Huuuge ścina koszty i poprawia rentowność

Na rynku gier mobilnych powrotu do trendu wzrostowego nie widać. Mimo to giełdowa grupa wypracowała niezłe wyniki za trzeci kwartał. O kolejnych okresach zarząd wypowiada się powściągliwie.

Publikacja: 23.11.2022 21:00

Anton Gauffin, dyrektor generalny Huuuge

Anton Gauffin, dyrektor generalny Huuuge

Foto: materiały prasowe

Lekkim wzrostem zareagowały w środę notowania Huuuge na publikację przez spółkę raportu za III kwartał 2022 r. Rentowność była rekordowa: skorygowana marża EBITDA wyniosła 31,6 proc. wobec 19,2 proc. przed rokiem i wobec 17,2 proc. w poprzednim kwartale.

Gry pod lupą

– W trzecim kwartale 2022 r. skoncentrowaliśmy się na optymalizacji naszych kluczowych tytułów – mówi Anton Gauffin, założyciel Huuuge. W efekcie flagowe gry przyniosły wyższe o 1 proc. przychody niż we wcześniejszym kwartale – mimo niższych nakładów marketingowych.

Z kolei udział nowych gier w przychodach ogółem wyniósł 8,5 proc. i prawie 11 proc. narastająco w okresie trzech pierwszych kwartałów 2022 r. W tej grupie flagowym tytułem jest przejęte w 2021 r. „Traffic Puzzle”, które w trakcie dziewięciu miesięcy br. przyniosło 22,1 mln USD przychodów. To o 10 proc. mniej niż rok wcześniej. Spółka zapowiada wprowadzenie zmian w grze, które ułatwią przekształcenie jej w platformę do budowy wielu nowych tytułów. Rod Cousens, współdyrektor generalny Huuuge, podkreślił, że ostatni miesiąc III kwartału przyniósł już dodatnią rentowność sprzedaży „Traffic Puzzle”. – W kolejnych okresach planujemy utrzymać ten trend – zasygnalizował.

Koszty osobowe w dół

Huuuge nie podaje prognoz finansowych i bardzo oszczędnie opowiada o przyszłych wynikach. Na pytanie o końcówkę roku, które padło podczas środowej konferencji, Cousens odpowiedział: „Można wnioskować o czwartym kwartale, obserwując wyniki, jakie mieliśmy w trzecim”.

Na koniec września Huuuge miał lepsze przepływy pieniężne z działalności operacyjnej niż rok wcześniej i lepsze niż na koniec I półrocza. Firma wypracowała w tym okresie skorygowany wynik EBITDA w wysokości 24,5 mln USD, co oznacza wzrost o 38,7 proc. rok do roku i o 78,7 proc. względem poprzedniego kwartału. Przychody spadły rok do roku prawie o 16 proc., a kwartał do kwartału o 2,4 proc. i wyniosły 77,5 mln USD. Natomiast skorygowany zysk netto urósł o ponad 61 proc., do 18,4 mln USD.

Huuuge podkreśla, że udało mu się wypracować dobre wyniki za III kwartał 2022 r., mimo iż globalny rynek gier mobilnych spadł w tym okresie o prawie 13 proc. w stosunku do III kwartału 2021 r. Z kolei, jak podaje DM BDM, rynek gier typu social casino (w nich specjalizuje się Huuuge) poradził sobie lepiej. Zanotował w III kwartale spadek o 1,7 proc. rok do roku i wzrost o 0,4 proc. kwartał do kwartału.

Ze sprawozdania finansowego wynika, że w III kwartale koszty ogólnego zarządu urosły rok do roku o 17 proc., do 11,6 mln USD. Jak zauważają analitycy DM BDM, główną przyczyną był wzrost kosztów usług finansowych i prawnych związany z wynagrodzeniami doradców zaangażowanych w trwający przegląd opcji strategicznych.

Eksperci zwracają też uwagę na koszty świadczeń pracowniczych, które znacząco spadły. W ujęciu kwartał do kwartału to spadek prawie o 30 proc., co najprawdopodobniej wskazuje na duże cięcia kadrowe. Z raportu wynika, że Huuuge zatrudnia około 590 osób w dziewięciu biurach w różnych krajach.

Technologie
Producent gier zaatakowany przez hakerów. Skasowali jego stronę www
Technologie
Asseco najdroższe od ćwierć wieku. Udany atak na 100 zł
Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją