Asbis wiosną poda prognozę na ten rok

Uważamy, że presja inflacji będzie niższa, a nastroje konsumentów się poprawią. Styczeń był dla nas satysfakcjonujący – mówi Costas Tziamalis, wiceprezes grupy.

Publikacja: 13.02.2024 06:00

Asbis wiosną poda prognozę na ten rok

Foto: Fot. mat. prasowe

Niedawno wasza spółka informowała o odpisach związanych z wyjściem z Rosji, które pojawią się w wynikach za 2023 r. Czy istnieje ryzyko, że w 2024 r. też będą odpisy?

Nie istnieje ryzyko dalszych odpisów związanych z finalizacją naszego wyjścia z Rosji. Temat rosyjski uważamy za zamknięty.

Zakładając koniec wojny, czy istnieje możliwość, że Asbis wróci do Rosji w kolejnych latach?

Nie planujemy powrotu na rynek rosyjski. Mamy nadzieję, że wojna prędzej czy później zakończy się dla dobra całej ludzkości i aby zwykli ludzie przestali tracić życie.

Czy wasza spółka zamierza podać prognozy na 2024 r., a jeśli tak, to mniej więcej kiedy? W marcu? W kwietniu?

Planujemy przedstawić prognozy wiosną. Data publikacji jest uzależniona od zachowania się rynków w pierwszych miesiącach roku.

Jak zapowiada się cały 2024 r.? Jaki był styczeń?

Oczekujemy stabilizacji rynków w tym roku, choć zdajemy sobie sprawę, że to dość optymistyczne założenie. Uważamy, że presja inflacji będzie niższa, a nastroje konsumentów się poprawią. Styczeń był dla nas satysfakcjonujący.

Jakie są plany dotyczące dywidendy za 2023 r. i czy w związku z odpisami zajdą jakieś zmiany?

Wyniki za 2023 r. nie zmieniają naszej polityki dywidendowej. Już od siedmiu lat nieprzerwanie dzielimy się zyskami. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak też będzie i w tym roku.

Przejdźmy do waszego biznesu. Niedawno Asbis powiększył powierzchnię magazynów. Z czego wynikała ta decyzja?

Grupa dynamicznie rośnie, dlatego niezbędne jest zwiększenie potencjału magazynowego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie sprawnie realizować zamówienia. Budujemy fundamenty na kolejne lata pod wciąż rozwijający się biznes.

Jak radzą sobie poszczególne kraje? Które rynki są najbardziej perspektywiczne i jak wypada Polska?

Stała się dla nas bardzo ważna i wierzymy, że jej znaczenie w ramach grupy będzie rosło. Polska to bardzo duży rynek i będzie jednym z krajów, na których skupiamy uwagę w 2024 r. Zakładamy, że również rynki Afryki i Europy Zachodniej będą dobrze się rozwijały. Generalnie oczekuje się, że branża ożywi się w 2024 r., a jej perspektywy są pozytywne, chyba że wystąpią nieprzewidziane zdarzenia.

Jakie będą motory wzrostu rynku?

Między innymi zdecydowanie lepszy niż w latach poprzednich popyt i nastroje konsumentów. Również sprzedaż korporacyjna i rozwiązania z wartością dodaną będą wpływały na większą sprzedaż. Bardzo ważnym czynnikiem jest też dokonująca się już wśród światowych producentów konsolidacja dystrybutorów. My, z uwagi na nasze bardzo duże pokrycie geograficzne oraz dobrze zorganizowaną sprzedaż, jesteśmy wybierani na głównego dystrybutora danej marki.

Które kategorie produktów sprzedają się dobrze, a które gorzej? Coś zaskakuje?

Najlepiej sprzedają się smartfony i procesory. Widzimy też ponowny wzrost sprzedaży laptopów, akcesoriów i urządzeń mobilnych.

Asbis od pewnego czasu dywersyfikuje działalność i wchodzi na nowe rynki (np. robotyka). Planowane są kolejne tego typu działania? Czy w planach są akwizycje?

Jesteśmy zainteresowani współpracą z dobrymi, innowacyjnymi firmami i ciekawymi ludźmi.

Jak ocenia pan płynność Asbisu i zadłużenie?

Płynność jest na bardzo dobrym poziomie, a nasze finansowanie jest bezpieczne. Jeśli uznamy to za konieczne, wówczas, z uwagi na bardzo dobrą sytuację, dokonamy dodatkowych inwestycji.

Czy można spodziewać się roszad w akcjonariacie? Wiodący udziałowiec nie planuje wyjść z inwestycji?

Główny akcjonariusz wierzy w rozwój Asbisu. Nie planuje zmniejszenia swoich udziałów, a tym bardziej wyjścia z inwestycji.

W ostatnich latach wiele spółek wycofało się z giełdy. Nie macie takich planów?

Asbis jest notowany na GPW od 2007 r. i zamierza pozostać na polskiej giełdzie przez wiele lat. Od pewnego czasu rozważamy dual-listing, jednak nie podjęliśmy jeszcze wiążących decyzji w tej sprawie.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska