiecie w ostatnim kwartale tego roku. Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający w Infinity8, spodziewa się dobrej koniunktury głównie ze względu na poprawiającą się sytuację gospodarczą, napływ środków do funduszy akcyjnych oraz kontynuację programu skupu aktywów przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Umiarkowanymi optymistami w odniesieniu do koniunktury na GPW w IV kwartale są analitycy z Domu Maklerskiego BDM. – Dostrzegamy coraz bardziej optymistyczne odczyty makro z krajowej gospodarki i w szczególności „bycze" przesłanie płynące z sektora banków po wynikach za II kwartał 2013 r. Tym samym oceniamy, że ostatnie zwyżki, szczególnie w grupie średnich spółek, miały dość silne wsparcie fundamentalne – mówi Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz w DM BDM. – Uważamy, że inwestorzy przy kolejnych odsłonach wyników kwartalnych nadal będą mieli dość sporo ciekawych tematów do analizy, ale równocześnie będą już bardziej rozliczać podmioty z faktycznych danych, szczególnie że obecny ruch kursów akcji spółek „pod" oczekiwane ożywienie w wielu przypadkach jest spory – dodaje. Zaznacza przy tym jednak, że akurat skumulowany wynik netto dla spółek z WIG20 w III i IV kwartale 2013 r. prawdopodobnie będzie spadać szybciej  w ujęciu rok do roku niż przy poprzednich okazjach. – Przyczynią się do tego słabsze rezultaty takich podmiotów, jak KGHM, JSW, PKN Orlen czy Lotos – wylicza. Zdaniem Bobrowskiego głównym czynnikiem ryzyka pozostają ewentualne dalsze perturbacje związane z OFE, które w ostatnim czasie zeszły trochę na drugi plan. Dla sytuacji na rynkach globalnych kluczowe będą zaś przyszłe działania Fedu i to, jak będą na nie reagować notowania poszczególnych klas aktywów.

Słabszy WIG20

Zbigniew Obara z BM Alior Banku uważa, że segment małych i średnich spółek w IV kwartale powinien dalej pozostawać pod wpływem napływu środków do TFI i optymizmu krajowych inwestorów. Jego zdaniem nieco gorzej w końcówce roku zachować się może natomiast WIG20, gdyż rośnie ryzyko większej korekty na zagranicznych rynkach akcji. – Spodziewam się, że dla indeksów mWIG40 i sWIG80 ostatni kwartał będzie lekko wzrostowy, a dla WIG20 neutralny – mówi Obara.

Ocenia on też, że w którymś momencie w IV kwartale powinniśmy być świadkami głębszej, przynajmniej 5-proc., korekty na głównych zagranicznych rynkach akcji.

– Wynikać może ona z wielu czynników, ale najbardziej prawdopodobny wydaje się sezon publikacji wyników za III kwartał. Amerykańskie spółki w ostatnich kwartałach notowały wzrost zysków netto przede wszystkim dzięki wyższym marżom. Nie towarzyszył temu jednak wzrost przychodów – podkreśla Obara. – Zakładam, że w III kwartale spółki z S&P500 mogły mieć problemy z dalszą poprawą wyniku netto. Nie do powtórzenia przede wszystkim powinny być wyniki największych amerykańskich banków w obliczu spadku wycen instrumentów dłużnych, a finanse były kluczowym sektorem, który odpowiadał za progresję łącznego zysku netto amerykańskich spółek w poprzednich okresach – dodaje. W jego ocenie potencjalne rozczarowanie wynikami za oceanem może być przyczynkiem do korekty na rynkach rozwiniętych, a w konsekwencji też w Polsce, głównie w przypadku WIG20. – Nie spodziewałbym się jednak, by mogło to doprowadzić do odwrócenia tendencji na szerokim rynku. Do końca roku koniunktura na polskim rynku akcji jako całości powinna być niezła – podsumowuje.

Firmy, w które warto zainwestować*

WIG20

PKO BP – 5, Synthos – 3, Asseco Poland – 2, BRE Bank – 2.

mWIG40

CCC – 3, Apator – 2, Cinema City – 2, Kęty – 2, Netia – 2.

sWIG80

Asbis – 2, Hygienika – 2.

...i których lepiej unikać*

WIG20

Eurocash – 5, Lotos – 3, PKN Orlen – 3.

mWIG40

Azoty – 2, LPP – 2, Millennium – 2, Rovese – 2.

sWIG80

Eko Export – 2, Gant – 2, Polnord – 2.

* Obok nazwy spółki podana jest liczba wskazań ekspertów. W ankiecie udział wzięli specjaliści z BM Alior Banku, BM BNP Paribas Polska, DM Banku BPS, DM BDM, DM IDMSA, DM PKO BP, Erste Securities, Infinity8, Millennium DM i Noble Securities.

Inter Cars, Forte, Kredyt Inkaso i Neuca nie zawiodły

Sprawdziliśmy, jak poradziły sobie spółki, które analitycy typowali na III kwartał. Najwięcej, po cztery głosy, otrzymały wówczas Asseco Poland, Cyfrowy Polsat i Magellan. Do czwartku akcje pierwszej spółki zyskały 12,6 proc., drugiej 17 proc., a trzeciej 10,8 proc. WIG wzrósł w tym czasie o 13,8 proc. Znacznie lepiej poradził sobie Inter Cars, wskazany przez trzech ekspertów. Jego akcje podrożały o 32,2 proc. Aż o 35,3 proc. wzrósł kurs Forte, które otrzymało dwa głosy na plus. Tyle samo otrzymały też m.in. Kredyt Inkaso i Neuca – ich akcje podrożały odpowiednio o 30,9 proc. i 26,6 proc.

Analizy rynkowe
Spółki z sektora medycznego pod lupą. Co pokażą w raportach?
Analizy rynkowe
W nowej wojnie handlowej gospodarki Meksyku i Kanady są na dużo słabszej pozycji niż Stany Zjednoczone
Analizy rynkowe
Rozpoczęcie wojny handlowej obudziło zapomniane obawy rynku
Analizy rynkowe
Kryptowaluty zareagowały bardzo nerwowo na działania Trumpa. Czy to koniec „miesiąca miodowego”?
Analizy rynkowe
Jak w IV kwartale 2024 spisały się banki i firmy niefinansowe? Kto pozytywnie zaskoczy?
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Fed robi przerwę, inwestorzy się cieszą