– Przemysł zaczyna dostrzegać, że roboty poprawiają nie tylko podstawowe parametry produkcji, ale pozwalają osiągnąć również inne, obecnie kluczowe, cele, w tym większą niezależność i odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak braki kadrowe – podkreśla Jędrzej Kowalczyk, prezes Fanuc Polska, spółki jednego z największych globalnych producentów robotów, komentując najnowszy raport Międzynarodowej Federacji Robotyki.

Według danych ubiegły rok był rekordowy pod względem tempa robotyzacji produkcji przemysłowej w Polsce i na świecie. W naszym kraju zainstalowano wtedy ponad 3,34 tys. nowych robotów, czyli o 56 proc. więcej niż w 2020 roku, najwięcej od ponad dekady. Z kolei na świecie przybyło łącznie ponad 517 tys. nowych robotów, co o 31 proc. zwiększyło ich łączną liczbę do prawie 3,5 mln.

Prezes Fanuc Polska przypomina jednak, że ubiegłoroczne przyspieszenie instalacji nowych robotów było zarówno na świecie, a jeszcze bardziej w Polsce efektem odbicia w górę po dwóch słabszych latach, w tym po 2020 r., gdy wybuch pandemii i problemy z łańcuchami dostaw zahamowały wiele inwestycji. W rezultacie w minionym roku wiele firm nadrabiało opóźnienia, podczas gdy w Polsce liczba nowych instalacji spadła niemal o jedną piątą. Potwierdza to Ignacy Święcicki, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przypominając, że po spowolnieniu związanym przede wszystkim z cyklem koniunkturalnym, 2021 r. był rokiem odbicia po najostrzejszej fazie lockdownów i pandemii.

Jaki będzie 2022 r.? Według prognozy IFR w obecnych warunkach trudno liczyć na powtórkę przyspieszenia z 2021 r. Jednak liczba instalacji nowych robotów powinna wzrosnąć o 10 proc., do 570 tys. W kolejnym roku ma ich przybyć 600 tys. Spowolnienie tempa robotyzacji szykuje się też w Polsce, choć jak zaznacza Jędrzej Kowalczyk, zapotrzebowanie na roboty jest już widoczne niemal we wszystkich gałęziach przemysłu.

– Firmy w robotach upatrują szans na odciążenie pracowników i poprawienie ich wydajności. Część przedsiębiorców decyduje się na inwestycje mimo trudności finansowych i organizacyjnych wynikających z niedoborów i zakłóceń w łańcuchach produkcji, a także wielu wyzwań rynkowych – podkreśla prezes Fanuc Polska. Według niedawnego badania Polskiego Forum HR 42 proc. firm zamierza teraz (do 2025 r.) wdrażać rozwiązania technologiczne, w tym 8 proc. będzie inwestować w roboty i automaty. Wśród dużych firm to automatyzacja i robotyzacja są na pierwszym miejscu – planowane są przez 28 proc. badanych.