Spółki stawiają na Europę i innowacje

Giełdowe firmy liczą, że w tym roku sprzedadzą znacznie więcej wyrobów i tym samym poprawią wyniki finansowe.

Publikacja: 14.05.2017 13:09

Spółki stawiają na Europę i innowacje

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Coraz bardziej widoczna poprawa sytuacji w sektorze budowlanym w Polsce ma pozytywny wpływ na kondycję giełdowych spółek produkujących materiały budowlane. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi branży są rosnąca liczba i wartość prac współfinansowanych ze środków UE. Chodzi tu nie tylko o budownictwo infrastrukturalne, stosunkowo mocno dotowane w tej perspektywie unijnej, ale również inne projekty związane chociażby z szeroko rozumianą ochroną środowiska czy innowacjami. Zwiastunem poprawiającej się sytuacji w branży mogą być ostatnie dane na temat produkcji budowlano-montażowej. W marcu była o kilkanaście procent wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Rekordowe wyniki

Dla Ferro I kwartał 2017 r. był najlepszym początkiem roku w historii grupy pod względem osiągniętyc

Dla Ferro I kwartał 2017 r. był najlepszym początkiem roku w historii grupy pod względem osiągniętych wyników. To efekt rosnącej sprzedaży przy stosunkowo wysokich poziomach marż. W tempie dwucyfrowym zwyżkowały przychody na rynku rumuńskim i słowackim. W Polsce i Czechach były stabilne. Spółka chwaliła się też dużymi zwyżkami na Węgrzech i w Bułgarii, gdzie ekspansję zaczęła niedawno.

GG Parkiet

Poprawa wskaźników ekonomicznych w Polsce będzie miała pozytywny wpływ m.in. na kondycję Ferro, jednego z największych w Europie Środkowo-Wschodniej producentów armatury sanitarnej i instalacyjnej. – Głównym czynnikiem wzrostu w naszym przypadku jest popyt odtworzeniowy – liczymy więc na to, że polepszająca się sytuacja gospodarstw domowych pod kątem dochodu rozporządzalnego będzie sprzyjała decyzjom o remontach, a co za tym idzie – zakupach m.in. armatury. Widzimy także dobrą sytuację na rynku deweloperskim, co może z pewnym przesunięciem skutkować wzrostem popytu pierwotnego – mówi Aneta Raczek, prezes Ferro.

Grupa dynamiczniej niż w kraju rozwija się na rynkach zagranicznych, zwłaszcza w Czechach, Rumunii i na Słowacji, gdzie w swojej branży jest numerem jeden. Mocno zwiększa sprzedaż na Węgrzech i w Bułgarii. – Pod kątem dalszej ekspansji bacznie przyglądamy się m.in. krajom bałkańskim i nadbałtyckim. Myśląc o przyszłych wynikach, należy wziąć pod uwagę również sferę kosztów – twierdzi Raczek. Na wyniki Ferro duży wpływ mają ceny miedzi i cynku, a także kurs dolara. Zarząd przewiduje, że w tym roku otoczenie rynkowe może być pod tym względem nieco bardziej wymagające niż w ubiegłym. Niezależnie od tego podejmowane będą działania, których celem jest minimalizowanie negatywnego wpływu czynników zewnętrznych na osiągane wyniki. W tym roku zarząd Ferro przewiduje nieco wyższe nakłady inwestycyjne niż w 2016 r. Będą one związane głównie z rozwijaniem produkcji i logistyki w czeskim zakładzie w Znojmo. W tym roku na ten cel spółka przeznaczy około 5 mln zł. Część pieniędzy zostanie też wydana na kapitał obrotowy.

MFO to kolejna firma z rekordowymi wynikami zanotowanymi na początku tego roku. Szacunkowe dane mówi

MFO to kolejna firma z rekordowymi wynikami zanotowanymi na początku tego roku. Szacunkowe dane mówią o prawie 70-proc. wzroście przychodów i 170-proc. zwyżce czystego zarobku. To efekt dużych inwestycji w moce produkcyjne oraz badania i rozwój. Zarząd nie poprzestaje na tym i planuje kolejne wydatki, zwłaszcza w dziale najbardziej marżowych i eksportowych produktów, czyli profili specjalnych.

GG Parkiet

Na dalszy wzrost wyników liczy MFO, największy w Polsce producent tzw. zimnogiętych profili stalowych wykorzystywanych m.in. w branży budowlanej i materiałów budowlanych. Spółka zauważa, że sytuacja w branżach stalowej i materiałów budowlanych jest w tym roku bardzo dobra. – Odbiorcy dość szybko zaakceptowali nawet znaczne podwyżki cen stali na początku roku. To świadczy o ich dobrej sytuacji i kondycji całej gospodarki – mówi Jakub Czerwiński, członek zarządu MFO. Dodaje, że ruszyły inwestycje infrastrukturalne dofinansowane przez UE i budownictwo mieszkaniowe, co rozkręca całą gospodarkę, a w konsekwencji powoduje, że firma wypracowuje rekordowe wyniki.

Zarząd nadal stawia na rozwój działalności spółki. Jednym z celów jest zwiększanie eksportu. – Szukamy nowych kontaktów, nowych rynków zagranicznych, wystawiamy się na największych zagranicznych targach branżowych. Kończymy też inwestycje w powiększanie mocy – twierdzi Czerwiński. Informuje, że MFO pracuje nad nową strategią inwestycyjną do 2020 r. Wkrótce jej publikacja.

Więcej produktów na eksport

Z ostatnich opublikowanych danych finansowych wynika, że Selena FM zamknęła IV kwartał ubiegłego rok

Z ostatnich opublikowanych danych finansowych wynika, że Selena FM zamknęła IV kwartał ubiegłego roku kilkumilionową stratą netto. Spółka podaje, że w tym czasie nastąpił bardzo gwałtowny i znaczący wzrost cen kluczowych surowców. Mimo to cały 2016 r. zaowocował wzrostem wyników. Czy ten rok przyniesie dalsza ich poprawę, na razie nie wiadomo. Wyniki za I kwartał poznamy dopiero pod koniec maja.

GG Parkiet

Na poprawę wyników w tym roku liczą producenci chemii budowlanej. Selena FM stawia zarówno na rozwój działalności w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. Przekonuje, że stabilne i przewidywalne warunki polityczne i gospodarcze w poszczególnych krajach będą sprzyjać jej rozwojowi. Obecnie najbardziej wymagająca dla grupy jest sytuacja na rynku surowców niezbędnych w produkcji np. pian poliuretanowych. Chodzi tu nie tylko o koszty ich zakupu, które są stosunkowo wysokie, ale także ograniczoną dostępność niektórych substancji.

– Jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić definitywnie, czy zewnętrze czynniki będą w tym roku sprzyjać rozwojowi grupy, zwłaszcza że działalność firmy ma charakter sezonowy. Selena uwzględnia ich wpływ na ogólną sytuację spółki – niemniej jednak uwaga firmy skupiona jest przede wszystkim na tych aspektach działalności, które bezpośrednio od nas zależą – mówi Jean-Noël Fourel, prezes Seleny FM. Z tego powodu Selena FM stale koncentruje się na wprowadzaniu nowych i innowacyjnych produktów. Firma wdraża też projekty oszczędnościowe i optymalizacyjne oraz zwiększa sprzedaż produktów o wysokiej marży.

Rozwój budownictwa drogowego w Polsce powinien mieć pozytywny wpływ na wyniki wrocławskiej grupy. – Selena to lider rynku w zakresie membran bitumicznych używanych przy zabezpieczaniu dróg przed wodą i wilgocią. Zwiększony popyt na takie produkty będzie mieć pozytywny wpływ na sytuację finansową spółki – twierdzi Fourel. Dodaje, że spółka dostarcza też wiele innych rozwiązań pożądanych w programach współfinansowanych przez UE, np. ukierunkowanych na efektywność energetyczną w budynkach. W związku z tym ich sprzedaż powinna rosnąć nie tylko w Polsce, ale także w takich krajach jak Hiszpania czy Włochy.

W ubiegłym roku do pogorszenia się kondycji finansowej Ceramiki Nowej Gali przyczynił się przede wsz

W ubiegłym roku do pogorszenia się kondycji finansowej Ceramiki Nowej Gali przyczynił się przede wszystkim rynek krajowy oraz spadek średnich cen sprzedawanych produktów. Zwyżki zanotowano za to w eksporcie. Istotny wpływ na tegoroczne wyniki będzie miała przede wszystkim koniunktura gospodarcza w Polsce, w tym w budownictwie komercyjnym (centra handlowe, biurowce, hotele, magazyny).

GG Parkiet

Selena FM rozpoczęła kolejne działania, których celem jest zwiększenie wydajności produkcji, a także intensyfikacja akcji marketingowych, sprzedażowych i rozwojowych. Firma dużo inwestuje w badania i rozwój. Chce zwiększać wolumen sprzedaży oraz udziały na poszczególnych rynkach, co ma mieć pozytywne przełożenie na wysokość kosztów stałych.

Grupa stawia zarówno na rozwój organiczny, jak i przejęcia. Niedawno kupiła ponad 64 proc. akcji włoskiej spółki Uniflex, w celu wzmocnienia swojej pozycji w branży chemii budowlanej oraz uzupełnienia oferty produktowej. Pozwoli to jej znacznie poprawić pozycję konkurencyjną w Europie Zachodniej. W tym roku rozpoczęła działalność firma HouseSelena. Celem spółki jest dystrybucja i sprzedaż na terenie Chin pian, silikonów oraz klejów montażowych pod markami Tytan, Hauser, jak również pod chińskimi markami należącymi do Seleny oraz do jej lokalnego partnera. – Równolegle Selena cały czas inwestuje w nowe technologie i działania w zakresie R&D – w tym roku jeszcze intensywniej. Selena jest jednym z beneficjentów programu Horyzont 2020 i planuje pod koniec 2017 r. otworzyć nowe, jeszcze bardziej nowoczesne laboratorium – przekonuje Fourel.

Megaron, druga z giełdowych firm zajmujących się produkcją chemii budowlanej, nie obserwuje zmian w stosunku do ubiegłego roku, jeśli chodzi o wpływ czynników zewnętrznych na funkcjonowanie spółki. Ze względu na korzystne dla pracowników zmiany na rynku pracy wydłuża się jednie proces ich rekrutacji. W jej ocenie w tym roku nie nastąpi zmiana koniunktury na polskim rynku chemii budowlanej, na którym osiąga niemal całość przychodów. Mimo to spodziewa się, że ten rok będzie dla Megaronu dobry. – Głównymi celami zarządu jest rozszerzenie oferty produktowej na rynku krajowym oraz znaczące rozszerzenie rynków eksportowych – nasze działania skupiają się obecnie na krajach Europy Zachodniej – mówi Kajetan Zaziemski, dyrektor inwestycji Megaronu. W związku z tym spółka panuje inwestycje dotyczące uruchomienia produkcji nowych, perspektywicznych wyrobów. W tym celu chce inwestować w dział badawczo-rozwojowy. Nowe laboratorium zacznie funkcjonować już w tym roku i początkowo skupi się na opracowywaniu nowych produktów. Firma zamierzamy m.in. kontynuować już rozpoczęte prace nad technologiami przyjaznymi dla środowiska.

Innowacyjne produkty

Ten rok zapewne w niewielkim stopniu przyczyni się do poprawy wyników spółek zajmujących się produkcją płytek ceramicznych. – Nie oczekujemy szybkich zmian w branży. Widzimy jednak odbudowę ważnego dla nas segmentu inwestycyjnego, który zanotował duży spadek w 2016 r. – mówi Paweł Górnicki, wiceprezes Ceramiki Nowej Gali. Zakłada, że uruchomienie środków z UE przyczyni się do poprawy koniunktury na rynku budowlanym. Przetargi współfinansowane przez wspólnotę powinny też mieć pozytywny wpływ na sprzedaż spółki.

Ceramika Nowa Gala szuka różnych możliwości poprawienia efektywności poprzez działania wewnątrz grupy. Niedawno zarząd podjął strategiczną decyzję o zmniejszeniu liczby zakładów produkcyjnych. Do tej pory produkcję prowadzono w trzech lokalizacjach. Obecnie przenoszona jest ona z zakładu CNG II do pozostałych fabryk. – Ten ruch przyniesie oszczędności oraz dostosuje moce produkcyjne do bieżącego zapotrzebowania rynkowego. Równocześnie wydajemy około 13 mln złotych na modernizację istniejących instalacji, co pozwoli na zwiększenie produkcji płytek ceramicznych w dużych formatach – twierdzi Górnicki. Dodaje, że zarząd dąży też do dostosowania portfela produktów do potrzeb rynku. W tym roku firma chce zamknąć ostatnie inwestycje modernizacyjne i przygotować się do kluczowych dla jej rozwoju inwestycji. Chodzi o zwiększenie zdolności wytwórczych w najbardziej perspektywicznych segmentach.

Na razie niewiele wiadomo, w jakim kierunku będzie rozwijał się drugi giełdowy producent płytek ceramicznych, czyli Polcolorit. Niedawno doszło do jego przejęcia przez amerykański koncern Mohawk. Co więcej, wkrótce ma nastąpić przymusowy wykup pozostałych akcji i wycofanie spółki z GPW. Nowy zarząd nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące rozwoju Polcoloritu. Z wcześniejszych informacji wynikało, że w tym roku grupa będzie zwiększać sprzedaż płytek ceramicznych, zarówno na rynku krajowym, jak i w eksporcie. W związku z tym zamierzała kontynuować inwestycje zmierzające do unowocześnienia posiadanego parku maszynowego oraz rozpoczęcia produkcji nowych modeli swoich wyrobów. Chodziło m.in. o kolejne wydatki na maszyny do dekoracji i barwienia płytek ceramicznych. Inwestycje miały się też przyczynić do zwiększenia wydajności oraz ograniczania kosztów produkcji.

[email protected]

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Niedźwiedzie w natarciu. Wall Street się broni
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Analizy rynkowe
Ropa największym rozczarowaniem, a złoto główną nadzieją inwestorów
Analizy rynkowe
Walka o przetrwanie trwa. Bogdanka nadal utrzymuje rentowność
Analizy rynkowe
Spółki w głębokiej korekcie. Co im pomoże?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Analizy rynkowe
Projekcje słabe dla drogiego i silnie skoncentrowanego S&P 500, ale nie dla amerykańskich akcji jako takich
Analizy rynkowe
Techniczna spółka dnia. Kurs akcji PKO BP na linii długoterminowego trendu wzrostowego