Przedsiębiorcy borykają się z rozlicznymi problemami. Jak wskazuje Agata Ambroziak-Rogulska, dyrektor Departamentu ds. Produktu i Underwritingu Link4, w pierwszej połowie 2016 r. dla mikroprzedsiębiorstw najważniejszymi barierami rozwoju była wysokość podatków i opłat, a w drugiej kolejności małe obroty. Przedsiębiorstwa małe natomiast wskazywały, że oprócz wysokich podatków i opłat zagrożeniem dla nich jest konkurencja dużych przedsiębiorstw oraz skomplikowane przepisy prawne. Dla przedsiębiorstw średnich najbardziej istotnym problemem było również skomplikowanie przepisów prawnych, następnie wysokie podatki i opłaty oraz koszty siły roboczej.
Zabezpieczeniem dla firmy jest odpowiednie ubezpieczenie. Wybierając odpowiednią polisę, przedsiębiorca powinien wnikliwie przestudiować zakres ochrony.
– Małe i średnie przedsiębiorstwa narażone są na podobne zagrożenia jak wielkie korporacje. Dlatego ważne jest propagowanie wśród tej grupy przedsiębiorców wiedzy na temat zarządzania ryzykiem w ogóle – mówi Rafał Mańkowski, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń. – O ile duże firmy i instytucje coraz skuteczniej wprowadzają procedury zabezpieczające je przed ryzykiem prawnym, finansowym i cybernetycznym, inwestują w bezpieczeństwo obiektów budowlanych i mienia się w nich znajdującego, o tyle sektor małych i średnich przedsiębiorstw w wielu obszarach tych działań pozostaje w tyle – dodaje Rafał Mańkowski.
Większość produktów dla MSP to rozwiązania o charakterze masowym, które uwzględniają szerokie spektrum zagrożeń, ale nie zawsze odpowiadają specyficznym potrzebom danej firmy.
– Świat ubezpieczeń firmowych nie jest prosty i potrzeba sporej świadomości czynników ryzyka zagrażających firmie oraz dużej wiedzy na temat ubezpieczeń, żeby odpowiednio zabezpieczyć potrzeby przedsiębiorcy – podkreśla Paweł Żmudzki, dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych w PZU.