Kosztowna gra przeciwko branży półprzewodników. Traderzy stracili 18 mld dol.

Obstawianie końca hossy na akcjach producentów chipów przyniosło inwestorom wielomiliardowe straty – donosi agencja Bloomberg.

Publikacja: 05.06.2023 22:37

Kosztowna gra przeciwko branży półprzewodników. Traderzy stracili 18 mld dol.

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

38 proc. zyskał od początku roku indeks spółek z branży półprzewodników PHLX Semiconductor Sector, ciągnięty w górę przez boom związany ze sztuczną inteligencją. Na tej hossie można było jednak stracić, czego doświadczyli inwestorzy obstawiający jej rychły koniec. Jak oblicza firma S3 Partners, od początku roku short-sellerów w branży stracili 92 proc. zainwestowanego kapitału, a łącznie ich straty sięgnęły 18 mld dol.

Branża półprzewodników: 18 mld dol. strat traderów

Jedne z największych strat posiadacze krótkich pozycji ponieśli na akcjach Nvidii, które należały od początku roku do najmocniej zwyżkujących. Ich wartość skoczyła o 166 proc., co short-sellerów kosztowało 8,6 mld dol. Tak duże straty wynikały głównie z tego, że zwyżki zmuszały ich do awaryjnego zamykania pozycji ze stratą. Spółek, w przypadku których taka sytuacja zaszła, było więcej.

- Te akcje w wielu przypadkach rosną bez wytchnienia, więc próba ich krótkiej sprzedaży w nadziei na wyznaczenie szczytu jest nie lada wyzwaniem – komentuje w rozmowie z agencją Bloomberg Alec Young, strateg firmy analitycznej Mapsignals.

Czytaj więcej

Ryzykowny zakład. Inwestor obstawia powrót zerowych stóp

Na razie to nie do końca zniechęciło short-sellerów, bo ci w ciągu ostatnich 30 dni na obstawianie przeceny w branży wydali 1,4 mld dol. Jak zauważają specjaliści, choć część spółek rzeczywiście nie ma zbyt solidnych fundamentów, to w tym momencie silne napływy kapitału do branży oznaczają dla posiadaczy krótkich pozycji ogromne ryzyko.

- W końcu nadejdą świetne okazje do zarabiania na krótkich pozycjach. Jest wiele firm niskiej jakości, które nie zarabiają pieniędzy, tak jak dot-comy po pęknięciu bańki 20 lat temu. Jednak w tym momencie próby przyjmowania takiej strategii to jak walenie głową w ścianę – ocenia Brad Lamensdorf z funduszu ETF AdvisorShares Ranger Equity Bear.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska