Jakość usług dostępu do internetu w Polsce jeszcze pozostawia do życzenia – pokazują dane urzędów zajmujących się sprawami konsumentów i firm. Po skargach użytkowników Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie sprawdzające.
Prędkości pod lupą
Choć – jak wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej – w Polsce coraz większy odsetek gospodarstw domowych jest w zasięgu szybkiego internetu, a średnia prędkość pobierania i wysyłania danych rośnie, to nadal gros osób zgłasza problemy z jakością tej usługi.
– W związku z sygnałami konsumentów dotyczącymi jakości usług internetowych prowadzimy postępowanie wyjaśniające, mające na celu sprawdzenie, czy mogło dojść do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów – mówi Małgorzata Cieloch, rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
– Analizujemy w szczególności definiowanie prędkości transmisji danych czy ograniczenia jej szybkości w sytuacji zalegania konsumentów z opłatami. Jest to postępowanie w sprawie, więc na tym etapie nie chcielibyśmy informować, kogo badamy w ramach tych działań – mówi Cieloch.
UOKiK dostał w 2022 r. około 1,7 tys. skarg na branżę telekomunikacyjną. Cieloch nie precyzuje, jaka część z nich dotyczyła jakości usługi dostępowej.