Rusza aukcja 5G 2.0. UKE mocno tnie cenę wywoławczą

356 mln zł wynosi obniżona po konsultacjach projektu aukcji częstotliwości 700 i 800 MHz cena wywoławcza za blok pasma. Resort cyfryzacji ma ustalenia z Ukrainą.

Publikacja: 08.11.2024 10:12

Jacek Oko, prezes UKE, zapowiadał, że będzie regulatorem niezależnym od rządu

Jacek Oko, prezes UKE, zapowiadał, że będzie regulatorem niezależnym od rządu

Foto: materiały prasowe

- Uruchamiamy dziś drugą nogę 5G, czyli aukcję na pasmo 700 i 800 MHz – poinformował w piątek dr inż. Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jacek Oko poinformował, że po konsultacjach cena wywoławcza pasma 700 i 800 MHz to 356 mln zł za blok 10 MHz. To 38 proc. mniej niż wynosiła proponowana przez urząd cena pasma 700 MHz oraz o 43 proc. mniej niż wynosiła cena bloku pasma 800 Mhz.  Prezes UKE podał, że urząd uwzględnił benchmark PwC.

Obecny na konferencji poświęconej aukcji Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji stwierdził, że aukcja jest efektem współpracy resortu i urzędu. - Efektem będzie pojawienie się dobrej jakości zasięgu na szlakach komunikacyjnych – podtrzymał.

Wiceminister poinformował, że wicepremier Krzysztof Gawkowski uzyskał od swojego odpowiednika w Ukrainie zapewnienie, że nadajniki sąsiada zakłócające potencjalnie działanie sieci 5G w paśmie 700 MHz zostaną przestrojone. - To dobra wiadomość przede wszystkim dla operatorów – powiedział Michał Gramatyka.

Gramatyka zapowiedział wcześniej w Sejmie, że aukcja zakończy się w styczniu 2025 r. Pokazany dziś harmonogram tego nie potwierdza. Operatorzy będą mieli czas na składanie wstępnych ofert do 27 stycznia. Prezes UKE ocenił, że realnym terminem zakończenia aukcji jest czerwiec.

Czytaj więcej

Dzień przed aukcją 5G 2.0: burza o ceny, u organizatora awaria

UKE rozdysponowuje w aukcji 6 bloków pasma 700 MHz i jeden 800 MHz. Każdy z operatorów może objąć po dwa bloki.

- Sądzę, że postąpienia powinny spowodować, że ostateczna cena będzie o 10-15 proc. wyższa od wywoławczej – powiedział prezes UKE wskazując, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Prezes ocenił, że spodziewać można się 3-5 postąpień. – Chciałbym aby aukcja zakończyła się maksymalnie 1 czerwca – powiedział prezes UKE.

Pytany o to, ile operatorzy zainwestują w rozbudowę zasięgu sieci – uniknął odpowiedzi, argumentując, że nie chce wchodzić w buty operatorów. - Gros inwestycji w twardą infrastrukturę zostało już zrobione – mówił.

Jacek Oko, prezes UKE podał, że po ubiegłorocznej aukcji pasma C w zasięgu mobilnego internetu w technologii 5G jest ponad połowa gospodarstw domowych.

- 60 proc. gospodarstw domowych było na koniec sierpnia 2024 r. w zasięgu sieci 5G pasma C – podał. - Pomiary wskazują, że są to kilkusetmegabitowe przepływności – poinformował.

- Dzisiaj celem jest budowa jak największej sieci – mówił prezes UKE.

Będziemy aktualizować ten materiał. 

Technologie
Wrocławski dostawca internetu sprzedany. Opuści giełdę NewConnect
Technologie
WP Media zaprosiła do składania ofert sprzedaży do 428 044 akcji Legimi po 45,5 zł/szt.
Technologie
Miliardy na cyfryzację. Czy wreszcie obudzą się też samorządy?
Technologie
Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoftu: W przyszłym roku możliwa kolejna inwestycja w Polsce
Technologie
Asseco SEE zarobiło ponad dwieście milionów
Technologie
Wycisnąć światłowód