USDPLN jeszcze spadnie?

Poniedziałek w ujęciu globalnym zaczynamy od osłabienia dolara na globalnym rynku. Nie jest to zaskoczenie biorąc pod uwagę zbliżającą się decyzję FED w środę i podzielony rynek, co do skali ruchu (25 czy 50 punktów baz.) - rynek daje 41 proc. scenariuszowi głębszej obniżki. Ogromne są też oczekiwania, co do skali obniżek w kolejnych miesiącach.

Publikacja: 16.09.2024 09:53

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Kluczowa dla złotego para EURUSD właśnie próbuje wybić górne ograniczenie kanału spadkowego w okolicach 1,1120, co mogłoby otworzyć drogę do ruchu w stronę sierpniowych maksimów przy 1,12. To już zaznacza się w notowaniach USDPLN, który wybił się dołem z kanału wzrostowego (formacji flagi) rysowanego od końca sierpnia. Tu celem może być powrót w minima sprzed kilku tygodni w rejonie 3,80. Na tym tle względnie stabilny pozostaje EURPLN schodząc nieznacznie do 4,2750. Tu jednak kluczowe wsparcie jest dość blisko - to rejon 4,26 wyznaczany przez 13-letnią linię trendu wzrostowego.

Słabsze informacje z Chin, jakie napłynęły w sobotę nie mają teraz większego znaczenia  - liczy się to, co zrobi i powie w środę FED. To będzie też posiedzenie z projekcjami makro i wykresem dot-plot, więc pozwoli w jakimś sensie zweryfikować rynkowe oczekiwania, co do skali ruchów FED w przyszłości. Na razie wyceny pozostają dość agresywne - spadek o 120 punktów baz. do końca roku i aż o 250 punktów baz. do września 2025 r.  

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny EURPLN

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny USDPLN

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
EURPLN znów przy 4,25
Waluty
Czas zapiąć pasy
Waluty
Bitcoin wraca powyżej 100 tys.
Waluty
Złoty kończy tydzień z przytupem
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Waluty
Sytuacja na rynkach 17 stycznia - Trump podbije stawkę na krypto?
Waluty
Złoty czeka na konferencję Adama Glapińskiego