Czterech ekspertów wskazało po jednej spółce z zagranicznej giełdy, która ich zdaniem warta jest uwagi. Każdy podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami.

Kurs akcji amerykańskiej spółki zbudował formację flagi w trendzie spadkowym. Przez trzy ostatnie sesje strona podażowa regularnie atakowała dolne ograniczenie flagi, jednak póki co na przełamanie jeszcze czekamy. Cena znajduje się oczywiście daleko poniżej długoterminowej średniej kroczącej, co sprzyja dalszej wyprzedaży. Po przebiciu flagi sprzedający powinni z łatwością uporać się z przeszło trzyletnimi minimami leżącymi w rejonie 62-63 USD. Kolejnym wsparciem jest poziom 59 USD. Wyprzedaż aż do tego poziomu, patrząc na rozmiary budowanej wciąż spadkowej formacji, nie wydaje się niczym nieprawdopodobnym pomimo, że WMT stracił od styczniowego szczytu już 26,65 USD, czyli prawie 30 proc.

Lokalne wybicie oporów nie jest jeszcze gwarantem wejścia w nową wzrostową falę, ani nie sprawia, że temat tegorocznej korekty można uznać za zamknięty. Jednakże patrząc na strefę wsparcia, od której odbił się papier na przełomie sierpnia i września, układ tygodniowych wskaźników, obronę tygodniowych EMA oraz wykonany trójfalowy klasyczny dla korekt układ, to po zeszłotygodniowym uderzeniu popytu należałoby postawić warunkową tezę. A brzmi ona na korzyść wzrostów pod warunkiem utrzymania do piątku zeszłotygodniowego denka białego marubozu, co oznacza, że do 27 EUR papier jest bezpieczny. A jak SL nie odpali w najbliższych dniach wówczas stop loss na kolejny okres należałoby związać z kluczowym denkiem (jak na razie jest to poziom 27,05 EUR) bądź też z podłogą nowo utworzonej okazałej tygodniowej białej świeczki.

Cena akcji wyraźnie zakręciła w górę – po przełamaniu od dołu średniej ruchomej (trzy sesje temu) powstała luka hossy, a świeca zbliżyła się do górnej wstęgi Bollingera. Zwyżkę ceny potwierdza układ wskaźników i oscylatorów, na których dominują sygnały kupna: a) MACD (zakręcił w górę i zbliża się do linii zero – jej przebicie miałoby bardzo optymistyczną wymowę), b) Stochastic wolny i RSI – oba w paśmie neutralnym z sygnałami kupna. Mają jeszcze duży potencjał wzrostowy do swoich pasm wykupienia. c) ROC – ten jest chyba najbardziej wykupiony ze wszystkich analizowanych wskaźników. Cena może zatrzymać się na oporze w pobliżu szczytu 26,48 EUR – przebicie tego poziomu otworzyłoby drogę wyżej. Wcześniej jednak musi dojść do zamknięcia luki bessy z górną linią na 26,11 EUR. Na wskaźnikach wolumenowych ostatnia zwyżka została również potwierdzona (w słabym stopniu, ale jednak): Akumulacja/Dystrybucja zakręcił w górę, a A/D Chaikna przełamał swoją linię sygnalną. Target price to: 26,48 EUR. Po ewentualnym przebiciu tego poziomu możliwa zwyżka do: 29,15 EUR.

Naszą propozycją na transakcje jest sprzedaż akcji Wal-Mart-u, ogromnej amerykańskiej sieci supermarketów. Papier ten znajduje się w niełasce od początku stycznia, kiedy to kosztował nieco ponad 90 USD. Obecna cena to okolice 64 USD, a spadki trwają niemal nieprzerwanie od początku roku. Widzimy, że dotychczasowe korekty były tak naprawdę płytkie i nie powodowały jakiegoś większego wzrostu wartości akcji. Obecnie mamy do czynienia z formacja flagi (czarne linie), której rysowanie rozpoczęło się od odbicia od poziomu 62,7 USD. Poziom ten jest na tyle istotny, że w lutym oraz kwietniu 2012 r. stanowił solidny opór. Warto zauważyć, ze znajdujemy się jednocześnie poniżej linii 61,8 proc. Fibonacciego, które geometrycznie stanowi ostatni bastion trendu wzrostowego i przebicie jej przypieczętuje spadki, które jednak patrząc na wykres są dosyć oczywiste. Proponujemy otwarcie pozycji krótkiej po rynku ze stop lossem ustawionym powyżej wrześniowych szczytów na 67 USD.