Sytuacja na rynkach 17 stycznia - Trump podbije stawkę na krypto?

Na trzy dni przed oficjalną inauguracją rządów Donalda Trumpa (20 stycznia) media podbijają stawkę w temacie kryptowalut - New York Times wraca do wątku narodowej rezerwy bitcoinów, ale kluczowe może być to, że nowa administracja ma uczynić priorytetem rozwój branży krypto, co ma być podparte specjalnymi zarządzeniami i powołaniem dedykowanych zespołów mających wesprzeć realizację tych działań.

Publikacja: 17.01.2025 11:30

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Efekt to mocne zwyżki na rynku kryptowalut - bitcoin wyszedł wyraźnie ponad poziom 100 tys. USD, ale największy ruch ma miejsce na małych projektach, jak litecoin, czy dogecoin.

Piątek przynosi też kontynuację zwyżek na rynku surowców, choć są one nieco przytłumione. Wpływ dobrych danych z Chin, które pokazują, że stimulusy z jesieni zaczynają działać, nie daje mocniejszego przełożenia na ten rynek. Ograniczony wzrost notuje też ropa, chociaż Scott Bessent zapowiedział wczoraj, że nie poluzuje sankcji nałożonych kilka dni temu przez USA na Rosję, a nawet jeszcze je zwiększy, gdyż mają być one elementem przetargowym w negocjacjach w temacie Ukrainy. Przyszły sekretarz skarbu powtórzył jednak wczoraj, że wysokie taryfy celne będą elementem szerokiego programu działań, co pozostawia domysły odnośnie progresywnego charakteru ich wdrażania. Zwłaszcza, że Bessent dał też do zrozumienia, że trzeba być ostrożnym w temacie inflacji, a dolar nie powinien być nazbyt silny.

W przestrzeni FX amerykańska waluta wypada dzisiaj mieszanie, ale z przewagą niewielkiego wzrostu. Najsłabszy pośród G-10 jest funt, któremu zaszkodziły kolejne słabe dane w ostatnich dniach - tym razem sprzedaż detaliczna na Wyspach spadła w grudniu o 0,3 proc. m/m. Co ciekawe na drugim miejscu jest jen, co pokazuje, że rynek próbuje łapać oddech po umocnieniu JPY w ostatnich dniach, które jest efektem rosnącego prawdopodobieństwa, co do podwyżki stóp przez BOJ za tydzień. Pośród G-10 najsilniejszy jest frank, a stabilne pozostają euro, korona szwedzka i dolar kanadyjski.

W kalendarzu makro mamy dzisiaj kolejne dane z USA - to dynamika produkcji przemysłowej za grudzień o godz. 15:15.

EURUSD - zmienność skoczy od poniedziałku?

Para EURUSD pozostaje w konsolidacji wokół 1,03. O ile rentowności amerykańskich obligacji w ostatnich dniach mocniej się cofnęły, to dolar pozostał relatywnie silny. Wydaje się, że tu rynek czeka na pierwsze dni prezydentury Trumpa, aby ocenić, które waluty mają szanse wyraźniej odreagować w relacji z dolarem. Jedną z nich może być euro, jeżeli uwzględnimy możliwe "rozwodnienie" tematu wysokich taryf w pierwszych tygodniach (zmniejszy to obawy o negatywny wpływ na europejską gospodarkę), a także skoncentrowanie się na Ukrainie (każda informacja o możliwym rozpoczęciu rozmów z Rosją, będzie zapowiadać spadek ryzyka geopolitycznego, co będzie cieszyć rynki).

Wykres dzienny EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

Foto: DM BOŚ

W krótkim okresie wpływ na EURUSD będą mieć dzisiejsze dane makro z USA - o godz. 15:15 dostaniemy odczyt dynamiki produkcji przemysłowej. Technicznie - mocne wsparcia na EURUSD to 1,0260 i 1,0220, a opory to 1,0332 i 1,0350. 

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty kończy tydzień z przytupem
Waluty
Złoty czeka na konferencję Adama Glapińskiego
Waluty
RPP wciąż widzi ryzyko inflacji
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 stycznia - na co czeka teraz dolar?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Waluty
Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?
Waluty
Amerykańskie dane wsparciem dla złotego