Koniec wojny o Polskie Koleje Linowe. Polski Fundusz Rozwoju przejmuje PKL

Mid Europa znalazła kupca na operatora kolejki na Kasprowy Wierch. Jaka jest wartość transakcji?

Aktualizacja: 09.10.2018 10:22 Publikacja: 09.10.2018 10:01

Koniec wojny o Polskie Koleje Linowe. Polski Fundusz Rozwoju przejmuje PKL

Foto: materiały prasowe

Polski Fundusz Rozwoju zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych. Zamknięcie transakcji jest planowane w najbliższych miesiącach po spełnieniu się warunków zawieszających, w tym uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Transakcja nabycia Polskich Kolei Linowych wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszy Polskiego Funduszu Rozwoju w obszarze infrastruktury. PKL to wyjątkowa spółka z długoletnią historią i unikatową infrastrukturą na niepowtarzalnych krajobrazowo terenach polskich Tatr i Beskidów. PFR jest długoterminowym inwestorem, zainteresowanym rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej PKL przy zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych regionu i we współpracy z lokalną społecznością – mówi, cytowany w komunikacie Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 roku, kiedy to ich głównym udziałowcem został fundusz Mid Europa Partners.

- Nasze udane wyjście z inwestycji w PKL wpisuje się w strategię inwestowania w wiodące przedsiębiorstwa z branży konsumenckiej w regionie i wspierania ich rozwoju m.in. poprzez rozwój wachlarza i jakości oferowanych usług. W trakcie inwestycji wspieraliśmy działania zrekrutowanego przez nas zarządu mające na celu wdrożenie w PKL modelu biznesowego opartego na usługach turystycznych – mówi z kolei Matthew Strassberg, partner współzarządzający funduszem Mid Europa.

Ostatnio o PKL było głośno w kontekście sporu z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Nakazał on demontaż kolejki. PKL odrzuca te roszczenia. Sprawa trafiła do sądu.

PKL to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich posiadający siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdrój. PKL to także przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją oraz jeden z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniający ponad 200 osób. Obecnie, obok Mid Europa Partners, akcjonariuszami spółki są cztery tatrzańskie gminy: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko.

Transport
Grupa PKP Cargo rozwija zagraniczne przewozy
Transport
PKP Cargo będzie działać w Czechach na nowych zasadach
Transport
PKP Cargo powoli reguluje zobowiązania wobec pracowników
Transport
PKP Cargo będzie miało nowy zarząd
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Transport
Część spółek inwestuje we własną logistykę. Dlaczego?
Transport
Potrzeba czasu, aby PKP Cargo wyszło na plus