Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.01.2025 05:15 Publikacja: 17.08.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
3100 nowych robotów przemysłowych zainstalowano w Polsce w 2022 r. – wynika ze wstępnych danych Międzynarodowej Federacji Robotyki, do których dotarł „Parkiet". Był to jeden z pięciu najlepszych wyników w Unii Europejskiej, gdzie w zeszłym roku w fabrykach przybyło aż 72 tysiące robotów.
To o ponad 7 proc. więcej niż w rekordowym 2021 r, który na fali odbicia po pandemii był rekordowy pod względem tempa robotyzacji produkcji przemysłowej w Polsce i na świecie. Jej ubiegłoroczne przyspieszenie w krajach Unii to przede wszystkim zasługa największego rynku w Europie – Niemiec, gdzie w 2022 r. zainstalowano 26 tys. nowych robotów, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej (przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym i metalowym).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Działający w branży kosmicznej Scanway do końca pierwszego półrocza 2025 roku planuje złożyć prospekt do KNF i w tym roku zadebiutować na głównym rynku GPW.
Roaming krajowy stosowany do tej pory między operatorami mobilnymi będzie pełnić nowe zadanie. Sieci łączności krytycznej budują dwa podmioty.
Zgoda na konsolidację rynku telekomunikacyjnego w UE mogłaby oznaczać dla rynku polskiego wzrost cen przy wątpliwym wpływie na jakość dostępnej infrastruktury – pisze ekspert Polskiego Instytut Ekonomicznego. Nowy raport PIE opisujemy jako pierwsi.
Trwająca prawie 9 lat restrukturyzacja światłowodowej firmy należącej dekadę temu do grupy biznesmena skazanego w aferze podsłuchowej idzie ku końcowi. ARP chce przejąć Hawe Telekom za długi. Nowe propozycje dla pozostałych wierzycieli poparł zarządca.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Polska firma będzie wydawcą gry „Death Howl”, której producentem jest duńskie studio The Outer Zone. Premiera jest planowana w 2025 r.
Kurs producenta gier w 2024 r. zyskał prawie 70 proc. W 2025 r. kontynuuje dobrą passę. Inwestorzy czekają na kolejne wieści w sprawie czwartej części „Wiedźmina”.
Decyzja o ograniczeniu eksportu chipów do Polski nie zatrzęsie naszym rynkiem AI, bo limity są dużo wyższe od możliwości naszych firm. Co one na to?
Komisja Europejska zaleca państwom UE dokonanie przeglądu inwestycji za granicą związanych z technologiami półprzewodnikowymi, kwantowymi oraz sztuczną inteligencją. Do 30 czerwca 2026 r. każde państwo UE ma przedłożyć KE sprawozdanie z wdrażania zalecenia z wynikami przeglądu i oceny ryzyka.
Stany Zjednoczone potraktowały nas jako kraj drugiej kategorii.
Branża e-commerce rośnie dynamicznie od wielu lat, będąc dziś jednym z najważniejszych segmentów rynku detalicznego. Przyczyny tego zjawiska są oczywiste – to postępująca cyfryzacja i zmieniające się zachowania zakupowe konsumentów, którzy wymagają od firm coraz więcej.
Chińscy właściciele TikToka rozważają sprzedaż jego amerykańskich aktywów Elonowi Muskowi - donosi agencja Bloomberga. W ten sposób mogą zareagować na widmo potencjalnej blokady tego serwisu w USA.
Negatywny sentyment w branży jest sygnałem, że zbliżamy się do dołka w notowaniach polskich biotechów, jeżeli już go nie zaliczyliśmy.
Znaczenie nowych technologii rośnie. Widać to również na rynkach kapitałowych. Zdecydowana większość inwestorów private equity uważa, że generatywna AI oferuje więcej szans niż ryzyka dla ich portfeli. Ale wyzwań też jest sporo.
Coraz głośniej mówi się o bezpieczeństwie lekowym oraz próbie odbudowania zdolności produkcyjnych przez firmy z Unii Europejskiej. Nic dziwnego: niepokojąco wysoki odsetek substancji czynnych wykorzystywanych w Europie oraz leków gotowych pochodzi z Azji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas