Zaufanie niemieckich inwestorów rośnie 10 miesiąc z rzędu

Odzwierciedla to optymizm co do powrotu wzrostu gospodarczego. Perspektywy dla największej gospodarki Europy ostatnio się poprawiły, a badania wskazują na poprawę nastrojów.

Publikacja: 15.05.2024 09:09

Zaufanie niemieckich inwestorów rośnie 10 miesiąc z rzędu

Foto: Ben Kilb/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GNmSLjEWsAAOx3f?format=jpg&name=900x900

Zaufanie inwestorów do niemieckiej gospodarki wzrosło dziesiąty miesiąc, co odzwierciedla optymizm mówiący o powrocie wzrostu gospodarczego po ponad roku niemal stagnacji.

Wskaźnik oczekiwań instytutu ZEW wzrósł w maju do 47,1 z 42,9 w kwietniu – więcej niż 46,4, czego analitycy spodziewali się w ankiecie Bloomberga. Mniejszej wartości spodziewali się ekonomiści – 44,9. Miara warunków bieżących również przekroczyła szacunki.

Indeks stale rośnie od sierpnia ubiegłego roku, kiedy odczyt wyniósł -12,3. Ostatni wynik był najwyższy od lutego 2022 r.

Wskaźnik odzwierciedlający ocenę bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech wzrósł do -72,3 z -79,2. Ekonomiści spodziewali się odczytu za maj na poziomie -75,0. Ostatni odczyt był najwyższy od sierpnia ubiegłego roku

– Rosną oznaki ożywienia gospodarczego, czemu sprzyjają lepsze oceny całej strefy euro i Chin jako kluczowego rynku eksportowego – stwierdził w oświadczeniu prezes ZEW, profesor Achim Wambach. – Większy optymizm znajduje odzwierciedlenie w szczególności w gwałtownym wzroście oczekiwań dotyczących konsumpcji krajowej, a w dalszej kolejności sektora budowlanego i maszynowego.

Perspektywy dla największej gospodarki Europy ostatnio się poprawiły, a badania wskazują na poprawę nastrojów, szczególnie w sektorze usług. Oczekuje się, że główną siłą napędową tegorocznego ożywienia gospodarczego będą konsumenci korzystający z wolniejszej inflacji i rosnących dochodów.

Utrzymująca się słabość ważnego niemieckiego sektora produkcyjnego uwydatnia jednak utrzymującą się niestabilność. W marcu po raz pierwszy od roku spadła produkcja przemysłowa, a zamówienia niespodziewanie spadły.

Oczekuje się, że obniżki stóp procentowych dokonane przez Europejski Bank Centralny przyniosą pewną ulgę, choć ich wpływ będzie widoczny dopiero w dalszej części roku. Analitycy liczą także, że światowy popyt wzmocni niemiecki eksport.

Jednak niemiecka gospodarka uniknęła w pierwszym kwartale recesji w zakresie eksportu i inwestycji w budownictwie, jak pokazały wstępne dane Federalnego Urzędu Statystycznwego Destatis.

Produkt krajowy brutto wzrósł w pierwszym kwartale sekwencyjnie o więcej niż oczekiwano o 0,2 proc., w porównaniu ze skorygowanym spadkiem o 0,5 proc. w poprzednich trzech miesiącach. Oczekiwano, że największa gospodarka strefy euro wzrośnie nieznacznie, o 0,1 proc.

Destatis podał, że motorem wzrostu jest eksport i nakłady brutto na środki trwałe w budownictwie. Tymczasem wydatki gospodarstw domowych spadły w porównaniu z kwartałem wcześniejszym.

Pomimo ekspansji w pierwszym kwartale słabość strukturalna ograniczy tempo ożywienia gospodarczego, powiedział ekonomista ING Carsten Brzeski.

W ujęciu rocznym PKB skorygowany kalendarzowo skurczył się o 0,2 proc., w tym samym tempie, co w czwartym kwartale i również był zgodny z oczekiwaniami.

Dane pokazały, że PKB skorygowany o ceny odnotował roczny spadek o 0,9 proc. po spadku o 0,4 proc. Szczegółowe wyniki zostaną opublikowane 24 maja.

Federalna Agencja Pracy podała, że ​​w kwietniu stopa bezrobocia w Niemczech utrzymała się na stałym poziomie 5,9 proc.

Wykres Dnia
Nic nie usprawiedliwia reala o 30 proc. słabszego niż przed Covid-19
Wykres Dnia
Czy indeks S&P 500 przebije w tym roku 7 tys. punktów?
Wykres Dnia
Złoto i bitcoin dają większą równowagę portfela inwestycyjnego
Wykres Dnia
Pesymizm niemieckich prezesów zapowiada trzeci rok recesji
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Wykres Dnia
Mocne spadki cen nieruchomości w dużych miastach USA
Wykres Dnia
Wskaźnik produkcji dla stanu Filadelfia najwyższy od kwietnia 2021 r.