Z czego wynika decyzja Take – Two Interactive, czy został podany powód planowanego rozwiązania umowy?
Od pewnego czasu prowadziliśmy dyskusje z Take Two dotyczące kształtu projektu. Kontynuowaliśmy prace, a jednocześnie szukaliśmy wspólnej drogi kreatywnej i biznesowej, w różnych scenariuszach. Koniec końców, nie udało nam się dojść do wspólnej wizji, więc obie strony naturalnie zaczęły myśleć o zakończeniu współpracy. Poinformowaliśmy o tym rynek niezwłocznie, kiedy nabrało to formalnych ram w postaci propozycji porozumienia o zakończeniu współpracy. Jest ono przez nas dokładnie analizowane i będzie przedmiotem dalszych negocjacji, ale już teraz zakładam, że porozumienie będzie korzystne dla spółki. Jesteśmy wdzięczni Take Two za dwa lata wspólnej pracy. Nie wykluczamy naszego partnerstwa przy kolejnych projektach.
Jakie będą dla PCF Group finansowe skutki rozwiązania umowy? Jaki będzie wpływ obecnej sytuacji na przyszłe wyniki PCF Group - prace nad grą będą ujmowane w sprawozdaniach jako nakłady na prace rozwojowe?
Projekt porozumienia zawiera korzystną dla spółki propozycję modyfikacji ustalonych w umowie produkcyjno-wydawniczej zasad rozliczeń stron w przypadku rozwiązania umowy. W szczególności różnicuje zasady rozliczenia i kwoty zwrotu wynagrodzenia na produkcję gry otrzymanego od wydawcy w zależności od finalnego trybu wydania gry, tj. w modelu self-publishing albo w modelu z nowym wydawcą. Co ważne, z projektu porozumienia wynika, że zachowamy prawa własności intelektualnej do „Project Dagger” jako wyłączny właściciel.
Wejście z Project Dagger w model self-publishing oznacza, że podczas produkcji nie będziemy odnotowywać regularnych przychodów od zewnętrznego wydawcy. Zgodnie z zasadami rachunkowości, koszty na dalszą produkcję będą widoczne jako nakłady na prace rozwojowe w bilansie, a nie będą rozpoznawane w rachunku zysków i strat. Oznacza to, że w nadchodzących kwartałach będziemy wypracowywać niższą marżę operacyjną w ujęciu kwotowym, ale nie powinna się zmienić w ujęciu procentowym.