Złoty bez zmian po Trumpie

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX lekkie podbicie eurodolara po wczorajszym zaprzysiężeniu Trumpa, tym samym nieznacznie wspierając waluty EM.

Publikacja: 21.01.2025 08:30

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,2538 PLN za euro, 4,0979 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5127 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0308 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,965% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek tygodnia mijał pod znakiem reakcji na ogłoszenie zapowiadanych pierwszych 100 rozporządzeń Trumpa. Finalnie rynek otrzymał sygnał iż kwestia taryf i ceł zostanie wprowadzona nieco później, już po powołaniu odpowiednich organów. W konsekwencji pierwsze decyzje dotyczyły raczej polityki migracyjnej (Meksyk) czy światopoglądowej (dwie płcie). Ostatecznie eurodolar nieznacznie odbił, a giełdy nieznacznie spadły. Trudno jednak mówić o większej szerokiej reakcji rynku – dzisiejsza sesja w Azji nie przynosi większych zmian. Częściowo można tłumaczyć to faktem iż poniedziałek był dniem wolnym od obrotu kasowego na giełdach w USA. Z punktu widzenia PLN nie zmieniło się wiele – eurodolar pozostaje stabilny, w konsekwencji również złoty.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi niemieckiego ZEW.

Z rynkowego punktu widzenia kursy PLN pozostają stabilne. Wyjątek stanowi GBP/PLN gdzie obserwujemy postępującą aprecjację złotego, co wynika ze słabości funta na szerokim rynku.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Sytuacja na rynkach 21 stycznia - co z tymi cłami?
Waluty
Trump myśli nad taryfami
Waluty
Inauguracja
Waluty
Donald Trump przejmuje władzę. Złoty korzysta ze słabości dolara
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Waluty
Trump pełen zagadek
Waluty
EURPLN znów przy 4,25