UOKiK przygląda się usługodawcom internetu

Czy doszło do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przy oferowaniu dostępu do sieci – sprawdza urząd antymonopolowy. Jakość usługi budzi zastrzeżenia części klientów.

Publikacja: 04.07.2023 21:00

UOKiK przygląda się usługodawcom internetu

Foto: Adobestock

Jakość usług dostępu do internetu w Polsce jeszcze pozostawia do życzenia – pokazują dane urzędów zajmujących się sprawami konsumentów i firm. Po skargach użytkowników Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie sprawdzające.

Prędkości pod lupą

Choć – jak wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej – w Polsce coraz większy odsetek gospodarstw domowych jest w zasięgu szybkiego internetu, a średnia prędkość pobierania i wysyłania danych rośnie, to nadal gros osób zgłasza problemy z jakością tej usługi.

– W związku z sygnałami konsumentów dotyczącymi jakości usług internetowych prowadzimy postępowanie wyjaśniające, mające na celu sprawdzenie, czy mogło dojść do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów – mówi Małgorzata Cieloch, rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Analizujemy w szczególności definiowanie prędkości transmisji danych czy ograniczenia jej szybkości w sytuacji zalegania konsumentów z opłatami. Jest to postępowanie w sprawie, więc na tym etapie nie chcielibyśmy informować, kogo badamy w ramach tych działań – mówi Cieloch.

UOKiK dostał w 2022 r. około 1,7 tys. skarg na branżę telekomunikacyjną. Cieloch nie precyzuje, jaka część z nich dotyczyła jakości usługi dostępowej.

– Ta liczba obejmuje wszystkie sygnały, które do nas dotarły na świadczone przez operatorów usługi, czyli są w tej grupie skargi dotyczące internetu, TV, połączeń telefonicznych. Są również problemy konsumentów dotyczące awarii, prędkości i zasięgu internetu udostępnianego przez operatorów telekomunikacyjnych – mówi Małgorzata Cieloch.

Reklamacyjne tabu

UKE otrzymuje relatywnie mało zgłoszeń bezpośrednio od konsumentów. Może to wynikać z niskiej świadomości społecznej, że taki urząd istnieje. Konsumenci mogą zgłaszać problemy z usługą w ramach przepisów wynikających z rozporządzenia o otwartym internecie. Jak podaje nam Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika UKE, w okresie od maja 2022 r. do końca kwietnia 2023 r. UKE otrzymał 272 zgłoszenia w ramach tego rozporządzenia. 87 proc. z nich – 236 – dotyczyło prędkości w sieciach stacjonarnych oraz mobilnych. Więcej było, podobnie jak przed rokiem, zgłoszeń dotyczących usługi mobilnego dostępu (szacujemy, że 171), ale to spraw dotyczących internetu stacjonarnego przybyło (ich liczb urosła do 62).

UKE zbiera również dane na temat reklamacji zgłaszanych przez użytkowników samym operatorom. Tutaj Tomaszewski skali problemu nie zdradza, zasłaniając się zastrzeżeniem danych przez niektórych operatorów.

Same firmy unikają podawania informacji na ten temat.

Na pytanie, czy skala skarg maleje, czy rośnie, UOKiK odpowiedzi nie zna. Rzeczniczka tłumaczy, że z powodu zmian w sposobie rejestrowania skarg takiego porównania zrobić nie może.

Technologie
Analityk: Asbis nie zrealizuje prognozy. Ale akcje i tak warto kupować
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
G-Devs już na giełdzie
Technologie
CD Projekt chce zarobić cztery miliardy. Kiedy nowy "Wiedźmin"?
Technologie
Aukcja 700 MHz: ceny mogą spaść
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
Giganci nie oszczędzają w walce o prymat na rynku sztucznej inteligencji
Technologie
A. Pruska, J. J. Filipiak i M. Pruski zrezygnowali z członkostwa w zarządzie Comarchu