Prawdopodobieństwo niewypłacalności Francji w ciągu pięciu lat wynosi około 5,5 proc.

Koszt ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności Francji (cena CDS) wzrósł w tym tygodniu o 16 punktów bazowych.

Publikacja: 17.06.2024 07:45

Prawdopodobieństwo niewypłacalności Francji w ciągu pięciu lat wynosi około 5,5 proc.

Foto: Adobe Stock

https://pbs.twimg.com/media/GQGP7FOW4AArGT-?format=png&name=900x900

Koszt ubezpieczenia długu Francji na wypadek niewypłacalności oraz premia za ryzyko, jakiej żądają inwestorzy w celu utrzymania długu rządu Francji, osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r. w atmosferze nerwów przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.

Jak wykazały dane S&P Global Market Intelligence, wartość 5-letnich swapów ryzyka kredytowego we Francji wzrosła do 31 punktów bazowych z 28 punktów bazowych na środowym zamknięciu, co stanowi najwyższy poziom od października 2022 r.

Według danych LSEG, spread rentowności francuskich 10-letnich obligacji powyżej ich niemieckich odpowiedników wzrósł pod koniec czwartku do 71 punktów bazowych, co stanowi najwyższy poziom śróddzienny od sierpnia 2022 roku.

Prezydent Emmanuel Macron zarządził w niedzielę szokujące wybory do parlamentu po dotkliwej porażce w weekendowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim ze skrajnie prawicowym Zjednoczeniem Narodowym Marine Le Pen, które prowadzi w sondażach w pierwszej turze głosowania zaplanowanej na 30 czerwca.

Możliwość wygrania Zgromadzenia Narodowego zwiększyła obawy inwestorów dotyczące dyscypliny fiskalnej Francji, a agencja ratingowa S&P Global, która niedawno obniżyła rating kraju, stwierdziła, że ​​polityka zalecana przez partię może mieć wpływ na rating kredytowy.

Według danych Markit prawdopodobieństwo niewypłacalności Francji w ciągu pięciu lat wynosi około 5,5 proc.. Dla porównania na początku lutego odsetek ten wynosił 3 proc.

Czytaj więcej

Piotr Kuczyński, Xelion: Skrajna prawica zyskuje większe wpływy w gospodarce

Front Narodowy oznacza kryzys

W związku z krachem francuskich aktywów minister finansów kraju przestrzegł, że w przypadku zwycięstwa Frontu Narodowego Francja pogrąży się w kryzysie zadłużenia.

Front Narodowy, wraz z innymi europejskimi prawicowymi partiami nacjonalistycznymi, osiągnęło dobre wyniki w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w ubiegły weekend, choć wygląda na to, że partie głównego nurtu utrzymają większość. Wyniki skłoniły prezydenta Francji Emmanuela Macrona do rozpisania przedterminowych wyborów, co spowodowało niepewność co do krótkoterminowych perspektyw politycznych i gospodarczych kraju.

Francuski CAC-40 spadł w piątek o ponad 2 proc., osiągając najniższy poziom od końca stycznia, podczas gdy akcje banków spadły od 3 proc. do 5 proc.

Wzrósł koszt ubezpieczenia francuskich obligacji bankowych na wypadek niewykonania zobowiązania za pomocą swapów ryzyka kredytowego. Pięcioletni CDS BNP Paribas wzrósł w piątek rano do 49 punktów bazowych, w porównaniu z 46 punktów bazowych w czwartek i o 10 punktów bazowych w porównaniu z tygodniem. Jak wynika z danych S&P Global Market Intelligence, pięcioletnie CDS Societe Generale wzrosły do ​​58 punktów bazowych, w porównaniu z 54 punktów bazowych w czwartek i o 12 punktów bazowych więcej niż tydzień temu.

Komentarze Le Maire na temat potencjalnego kryzysu finansowego mogą być sygnałem ostrzegawczym dla elektoratu, ale także stanowią sygnał dla rynku, który został wyraźnie usłyszany, stwierdził w notatce Joshua Mahony, główny analityk rynku w Scope Markets.

– Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że kurs CAC spadł o około 5 proc. tylko w ciągu tego tygodnia, inwestorzy będą również postrzegać to jako potencjalną okazję do wykupienia spadku, jeśli Macronowi uda się poprowadzić swoją drogę do zwycięstwa w wyborach parlamentarnych – powiedział.

Czytaj więcej

Francuskie obligacje z rekordową rentownością

Rośnie spread do Bundów

Notowania euro są o 0,4 proc. niższe, osiągając poziom 1,0696 USD, podczas gdy nerwy przed wyborami podniosły miesięczne implikowaną zmienność euro w stosunku do dolara – miarę wyceny opcji odzwierciedlającą postrzegane ryzyko przyszłych ruchów – do najwyższego poziomu od prawie ośmiu miesięcy,  pokazują dane Refinitiv.

– Zaobserwowaliśmy rosnącą implikowaną zmienność cen opcji na EUR, więc inwestorzy spodziewają się zwiększonych ruchów aktywów w EUR, a to prawdopodobnie wzrośnie dopiero, gdy przejdziemy do pierwszej rundy głosowania 30 czerwca – napisał Chris Weston, szef działu badań w Pepperstone.

Według Tradeweb różnica w rentowności między 10-letnimi francuskimi obligacjami rządowymi (OAT) a referencyjnymi niemieckimi Bundami strefy euro wzrosła do wieloletnich maksimów wynoszących 77 punktów bazowych, mimo że rentowność obligacji ogólnie spadała. Poszerzenie sygnałów spreadu 10-letnich OAT-Bund zwiększyło ryzyko związane z francuskimi obligacjami i ich gorszymi wynikami w porównaniu z Bundami.

– Nadzieje na poważne wsparcie w okolicach szczytów w latach 2020, 2022 i 2023 zostały rozwiane – napisali w notatce analitycy UniCredit Research. – Kolejnym punktem odniesienia jest szczyt, który miał miejsce w okolicach wyborów prezydenckich w 2017 roku i wynosił 80 punktów bazowych – stwierdzili.

Spread 10-letnich OAT-Bund może nawet wzrosnąć do 85 punktów bazowych lub więcej w wyniku zwycięstwa Le Pen i jej partii, napisał Mark Dowding, dyrektor ds. inwestycji w BlueBay, jednostce RBC BlueBay Asset Management. Oczekuje, że w okresie poprzedzającym wybory spread będzie wynosić około 70 punktów bazowych.

Wykres Dnia
MicroStrategy drugą najlepszą spółką technologiczną na Wall Street
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Wykres Dnia
Gwałtowny wzrost płac w strefie euro testem dla obniżek stóp EBC
Wykres Dnia
Japonia i Chiny pozbywały się amerykańskich obligacji przed zwycięstwem Trumpa
Wykres Dnia
Ograniczenie eksportu do Kirgistanu: Polska przoduje tam, gdzie inni zawodzą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Wykres Dnia
Nominacja Trumpa uderzyła w akcje producentów szczepionek
Wykres Dnia
Niemcy mogą złagodzić ograniczenie deficytu budżetowego