Na czerwono świeciły w piątek notowania Asbisu w reakcji na informację o mocnym spadku styczniowych przychodów tej spółki. Poszły w dół o 28 proc. Czy to źle rokuje całemu 2019 r. w branży dystrybucji IT? Niekoniecznie.
Also walczy o udziały
Przede wszystkim trzeba odnotować, że Asbis gros przychodów osiąga poza Polską i nie sposób na bazie jego wyników wyrokować o sytuacji w naszym kraju. Wspomniany spadek jego przychodów wynikał m.in. z wysokiej, ubiegłorocznej bazy oraz z hamującego na świecie rynku smartfonów. Asbis nie kryje, że ten rok będzie dla niego pełen wyzwań, ale jednocześnie sygnalizuje, że w kolejnych kwartałach liczy na duże zamówienia.
Tymczasem wyniki polskich dystrybutorów od kilku lat są pod presją z uwagi na trwającą wojnę cenową. Rozpętało ją przede wszystkim zagraniczne Also, które walczy o jak największe udziały w polskim rynku. Wiele wskazuje, że znalazło wreszcie sposób, aby je pozyskać – chce przejąć giełdową ABC Datę i zdaniem analityków ma spore szanse na zrealizowanie tego planu. Trwają zapisy w wezwaniu do sprzedaży akcji. Stroną przejmującą jest też największy akcjonariusz, czyli fundusz MCI. Razem z Also oferują 1,3 zł za walor. Od kilku tygodni kurs rynkowy oscyluje wokół tego poziomu. Kluczowa dla powodzenia wezwania będzie decyzja PZU OFE, które jest ponad 5-proc. progiem w akcjonariacie. Nie ujawnia, czy odsprzeda akcje w wezwaniu, ale warto odnotować, że zgłosiło sprzeciw do uchwały walnego zgromadzenia, związanej z planowanym przejęciem.
Jeśli Also rzeczywiście kupi ABC Datę, wówczas na rynku pozostanie tylko dwóch liczących się graczy: zagraniczny koncern powiększony o polską spółkę oraz giełdowe AB. Paradoksalnie umocnienie pozycji Also może branży pomóc, ponieważ powinna się zakończyć wspomniana już walka cenowa, a to z kolei powinno pozytywnie wpłynąć na marże wypracowywane m.in. przez AB. Spółka będzie mogła też śmielej dysponować gotówką, bo w ostatnich latach wstrzymywała się z jej wydawaniem, argumentując to trudną sytuacją na rynku. Prowadziła też bardzo ostrożną politykę finansową. Wyniki i sytuacja fundamentalna grupy pokazują, że był to dobry wybór, choć nie do końca jest to odzwierciedlone w wycenie. Obecnie wskaźnik ceny do zysku dla AB wynosi nieco ponad 5 i jest zdecydowanie poniżej średniej dla branży handlowej i dla sektora IT.