Posłowie mają więcej czasu na prace nad PKE

Do 11 kwietnia marszałek Elżbieta Witek wydłużyła sejmowej komisji termin na przygotowanie sprawozdania z prac nad Prawem komunikacji elektronicznej.

Publikacja: 08.02.2023 18:02

Posłowie mają więcej czasu na prace nad PKE

Foto: Adobe Stock

- Na wniosek Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu przedłużyła termin przedstawienia sprawozdania (z prac Komisji Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii nad ustawami Prawo komunikacji elektronicznej i ustawy ją wdrażającej – red.). W związku z podjęciem przez komisję decyzji o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego w dniu 6 marca, termin przedstawienia sprawozdania przedłużony został do 11 kwietnia - poinformowało odpowiadając na nasze pytania Centrum Informacyjne Sejmu.

To część odpowiedzi o zasady procedowania ustawy Prawo komunikacji elektronicznej i wdrażającej PKE, które rząd „wzbogacił” np. o kontrowersyjne zapisy dotyczące nadawców telewizyjnych (tzw. Lex Pilot), czy rozszerzające uprawnienia służb do zbierania danych o obywatelach o komunikatory i pocztę e-mail (są deklaracje, że z tego się wycofuje).

Pytaliśmy CIS o to, czy niedotrzymanie przez komisję terminu na przygotowanie sprawozdania dla marszałek Sejmu z prac nad ustawami rodzi konsekwencje i jakie. Pierwotnie marszałek Elżbieta Witek dała na to posłom czas do 6 lutego.

Jak ostatecznie będą wyglądać prace legislacyjne nad PKE do końca nie wiadomo. Krążą domysły, że Sejm zmieni skład Komisji Cyfryzacji tak, aby PiS miał w niej większość i wycofany zostanie wniosek o wysłuchanie publiczne.

Obecnie Komisja Cyfryzacji składa się z 18 posłów, z czego 9 to posłowie PiS. Wniosek o wysłuchanie publiczne został przyjęty, ponieważ decydujący był głos przewodniczącego Jana Grabca (KO).

Najbliższe głosowanie ewentualnych zmian w składach komisji sejmowych przewidziane jest dziś pod koniec posiedzenia Sejmu.

Technologie
Asseco najdroższe od ćwierć wieku. Udany atak na 100 zł
Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją
Technologie
Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami