Inwestorzy szturmują domy maklerskie

Marcowe spadki na warszawskiej giełdzie nie tylko nie zniechęciły, ale wręcz zachęciły do rynku inwestorów indywidualnych – takie sygnały od pewnego czasu płyną ze strony biur maklerskich. Potwierdza to kolejna firma: BM Alior Banku.

Publikacja: 03.04.2020 13:45

Inwestorzy szturmują domy maklerskie

Foto: AdobeStock

Broker przyznaje, że w marcu założone zostało blisko pięciokrotnie więcej rachunków, aniżeli w styczniu tego roku, z czego ponad 80 proc. w procesach zdalnych. Co więcej, w marcu, w porównaniu do stycznia bieżącego roku, ponad 30-krotnie wzrosła liczba logowań klientów BM Alior Banku do kanałów zdalnych: systemu internetowego, aplikacji pulpit inwestora, aplikacji do notowań czy aplikacji mobilnej Alior Giełda.

W tym czasie ponad 99 proc. zleceń trafiło na giełdę przez kanały online, w tym przede wszystkim za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz aplikacji mobilnej Alior Giełda. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się platforma foreksowa Alior Trader, na co wskazuje ponad pięciokrotny przyrost nowych rachunków w marcu w porównaniu ze styczniem tego roku.

Broker postanowił pójść za ciosem i rozpoczął akcję #inwestujzdomu mającą na celu zachęcenie do inwestowania online. BM Alior Banku daje obecnym klientom możliwość otworzenia rachunku za pomocą bankowości internetowej, natomiast osobom niezwiązanym dotychczas z instytucją – założenie go poprzez wniosek internetowy.

- Poprzez szereg działań komunikacyjnych chcemy pokazać klientom, jak wiele mają możliwości inwestowania dzięki naszym platformom. Zależy nam, aby nawet w tym trudnym czasie, mogli wygodnie korzystać z naszych usług przez całą dobę, bez konieczności wychodzenia z domu – wskazuje Jacek Taraśkiewicz, dyrektor BM Alior Banku.

Już wcześniej na łamach „Parkietu" brokerzy wskazywali na wzrost zainteresowania giełdą w ostatnim czasie. Sygnały takie płynęły m.in. z DM BOŚ, BM mBanku czy też BM ING Banku Śląskiego.

- Spadki na naszej giełdzie nie odstraszają inwestorów tak jak w 2009 r. Jest dokładnie odwrotnie, wręcz zachęcają do aktywności. Otwieramy kilka razy więcej rachunków niż średnio w 2019 r. Bardzo dużo nieaktywnych Klientów odzyskuje swoje hasła dostępu do rachunku i wznawia zawieranie transakcji. Obsługa tych dwóch grup klientów zajmuje większość godzin pracy DM – mówił ostatnio na naszych łamach Paweł Kolek, dyrektor departamentu rynku wtórnego DM BOŚ.

- Od początku roku obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania rachunkami maklerskimi, który związany był z pojawieniem się większej zmienności na światowych rynkach – wskazywał z kolei Maksymilian Skolik, dyrektor BM mBanku.

Również szef BM ING Banku Śląskiego, Marcin Słomianowski mówił o wzroście zainteresowanie kontami maklerskimi. - Patrząc na sytuację na giełdzie to spadki, które zaczęły się już pod koniec lutego, spowodowały zdecydowanie zwiększone zainteresowanie klientów naszym kontem maklerskim. W samym marcu otworzyliśmy ośmiokrotnie więcej kont niż w styczniu. Nowi oraz dotychczasowi klienci byli też szczególnie aktywni w tym okresie (prawie 3,5 proc. udziału na rynku akcji), ale co warte podkreślenia, przeważały transakcje kupna. Widzimy wyraźnie, że nasi klienci potraktowali te spadki jako okazję inwestycyjną do zwiększenia swojego zaangażowania. Wzrost aktywności zanotowaliśmy również na rynku kontraktów terminowych (do około 5 proc.) – wskazywał Słomianowski.

Biura maklerskie
ETF-y – brokerzy nie spieszą się z obniżkami opłat
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Biura maklerskie
Żabka pomogła maklerom, ale to XTB rozbiło bank
Biura maklerskie
WATS – maklerzy wierzą w start za rok
Biura maklerskie
Omar Arnaout: XTB patrzy odważniej na Francję i Niemcy
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Biura maklerskie
Maklerskie porządki zawitały również do BM Alior Banku
Biura maklerskie
Wielkie zmiany w BM PKO BP. Broker ma nowego szefa