Jak argumentował podczas branżowej konferencji operatorów Andrzej Abramczuk, prezes Netii, tzw. indeksacja pomogłaby im zrównoważyć wzrost kosztów, wynikający np. z rosnących cen energii.
Nie jest to tylko stanowisko Netii. Jak słyszymy branża podnosi takie postulaty w rozmowach przy okazji posiedzeń członków izb zrzeszających operatorów. Teraz wykorzystano okazję, by publicznie zadać pytanie w tej sprawie prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackowi Oko. Według szefa UKE nie ma dziś możliwości prawnej, aby zawierać zapisy o indeksacji w umowach z osobami indywidualnymi. Nie odżegnuje się on jednak od rozmów z operatorami na ten temat.
Przypomnieć można, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał telewizję kablową UPC Polska za wprowadzanie takich zapisów i wezwał na dywanik T-Mobile Polska. Od tamtej pory żaden z operatorów się nie wychylał. Co się zmieniło?
Wydaje się, że przyczynkiem do rozmów na ten temat stała się oferta Światłowód Inwestycje, czyli hurtowego operatora sieci światłowodowej utworzonego przez Orange Polska. Spółka ta w oczy kole mniejszych operatorów, ponieważ dzięki niej kolejna część infrastruktury Orange Polska nie podlega decyzjom regulatora. Według naszych informacji Światłowód Inwestycje przewiduje we wzorach umów możliwość podniesienia cen o 2,5 proc. To zapewne do tej sytuacji odnosił się Andrzej Abramczuk, mówiąc o jednym z operatorów, stosujących indeksację.
Orange Polska do zamknięcia tego wydania nie odpowiedział na nasze pytania o podejście do zapisu nt. podwyżek cen w umowach.