Asbis z solidnym zyskiem. Nie planuje zmieniać prognoz

Dystrybucyjna grupa w I półroczu 2023 r. zwiększyła przychody i zyski. Na kolejne kwartały, mimo trudnego otoczenia rynkowego, patrzy z optymizmem.

Publikacja: 10.08.2023 12:39

Asbis z solidnym zyskiem. Nie planuje zmieniać prognoz

Foto: materiały prasowe

Asbis w II kwartale 2023 r. wypracował 11,2 mln USD zysku netto, co oznacza 2-proc. wzrost roku do roku. Zysk był w okolicach górnego poziomu prognoz analityków. Zysk brutto urósł rok do roku o 12 proc. 54,2 mln USD, a przychody o 31 proc. do 674 mln USD.

Marża zysku brutto była na poziomie 8,04 proc., podobnym jak w I kwartale (8 proc.). W 2022 r. była wyjątkowo wysoka, sięgająca 9 proc., natomiast w 2021 r. oscylowała w okolicach 7 proc. Władze Asbisu podczas czwartkowej konferencji prasowej zasygnalizowały, że w kolejnych kwartałach też należy oczekiwać solidnej marży, w lipcu widać było jej wzrost.

W całym I półroczu grupa miała prawie 1,37 mld USD przychodów, czyli o 15 proc. więcej rok do roku. Zysk z działalności operacyjnej urósł o 14 proc. do 54 mln USD, a zysk netto o 6 proc. do 28,6 mln USD.

Czytaj więcej

Asbis z rekordowym czerwcem

Spółka podkreśla, że biznes urósł na wszystkich rynkach. Nadal największy udział w sprzedaży mają  kraje byłego Związku Radzieckiego oraz Europy Środkowej i Wschodniej, natomiast uwagę zwraca mocny wzrost (65 proc. w II kwartale) przychodów w Europie Zachodniej. Mocno rośnie też Ukraina. Polska utrzymuje się w pierwszej dziesiątce największych rynków (na ósmej pozycji). Z kolei pod względem kategorii produktowych liderem sprzedaży były smartfony i procesory.

Asbis płaci dywidendę. Zadeklarował, że utrzyma tę politykę. Podtrzymał też tegoroczne prognozy. Zakładają one przychody pomiędzy 3-3,2 mld USD oraz zysk netto pomiędzy 78-82 mln USD. W poprzednich latach prognozy w trakcie roku były podnoszone. W 2023 r. nie należy się tego spodziewać – zasygnalizowali przedstawiciele spółki. Po I półroczu plan przychodów jest zrealizowany w 44 proc., a zysku w 35 proc. (w tej branży zawsze najlepszy jest IV kwartał).

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska