Nie pomogło, że cztery największe telekomy nawiązały współpracę z bankami i były pośrednikami dla mBanku (umowa z Orange została zakończona z końcem 2018 r.), Alioru (T-Mobile Usługi Bankowe) i Invest Banku (Plus Bank). Obecnie najbardziej rozwijaną przez telekomy usługą finansową jest tzw. direct billing, czyli możliwość płacenia za zakup produktu (najczęściej elektronicznego) wraz z miesięcznym rachunkiem.

Orange Polska – śladem głównego właściciela, francuskiego Orange – przygotowuje się do wprowadzenia bankowości w nowej odsłonie. Ma to nastąpić na przełomie lat 2021/2022. Z naszych informacji wynika, że polski telekom nie zamierza się starać o przejęcie już działającego w Polsce banku, mimo że na sprzedaż jest mBank.

Firma Mazars w raporcie „Przyszłość operatorów: wygrać batalię o doświadczenia klienta" proponuje, aby silniej postawili oni na płatności mobilne. Eksperci po raz pierwszy opracowali specjalny indeks – Mazars Mobile Payments Index – grupujący 17 państw pod względem potencjału rozwoju operatorów pod kątem oferowania płatności przez telefon komórkowy. Polska znalazła się dopiero w drugiej połowie stawki. Raport nie omawia szczegółowo powodów dalekiej, bo 11., lokaty Polski na liście państw o największym potencjale płatności mobilnych.

Jak tłumaczą nam eksperci, o ile zachowania polskich konsumentów, a użytkowanie telefonii komórkowej do płatności w szczególności, mogą sugerować, że w Polsce z łatwością można świadczyć usługi płatności mobilnych, o tyle regulacje i rozwój infrastruktury nie wychodzą naprzeciw podmiotom, które chciałyby prowadzić taki biznes. W tej ostatniej kategorii uzyskaliśmy 14. miejsce wśród 17 przeanalizowanych w raporcie rynków.

– Rynek płatności mobilnych w Polsce jest jednym z bardziej zaawansowanych w Europie. Wynika to z faktu, że wprowadzane wraz ze zmianami ustrojowymi technologie były najbardziej nowoczesne. W związku z tym Polacy są przyzwyczajeni do korzystania z płatności zbliżeniowych, mobilnych czy bankowości internetowej. Co do płatności mobilnych, na obecnym etapie w większości bazują one na aplikacjach bankowych na telefony komórkowe. Zmiana, która dokona się w niedalekiej przyszłości, będzie polegać na rozwinięciu usług bankowych przez operatorów telefonów, co zapewne zwiększy konkurencję na rynku bankowym i pozwoli zaoferować produkty i instrumenty bankowe w całości przez internet – przekonuje Monika Kaczorek, partner i lider sektora telekomunikacyjnego Mazars w Polsce. Znaczący wpływ na rozwój płatności mobilnych będzie miała technologia 5G.