Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.04.2025 07:09 Publikacja: 17.08.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
3100 nowych robotów przemysłowych zainstalowano w Polsce w 2022 r. – wynika ze wstępnych danych Międzynarodowej Federacji Robotyki, do których dotarł „Parkiet". Był to jeden z pięciu najlepszych wyników w Unii Europejskiej, gdzie w zeszłym roku w fabrykach przybyło aż 72 tysiące robotów.
To o ponad 7 proc. więcej niż w rekordowym 2021 r, który na fali odbicia po pandemii był rekordowy pod względem tempa robotyzacji produkcji przemysłowej w Polsce i na świecie. Jej ubiegłoroczne przyspieszenie w krajach Unii to przede wszystkim zasługa największego rynku w Europie – Niemiec, gdzie w 2022 r. zainstalowano 26 tys. nowych robotów, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej (przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym i metalowym).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Największe spółki medialne i telekomunikacyjne pokazały zarobki głównych menedżerów w 2024 roku. Przepaść między najlepiej zarabiającym a statystycznym pracownikiem rośnie.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Cyberbezpieczeństwo zdominowało priorytety działów IT polskich przedsiębiorstw – wynika z badań. Cenione są też projekty chmurowe oraz te związane z systemami sztucznej inteligencji. Tyle że wobec tych ostatnich menedżerowie wciąż są wyjątkowo ostrożni.
Rynek liczył na dystrybucję gotówki do akcjonariuszy. Raczej do niej nie dojdzie. Akcje tanieją, choć w wynikach producenta gier widać poprawę, a perspektywy dla biznesu na 2025 r. są dobre.
Kosmiczna grupa wydzieli segment kwantowy do nowej spółki. Akcjonariusze dostaną jej akcje proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Jej długofalowym celem jest osiągnięcie pozycji lidera rynku w UE.
Trzy nazwiska dominują w kuluarowych dyskusjach na temat tego, kto będzie następnym prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. A zmiana już niedługo.
Rośnie liczba ataków hakerskich na jednostki administracji publicznej. To szansa dla prywatnych firm, takich jak Orange Polska.
Cyberbezpieczeństwo zdominowało priorytety działów IT polskich przedsiębiorstw – wynika z badań. Cenione są też projekty chmurowe oraz te związane z systemami sztucznej inteligencji. Tyle że wobec tych ostatnich menedżerowie wciąż są wyjątkowo ostrożni.
Zbliża się nadzwyczajne walne zgromadzenie technologiczno-analitycznej firmy Brand24. Nowy strategiczny inwestor chce wycofać spółkę z giełdy, ale brakuje mu akcji. Czy mniejszościowi akcjonariusze dadzą się przekonać? Mamy stanowisko.
Technologiczna spółka ma umowę z Rabobankiem. – Ten kontrakt oraz ostatnie projekty z bankami z listy Fortune 500 wydają się potwierdzać zwrotny moment w komercjalizacji naszej platformy - mówi prezes Paweł Wieczyński.
Marcin Kuśmierz zastąpi Roya Perticucciego na stanowisku prezesa Allegro. Jakie ma plany?
Informatyczna spółka mocno poprawiła przychody i zyski. Zredukowała też zadłużenie. Zapowiada rozwój organiczny i przejęcia.
Noble Securities wycenia akcję biotechnologicznej spółki na 59,8 zł. To oznacza aż 172-proc. potencjał wzrostowy względem obecnego kursu. Przecena była zbyt głęboka - oceniają eksperci.
Spółka wydzieli projekt badań nad kardioznacznikiem do nowej spółki. Akcjonariusze Synektika obejmą jej akcje proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Obie firmy będą notowane na GPW.
Dwa miesiące temu wydawało się, że w biotechnologii już chyba gorzej być nie może. Jednak rzeczywistość okazała się odmienna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas