Banki z GPW notowane jak przed pandemią

Rynek wycenia podwyżki stóp procentowych, kredytodawcy zyskują.

Publikacja: 18.06.2021 05:00

Banki z GPW notowane jak przed pandemią

Foto: Adobestock

Hossa banków na GPW trwa. Od początku roku branżowy indeks zyskał już 43,5 proc., czyli nie tylko pobił o 28 pkt proc. WIG, ale także o 10 pkt proc. Euro Stoxx Banks zrzeszający kredytodawców ze strefy euro.

Notowania polskich banków były w 2020 r. mocno zdołowane ze względu na problemy frankowe oraz efekty pandemii w postaci wyższych odpisów kredytowych i niższych stóp procentowych. Ostatnie wyniki banków okazały się całkiem dobre, a do tego przyśpieszająca inflacja na świecie i w Polsce powoduje, że rynek oczekuje podwyżek stóp procentowych, co dało silny impuls do wzrostu notowań. Dzięki temu średni wskaźnik cena/wartość księgowa indeksu WIG-banki przekroczył poziom 1,0 pierwszy raz od czasów sprzed pandemii. Akcje Aliora i PKO BP są już warte więcej odpowiednio o 24 proc. i 10 proc. niż przed koronawirusem, niewiele niżej notowane są Pekao i ING Bank Śląski (5 proc. i 7 proc.).

GG Parkiet

– Kontrakty FRA jeszcze przed czerwcowym posiedzeniem RPP wyceniały podwyżkę stopy referencyjnej w 2021 r. aż w okolice 0,5 proc. i 1,2 proc. na koniec 2022 r. (obecnie wynosi 0,1 proc., przed pandemią było to 1,5 proc. – red.). Po komunikacie i ostatniej konferencji prezesa NBP rynkowa wycena podwyżki stóp lekko się obniżyła – mówi Dariusz Świniarski, zarządzający w Skarbcu TFI. W jego ocenie RPP nie zdecyduje się na podwyżki w tym roku, a pierwszymi sygnałami potwierdzającymi zmianę w tym zakresie będą wygaszenie programu skupu obligacji i podniesienie przez NBP stopy rezerwy obowiązkowej.

Sceptyczny co do skali podwyżek jest Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM. – Podwyżki stóp, jeśli w ogóle do nich dojdzie, nie będą wysokie. RPP i inne banki centralne nie chcą być odpowiedzialne za zduszenie wzrostu gospodarczego. Zatem nie spodziewam się zmiany podejścia RPP poza ewentualnymi kosmetycznymi podwyżkami mającymi na celu bardziej odparcie krytyki, że RPP nie reaguje, niż faktyczne dostosowanie stóp do inflacji – dodaje.

Podwyżki stóp poprawiłyby marżę i wynik odsetkowy banków, bo dochodowość aktywów urosłaby mocniej niż koszt finansowania. Z drugiej strony otoczenie wyższych stóp może nie sprzyjać wycenom akcji, także banków, które najlepiej sobie radzą podczas silnego wzrostu gospodarczego.

Analizy rynkowe
Projekcje słabe dla drogiego i silnie skoncentrowanego S&P 500, ale nie dla amerykańskich akcji jako takich
Analizy rynkowe
Techniczna spółka dnia. Kurs akcji PKO BP na linii długoterminowego trendu wzrostowego
Analizy rynkowe
WIG20 poniżej 2000 pkt? Nad polskimi akcjami wisi widmo przeceny
Analizy rynkowe
Tuż przed wyborami gospodarka USA jest w całkiem niezłym stanie
Analizy rynkowe
Indeksy giełdowe mocno rozgrzane w końcówce kampanii wyborczej
Analizy rynkowe
Analiza techniczna. WIG20 wybija się dołem z konsolidacji