Czy amerykańskim skarbówkom zagraża "spirala śmierci"?

Ostrzegał przed tym JD Vance, zastępca Donalda Trumpa. A co o tym sądzą wielkie instytucje globalne aktywne na tym rynku?

Publikacja: 20.01.2025 11:09

Wiceprezydent JD Vance

Wiceprezydent JD Vance

Foto: Bloomberg

Największy zarządzający aktywami w Europie, gigantyczne fundusze emerytalne w Australii, czy zasobni w gotówkę ubezpieczyciele w Japonii, stanowisko dotyczące amerykańskich obligacji skarbowych mają wyjątkowo jednolite i jednoznaczne: amerykańskie papiery dłużne nadal trudno jest przebić.

Wiceprezydent JD Vance ostrzegał przed „spiralą śmierci”

Cztery miesiące po tym, jak nowy wiceprezydent JD Vance wyraził obawy, że obligacje skarbowe mogą znaleźć się w potencjalnej „spirali śmierci”, jeśli tzw. strażnicy obligacji będą dążyć do podniesienia rentowności, firmy takie jak Legal & General Investment Management i Amundi  deklarują, że są gotowe dać nowej administracji kredyt zaufania.

Istnieje wiele powodów, dla których globalne fundusze decydują się na zakup tych walorów, mimo że obligacje skarbowe pogrążone są w historycznym rynku niedźwiedzia.

Te papiery wartościowe oferują ogromną premię rentowności w porównaniu do obligacji Japonii czy Tajwanu, podczas gdy dynamicznie rozwijający się australijski sektor emerytalny co miesiąc dodaje do portfela amerykańskie obligacje skarbowe ze względu na głębokość i płynność rynku.

USA wydają się również bezpieczniejszym wyborem w porównaniu z niektórymi rynkami europejskimi, które borykają się z własnymi problemami fiskalnymi, wylicza agencja Bloomberga.

Postawa zagranicznych inwestorów ważniejsza niż kiedykolwiek

Inwestorów uspokoiła nominacja menedżera funduszu hedgingowego Scotta Bessenta na stanowisko sekretarza skarbu USA, odpowiedzialnego za sprzedaż długu rządowego.

- Jeśli chodzi o ryzyko 'spirali śmierci', każdy rynek obligacji może wpaść w cykl wzajemnie napędzających się wyższych rentowności i wyższych prognoz zadłużenia- uważa Chris Jeffery, szef strategii makro w Legal & General Investment, największym zarządzającym aktywów w Wielkiej Brytanii.

Postawa zagranicznych inwestorów wobec obligacji skarbowych jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek. Fundusze zagraniczne posiadały na koniec października 7,33 biliona dolarów długoterminowego długu USA, co stanowiło  około jedną trzecią jego całkowitej wartości i niewiele mniej niż rekordowe 7,43 biliona dolarów z września.

W centrum debaty o celowości kupowania obligacji skarbowych znajduje się największy federalny deficyt budżetowy USA poza wyjątkowymi okresami, takimi jak pandemia czy globalny kryzys finansowy.

Inwestorzy są ostrożni, ale nadal kupują amerykańskie obligacje

Istnieje wiele sygnałów, że inwestorzy stają się ostrożni. Inwestorzy w Japonii – największym zagranicznym posiadaczu obligacji skarbowych – są świadomi rosnącego ryzyka, ale nadal chętnie kupują.

-Dominujący pogląd na rynkach jest taki, że rynek obligacji skarbowych USA jest zbyt duży i płynny, a przywileje wynikające z pozycji dolara zbyt głęboko zakorzenione, by podważyć centralną rolę amerykańskich obligacji skarbowych w globalnych rezerwach banków centralnych- zauważa Naomi Fink, główna strateżka globalna w Nikko Asset Management.

- W naszym scenariuszu bazowym przewidujemy, że dostosowanie rentowności obligacji skarbowych USA będzie przebiegać w sposób uporządkowany. Jednakże prawdopodobieństwo bardziej zakłóconego dostosowania, choć nadal niewielkie, w naszej ocenie wzrosło- dodała.

Jednym z powodów, dla których japońscy inwestorzy preferują obligacje skarbowe USA, jest ich ekspozycja na dominującego dolara. Fundusze z tego kraju mogły uzyskać w 2024 roku 12 proc. zwrotu z niezabezpieczonych inwestycji w amerykańskie obligacje skarbowe, z czego co najmniej 11,5 proc. wynikałoby z aprecjacji dolara.

Optymistyczny punkt widzenia dominuje w Europie

Europejskie fundusze również pozostają w większości optymistyczne, twierdząc, że wzrost rentowności obligacji skarbowych jest mało prawdopodobny, zwłaszcza że Trump wydaje się świadomy potrzeby utrzymania globalnych inwestorów po swojej stronie.

Rynki oczekują, że nowa administracja przyniesie wyższy wzrost gospodarczy i inflację w USA, co spowodowało spłaszczenie krzywej dochodowości, ale to właściwie czyni obligacje skarbowe bardziej atrakcyjnymi, wskazała Anne Beaudu, zastępczyni szefa globalnych strategii w Amundi.

-Obligacje USA wydają się bardziej atrakcyjne przy obecnych poziomach, ponieważ rosnące rentowności ostatecznie obciążą perspektywy wzrostu gospodarczego lub wyniki aktywów ryzykownych, a próg do podniesienia stóp procentowych pozostaje bardzo wysoki- oceniła . - Ale rynek z pewnością pozostanie ostrożny, dopóki nie uzyskamy większej jasności co do programu Trumpa- wskazała.

Ryzyko skoku rentowności obligacji

Przynajmniej część globalnych funduszy jest ostrożna wobec obligacji skarbowych w obliczu rosnącego długu USA.

Deficyt budżetowy wzrósł do 1,83 biliona dolarów w roku fiskalnym zakończonym we wrześniu, zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi w październiku.

Prognozy wskazują, że niedobór może się jeszcze zwiększyć, jeśli Trump zrealizuje swoje obietnice dotyczące obniżek podatków i zwiększenia wydatków.

- Krzywa dochodowości pozostanie bardzo stroma przy dużej liczbie nowych emisji wchodzących na rynek, co ponownie negatywnie wpływa na obligacje skarbowe- powiedział Kaspar Hense, starszy zarządzający portfelem w RBC Bluebay Asset Management w Londynie. Istnieje pewne ryzyko skoku rentowności w USA, podobnego do tego, jaki miał miejsce w Wielkiej Brytanii podczas kadencji premier Liz Truss w 2022 roku, dodał.

Małe ryzyko katastrofalnego załamania

Inwestorzy w Chinach, drugim największym zagranicznym posiadaczu długu USA, uważają ryzyko załamania rynku obligacji skarbowych za marginalne.

-Nawet jeśli obawy dotyczące wyższych kosztów pożyczek i presji fiskalnych w USA są uzasadnione, ryzyko katastrofalnego załamania rynku obligacji jest dość niskie- uważa  Ming Ming, główny ekonomista w Citic Securities Co. w Pekinie, jednym z największych chińskich domów maklerskich.

- Jeśli na rynku obligacji USA pojawią się  wahania, Fed nadal dysponuje licznymi narzędziami do jego stabilizacji i zarządzania płynnością. To pomoże złagodzić presję- dodał ekspert.

Gospodarka światowa
W Niemczech wciąż tanieje energia elektryczna
Gospodarka światowa
Czy Ameryka utrzyma tempo rozwoju gospodarczego?
Gospodarka światowa
Czy Donald Trump uskrzydli Amerykę?
Gospodarka światowa
Trump zarabia na … Trumpie. Debiut kryptowaluty $TRUMP
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Wraz z porażką Trudeau kończy się epoka w polityce i gospodarce
Gospodarka światowa
Antynaftowe regulacje zaszkodziły gospodarce kanadyjskiej