Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,2538 PLN za euro, 4,0979 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5127 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0308 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,965% w przypadku obligacji 10-letnich.
Początek tygodnia mijał pod znakiem reakcji na ogłoszenie zapowiadanych pierwszych 100 rozporządzeń Trumpa. Finalnie rynek otrzymał sygnał iż kwestia taryf i ceł zostanie wprowadzona nieco później, już po powołaniu odpowiednich organów. W konsekwencji pierwsze decyzje dotyczyły raczej polityki migracyjnej (Meksyk) czy światopoglądowej (dwie płcie). Ostatecznie eurodolar nieznacznie odbił, a giełdy nieznacznie spadły. Trudno jednak mówić o większej szerokiej reakcji rynku – dzisiejsza sesja w Azji nie przynosi większych zmian. Częściowo można tłumaczyć to faktem iż poniedziałek był dniem wolnym od obrotu kasowego na giełdach w USA. Z punktu widzenia PLN nie zmieniło się wiele – eurodolar pozostaje stabilny, w konsekwencji również złoty.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi niemieckiego ZEW.
Z rynkowego punktu widzenia kursy PLN pozostają stabilne. Wyjątek stanowi GBP/PLN gdzie obserwujemy postępującą aprecjację złotego, co wynika ze słabości funta na szerokim rynku.
Konrad Ryczko