Scanway stworzy mikrosatelitę we współpracy z Koreańczykami

Scanway rozpoczął współpracę z koreańską Nara Space Technology specjalizującą się w produkcji satelitów i teledetekcji oraz sztucznej inteligencji.

Publikacja: 30.01.2024 16:47

Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway

Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway

Foto: Fotorzepa

Celem współpracy jest rozwój systemu mikrosatelitów do obserwacji Ziemi, rozwój instrumentów optycznych oraz opracowanie ładunków obserwacyjnych dla projektu NarSha - konstelacji mikrosatelitów do monitorowania metanu. Wystrzelenie pierwszego, demonstracyjnego satelity, jest zaplanowane na IV kwartał 2026 roku. Po sukcesie satelity demonstracyjnego, planowane jest wystrzelenie kolejnych co najmniej 6-12 mikrosatelitów. - Kontynuujemy intensywny rozwój w zakresie produktów dla sektora kosmicznego i zawiązaliśmy kolejne ważne partnerstwo. Wspólnie z konsorcjum pod przewodnictwem koreańskiego Nara Space Technology, zamierzamy opracować demonstracyjnego mikrosatelitę o nazwie K3M (Korea Methane Monitoring Microsatelite) w ramach projektu NarSha. Jest to pierwszy koreański projekt do monitorowania metanu za pomocą satelity wyposażonego w zaawansowane instrumenty optyczne. Mikrosatelita ma uzyskać wysoką rozdzielczość przestrzenną i czasową obrazowania dla globalnych oraz punktowych źródeł metanu. Ma to przyczynić się do poprawy obecnych możliwości obserwacyjnych emitentów gazów cieplarnianych z kosmosu w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego i ograniczenia emisji metanu - wyjaśnia Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway.

- Dla Scanway jest to kolejny krok do szerokiej komercjalizacji systematycznie rozbudowywanego przez nas portfolio produktowego i wejście na nowy, istotny rynek poza Europą. Po udanej misji mikrosatelity demonstracyjnego, będziemy naturalnym partnerem dla dostarczenia ładunku do kolejnych co najmniej 6-12 satelitów - dodaje.

Projekt NarSha, w ramach którego powstanie mikrosatelita demonstracyjny K3M, zakłada zbudowanie konstelacji co najmniej kilkunastu satelitów dla globalnej infrastruktury monitorowania punktowych źródeł metanu w czasie zbliżonym do rzeczywistego i z rozdzielczością przestrzenną na poziomie lokalnym. Projekt ma już zapewnione finansowanie.

– Porozumienie zawarte z Nara Space Technology to dla nas istotna referencja w toczących się obecnie na wielu frontach rozmowach biznesowych nakierowanych na rozbudowę i komercjalizację naszego portfolio produktowego. Pod koniec 2023 roku informowaliśmy o porozumieniu z niemieckim Marble Imaging, a nowy rok zaczynamy od skutecznego wyjścia poza rynek europejski w kolejnym komercyjnym projekcie. Warto podkreślić, że posiada on już zapewnione finansowanie przez inwestorów, w tym przez Korea Development Bank - podkreśla Mikołaj Podgórski, członek zarządu i współzałożyciel Scanway.

W czerwcu 2023 r. oferta publiczna Scanway zakończyło się sukcesem. Spółka pozyskała od inwestorów 9 mln zł, sprzedając swoje akcje po 45 zł za sztukę. W październiku miał jej akcje zadebiutowały na rynku NewConnect.

Scanway to polska firma działająca w branży technologii obserwacyjnej z kosmosu i wizyjnej kontroli jakości w przemyśle, której teleskop oraz system do autodiagnostyki satelitów znajduje się już na orbicie w ramach misji STAR VIBE.

Technologie
SimFabric ma umowę z Nvidią. Kurs wystrzelił w górę
Materiał Promocyjny
Czy samochód służbowy musi być nudny?
Technologie
Fundusz CVC dał niezłą cenę za Comarch, ale rynek chce więcej
Technologie
Za Polsatem udany kwartał
Technologie
Text ma nowy patent. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Transformacja na elektromobilność otwiera wiele nowych możliwości
Technologie
PlayWay sprzedaje akcje Big Cheese Studio. Kurs w dół
Technologie
PlayWay rozpoczął proces ABB ws. sprzedaży do 53,27% akcji Big Cheese Studio