Niemiecka inflacja to dobra wiadomość dla jastrzębi z EBC

W Niemczech inflacja rośnie drugi miesiąc z rzędu. W listopadzie ceny wzrosły o 2,2 proc. r/r, w porównaniu z 2 proc. w październiku. Stopa inflacji bazowej przyspieszyła do 3 proc. Rośnie sprzeciw wobec obniżki stóp EBC o 50 pb w grudniu.

Publikacja: 29.11.2024 09:11

Niemiecka inflacja to dobra wiadomość dla jastrzębi z EBC

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GdeWoZjWoAAm1gx?format=jpg&name=900x900

Wstępny szacunek inflacji w Niemczech w listopadzie to dobra wiadomość dla „jastrzębi” z EBC. W obliczu przyspieszania inflacji zasadniczej i stabilizacji nastrojów gospodarczych sprzeciw wobec obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych na grudniowym posiedzeniu będzie coraz silniejszy.

Inflacja ogółem w Niemczech wyniosła 2,2 proc. rok do roku, w porównaniu z 2,0 proc. rok do roku w październiku. We wrześniu inflacja zasadnicza nadal utrzymywała się na poziomie 1,6 proc. r/r. Europejska miara inflacji wyniosła 2,4 proc. r/r, bez zmian od października.

Odbicie inflacji w Niemczech wynikało głównie z mniej korzystnych efektów bazy energetycznej, a jednocześnie termin wakacji szkolnych w sezonie jesiennym wywarł presję na spadkową inflację ogółem - napisali ekonomiści ING.

Patrząc w przyszłość, wydaje się, że sztywność inflacji na nieco zbyt wysokim poziomie nadal będzie się utrzymywać, ponieważ korzystne efekty bazy energetycznej będą wygasać w miarę wzrostu płac. Jednak w obliczu obecnej zmiany na rynku pracy dynamika płac powinna spaść bardziej znacząco, niż wcześniej sądzono, co doprowadzi do większej presji dezinflacyjnej w przyszłym roku. - W rezultacie w dalszym ciągu oczekujemy, że inflacja w 2025 r. utrzyma się w szerokim przedziale od 2 proc. do 2,5 proc. - stwierdzili.

Czytaj więcej

Niemiecka gospodarka potrzebuje 288 tys. imigrantów rocznie

Spokojna reakcja rynków na dane o niemieckiej inflacji

Roczna stopa inflacji w Niemczech nieznacznie wzrosła w listopadzie, ale była niższa od oczekiwań ekonomistów, podczas gdy miesięczna inflacja odnotowała najostrzejszy spadek od roku, sygnalizując, że tendencja dezinflacyjna pozostaje niezmieniona.

Ceny energii w dalszym ciągu wywierały presję spadkową na koszyk konsumentów, spadając w listopadzie o 3,7 proc. rok do roku, choć wykazały wolniejszy spadek w porównaniu ze spadkiem o 5,5 proc. rok do roku w październiku. Jednakże koszty usług utrzymały presję wzrostową, a inflacja usług utrzymywała się na stałym poziomie 4 proc. rok do roku.

Prognozuje się, że inflacja bazowa, która nie obejmuje zmiennych składników, takich jak żywność i energia, wzrośnie w listopadzie do 3,0 proc. rok do roku, w porównaniu z 2,9 proc. w październiku i osiągnie najwyższy poziom od maja.

Zharmonizowany wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (HICP), wskaźnik stosowany do porównań w całej strefie euro, utrzymał się na stałym poziomie 2,4 proc. rok do roku, czyli poniżej przewidywanego wzrostu do 2,6 proc.

Miesięczne zharmonizowane dane dotyczące inflacji wykazały gwałtowny spadek o 0,7 proc., największy spadek zharmonizowanych cen konsumpcyjnych w Niemczech w ciągu ostatniego roku i bardziej gwałtowny niż oczekiwany spadek o 0,5 proc.

Dane o inflacji w Niemczech miały niewielki bezpośredni wpływ na rynki finansowe podczas spokojnej sesji giełdowej, ponieważ rynki amerykańskie pozostały zamknięte ze względu na Święto Dziękczynienia.

Rentowność Bundów spadła nieznacznie o 2 punkty bazowe do 2,14 proc., przedłużając passę spadków do sześciu kolejnych sesji i osiągając poziomy ostatnio obserwowane na początku października 2023 r. W ostatnich dniach inwestorzy skłaniali się ku bezpiecznym niemieckim obligacjom rządowym, napędzani obawami o koniunkturę gospodarczą spowolnienie i zakłócenia spowodowane amerykańskimi cłami.

Czytaj więcej

Spada zaufanie niemieckich i francuskich konsumentów

Rośnie sprzeciw wobec obniżki stóp EBC o 50 pb w grudniu

Biorąc pod uwagę dzisiejszą zaskakującą (niewielką) poprawę nastrojów w strefie euro, a obecnie inflację w Niemczech, część członków EBC może zacząć wątpić zarówno w październikową decyzję o obniżce stóp procentowych, jak i w otwarcie na jeszcze większe obniżki stóp na grudniowym posiedzeniu.

Pozostaje jedynie autentyczne przekonanie niemal wszystkich urzędników EBC, że cykl obniżek stóp procentowych będzie kontynuowany. Pytanie tylko jak długo i jak daleko. Jak zauważają ekonomiści ING, uwagi Isabel Schnabel wyraźnie podkreśliły jastrzębi scenariusz, będący jednym z bardzo stopniowych procesów obniżek stóp procentowych. Jednak jeszcze ważniejsze niż debata na temat 50 czy 25 pb na grudniowym posiedzeniu jest pytanie, jak daleko EBC ostatecznie posunie się w drodze obniżek stóp procentowych. W tym przypadku Schnabel próbowała zaznaczyć preferowaną przez siebie stopę końcową na poziomie od 2 proc. do 3 proc., podczas gdy wcześniejsze komentarze Philipa Lane’a sugerowały, że EBC może w przyszłym roku wyraźnie spaść poniżej dowolnego neutralnego poziomu stóp procentowych.

Zdaniem ekonomistów ING, po powolnym reagowaniu na rosnącą inflację i prawdopodobnie zbyt późne zaprzestanie podwyżek stóp procentowych w zeszłym roku, obecnie wydaje się, że EBC jest zdeterminowany, aby wyprzedzić krzywą i możliwie najszybciej przywrócić stopy procentowe do poziomu neutralnego. Dla gołębi jest to oczywiste, a dla jastrzębi argumentem może być to, że szybkie przywrócenie stóp do poziomu neutralnego mogłoby wystarczyć, aby uniknąć kolejnego epizodu niekonwencjonalnej polityki pieniężnej z luzowaniem ilościowym i w dalszej perspektywie ujemnymi stopami procentowymi. Publikacje danych makro w strefie euro powinny jednak skłonić „jastrzębi” z EBC do sprzeciwu wobec obniżki stóp o 50 pb w grudniu, a argumenty za obniżką stóp o 25 pb rosną.

Wykres Dnia
Spada zaufanie niemieckich i francuskich konsumentów
Materiał Promocyjny
Fundusze Europejskie stawiają na transport intermodalny
Wykres Dnia
Niemiecka gospodarka potrzebuje 288 tys. imigrantów rocznie
Wykres Dnia
Rosną rentowności niemieckich obligacji skarbowych
Wykres Dnia
Po zwycięstwie Trumpa amerykańscy insiderzy wyprzedają akcje
Wykres Dnia
MicroStrategy drugą najlepszą spółką technologiczną na Wall Street
Wykres Dnia
Gwałtowny wzrost płac w strefie euro testem dla obniżek stóp EBC