Trwająca przez sześć kolejnych tygodni doskonała passa na nowojorskim parkiecie, okraszana rekordami, wreszcie dobiegła końca, a przynajmniej doczekała się przerwy.
Byki na Wall Street mówią „pas”
Rozstrzygnięcie dalszego kierunku ruchu w średnioterminowym horyzoncie przyniosą prawdopodobnie wyniki wyborów prezydenta Stanów Zjednoczonych. Niedawna przewaga sondażowa Kamali Harris topnieje i wszystko jest możliwe, także zwycięstwo Donalda Trumpa. Podwyższona zmienność na rynkach finansowych jest więc niemal pewna. Ostatnie dni mogą być tego sygnałem. S&P 500 do czwartku zniżkował o 0,9 proc. I był to pierwszy spadkowy tydzień początku września. Jeszcze mocniej, bo aż o 2,1 proc. w dół poszedł rewelacyjnie zachowujący się do niedawna Dow Jones. Nasdaq Composite tracił z kolei zaledwie 0,4 proc., ale w środę spadek był całkiem pokaźny, sięgając 1,7 proc. Z technicznego punktu widzenia korekta ma szanse się jeszcze trochę rozwinąć.
Dolar z kolei ma się coraz lepiej, mimo rozpoczętego z impetem cyklu obniżek stóp procentowych. Dollar Index rośnie czwarty tydzień z rzędu. Jest już najwyżej od początku sierpnia. Podobnie jest w przypadku kursu euro. Co ciekawe, w górę idzie także rentowność amerykańskich obligacji skarbowych. W przypadku papierów dziesięcioletnich docierała momentami do 4,21 proc., czyli do poziomu najwyższego od końca lipca.
Na głównych giełdach naszego kontynentu również zagościła korekta. Indeks we Frankfurcie zniżkował o 1 proc. Spadek wydaje się niezbyt znaczący, ale techniczny obraz rynku może nieco niepokoić. Paryski CAC 40 tracił do czwartku 1,44, a londyński FTSE 250 spadał aż o 1,7 proc., utrzymując się jednak w ramach trendu bocznego. Zdecydowanemu pogorszeniu uległa także sytuacja w Japonii, gdzie Nikkei 225 tracił 2,15 proc.
Trzeci tydzień z rzędu trwa spadkowa tendencja na rynkach wschodzących. Do czwartku MSCI Emerging Markets zniżkował o prawie 1,7 proc. Wsparcie techniczne jest na wyciągnięcie ręki i było już testowane. Po niedawnym sporym tąpnięciu, lekką wzrostową korektę kontynuuje z kolei Shanghai Composite. Niedźwiedzie zdominowały większość parkietów naszego regionu.