Asseco w unijnym programie cyberbezpieczeństwa

10 mln euro wynosi budżet projektu na opracowanie narzędzi do reagowania na ataki w sieci.

Publikacja: 03.06.2022 21:00

Asseco w unijnym programie cyberbezpieczeństwa

Foto: Adobe Stock

Asseco wraz z dziewięcioma innymi firmami z krajów UE (oprócz Polski są to: Litwa, Estonia, Francja, Chorwacja, Włochy i Rumunia) stworzyło paneuropejskie konsorcjum, które ma opracować i wdrożyć narzędzia szybkiego reagowania na incydenty cybernetyczne na poziomie krajowym i międzynarodowym.

– Praca konsorcjum idzie bardzo sprawnie. Czas trwania projektu to 30 miesięcy, pierwszy zestaw powinien być gotowy do połowy 2024 r. Budżet projektu (dostał dofinansowanie z Europejskiego programu rozwoju przemysłu obronnego) to około 10 mln euro – mówi Zdzisław Wiater, dyrektor pionu organizacji międzynarodowych i rozwiązań sektora bezpieczeństwa Asseco Poland.

Geneza projektu sięga 2017 r. Wtedy Rada Europy zdecydowała o programie PESCO (Permanent Structured Cooperation), czyli platformie do realizacji wspólnych projektów w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Powołano specjalistyczne zespoły z sześciu krajów Unii Europejskiej (koordynatorem jest Litwa). A następnie pojawiła się potrzeba wyposażenia ich w odpowiednie narzędzia.

Według szacunków firmy PMR wartość polskiego rynku cyberbezpieczeństwa na koniec 2022 r. ma wynieść 2,1 mld zł, co oznaczałoby ponad 11-proc. zwyżkę. Wiele jednak wskazuje, że dynamika będzie znacząco wyższa, ponieważ prognozy sporządzono, zanim wybuchła wojna w Ukrainie. Od tego czasu liczba cyberzagrożeń znacząco wzrosła.

– Widząc rosnące zapotrzebowanie na usługi z zakresu bezpieczeństwa IT, pozyskaliśmy do grupy spółkę ComCERT – mówi Wiater.

Asseco podczas niedawnej konferencji prasowej sygnalizowało, że ComCERT spodziewa się podwojenia swojego biznesu w 2022 r. Grupa rozważa kolejne przejęcia w dziale cyberbezpieczeństwa.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska