dostawca dba o to, by pozycja nabywcy określana była oczekiwanym zainteresowaniem i troską o załatwienie wszelkich formalności oraz kwestii logistyki
i serwisowania.
Jeżeli przedsiębiorstwa produkujące lub usługowe nie spełniają powyższych kryteriów, muszą liczyć się z tym, że konsument poszuka tego u konkurentów.
2. ARGUMENT MARKETINGOWY
Z odpowiedzi na zaprezentowany powyżej argument demograficzny wynika, że efektywna i przynosząca satysfakcję obsługa klientów jest najpewniejszym sposobem, by wyraźnie odróżnić się od konkurencji. Zwłaszcza w tych obszarach gospodarki, w których oferowane produkty mają zbliżone parametry, trwałość i cenę. Mając na względzie, że różne firmy motoryzacyjne produkują samochody zbliżone do siebie linią nadwozia i parametrami technicznymi, że linie lotnicze oferują zbliżony standard lotów tymi samymi samolotami i w tej samej cenie, że banki i towarzystwa ubezpieczeniowe oferują produkty na tym samym poziomie oprocentowania i poziomie dostępności - to niezawodnie jakość pracy wykonywanej przez dział obsługi klienta może mieć niebagatelny wpływ na to, czy firma wzniesie się na szczyt lub na nim pozostanie, czy - czego nikomu nie życzę - popadnie w niełaskę lub odejdzie w zapomnienie.
Warto wspomnieć, że większości z nas dużo łatwiej przychodzi rozpowszechniać informacje negatywne niż pozytywne na temat producentów. Różne źródła podają statystyki, które mówią, że niezadowolony klient opowie o swojej frustracji średnio od pięciu do dwunastu osobom. Można mieć nadzieję, że osoby, które negatywną opinię usłyszą, nie przekażą jej dalszym osobom, a także, że zasłyszana negatywna opinia nie wpłynie na ewentualnie podejmowaną przez nich decyzję.